Plzeň zaplnily tisíce lidí. Společně se připíjelo ležáku k narozeninám

  • 6
Pro mnohé mimořádná příležitost vyrazit za muzikou a mezi lidi. Pro jiné především nepříjemná tlačenice, které je lepší se zdaleka vyhnout. Centrum Plzně zaplnily davy lidí, kteří přišli na Pilsner Fest 2015 nebo-li hromadnou oslavu 173. narozenin světově proslulého piva.

Oslava tradičně nabízí vystoupení populárních zpěváku a skupin bez vstupného, což je jeden podstatných důvodů, proč na ni míří desítky tisíc lidí. I proto lávka ze Štruncových sadů na nádvoří pivovaru počtem procházejících v sobotu konkurovala pražskému Karlovu mostu uprostřed turistické sezóny. „Je jich moc. Za půl hodiny kolem šestnácti stovek,“ říkala už odpoledne slečna, která se na lávce snažila lidi počítat.

Letos se mimořádně festival rozšířil za plot pivovarského areálu a druhým jeho centrem se stalo náměstí Republiky. „Hrajeme vám skladby z poslední desky Vlnobeat. Teď zahrajeme písničku Pokaždé, když přicházíš, všechno ve mně tancuje a zpívá,“ oznamoval z pódia Jaroslav Svoboda z kapely Traband.

Skupinky přátel na náměstí se přitom bavily vzájemným fotografováním a na většině lidí kolem bylo od podhledu znát, že přišli na akci, která je spjatá s pivem. Tolik lidí popíjejících z plastových kelímků a plechovek se pohromadě vidí málokdy. Obsadili přichystaná místa k sezení ve stanech i mimo ně a zaplnili půl náměstí.

Kromě češtiny se bylo poměrně často možné slyšet němčinu. Například když průvodkyně skupině turistů zpoza západní hranice vysvětlovala, že na obří fresce na domě vidí postavy legendárního průmyslníka Emila Škody nebo dramatika a spisovatele J. K. Tyla, po kterém je v Plzni pojmenované divadlo.

Trasa mezi náměstím Republiky podél fotbalového stadionu a dál do pivovaru se změnila ve frekventovanou kolonádu, po které proudily davy oběma směry. Před podchodem pod silniční magistrálou karikaturisté Petr Šrédl a Mirek Vostrý nabízeli, že zájemce za sto korun a během několika minut nakreslí.

Návštěvnické centrum praskalo ve švech

Vedle nich s doprovodem kytaristy předváděl své umění hráč na „flaškynet“ vytvořený z lahví různě naplněných vodu. „Hezký to bylo,“ chválila asi čtyřicetiletá dáma interpretaci písně Mamma Mia švédské skupiny ABBA.

Kdo si vybral cestu v zástupu do areálu Plzeňského Prazdroje, skončil před návštěvnickým centrem, které chvílemi praskalo ve švech. Asi i proto, že se nabízely prohlídky včetně sklepení za zhruba poloviční cenu 70 korun a bylo při nich možné ochutnat nefiltrovaný ležák z dubových sudů.

Napěchovaný lidmi byl ovšem i velký bílý stan za hlavní bránou pivovaru. Stovky lidí v něm jedly, pily, jedly, pily, jedly... „Tak na zdraví!“ povzbuzoval je muž s mikrofonem v ruce.

Od brány na nádvoří přicházeli nepřetržitě další lidé. Kvůli návalu a nutnosti kličkovat se z cesty napříč pivovarským areálem stala časově náročná záležitost. „Ježišmarjá, to je lidí, to snad není možný,“ žasla starší paní, která na Pilsner Festu byla evidentně poprvé.

Jeden z pomyslných vrcholů akce nastal v 18:42 hodin, což byl čas symbolicky připomínající letopočet 1842, kdy byl 5. října ve městě poprvé uvařen proslulý ležák. Na nádvoří pivovaru i na náměstí Republiky si lidé hromadně připili plechovkami, které se zájemcům už tradičně rozdávaly zadarmo. Po přípitku si přišli v Plzeňském Prazdroji na své například příznivci skupiny Divokej Bill.