Aleš Hušák

Aleš Hušák | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Někdejší král hazardu Hušák prodal hotel. Tvrdí, že odchází do důchodu

  • 66
Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák se zbavil svého posledního viditelného podnikání v Česku. Podíl v pražském hotelu Expo prodal svým společníkům. Kdysi mocný muž odchází podle svých slov do důchodu a má před sebou delší zahraniční pobyt.

Kdysi nejmocnější muž českého sportu, hazardu i politiky, kterému se připisuje hlavní vina za pád bohaté loterijní společnosti Sazka, zřejmě definitivně mizí z mapy českého byznysu.

Zbavil se totiž své poslední oficiální investice v Česku, když prodal třetinu pražského hotelu Expo v sousedství holešovického Výstaviště. Cena obchodu se odhaduje na nízké desítky milionů korun. Oficiálně ji však účastníci transakce nechtějí blíže komentovat.

Křišťálová Lupa 2015

Hušák o důvodech, které ho k prodeji vedly, nehovoří. „Odcházím do důchodu,“ odpověděl v textové zprávě na otázky redakce MF DNES s tím, že má před sebou dlouhodobější zahraniční cestu.

Muž, který v létě oslavil osmapadesáté narozeniny, třetinový podíl prodal svým dlouholetým společníkům Petru Dařílkovi a Milanu Pešíkovi. Ti teď hotel se 106 pokoji vlastní napůl.

„Bavili jsme se o tom už dlouho, Aleš Hušák se chtěl odpoutat. Hotelový byznys v Praze zažívá těžké období, marže jsou nízké. I my jsme zvědaví, kam nás to zavede. Navíc je otázka budoucnosti celého okolí Výstaviště poté, co odešla Sparta,“ naráží Dařílek na to, že hokejový klub zvolil za svou domovskou adresu O2 Arénu.

Hotel Expo není hlavním byznysem, který Dařílka živí. Mnohem více jej nyní zaměstnává podle jeho slov Pivovar Ferdinand, který spoluvlastní a řídí.

Co dnes Aleše Hušáka živí, není jasné

Holešovický hotel patří společnosti Park Praha, kterou Hušák založil se svými kamarády a spolupracovníky z Tělovýchovné jednoty Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Ta organizovala kulturní akce na Výstavišti za minulého režimu, ještě před nástupem Hušáka do představenstva Sazky v roce 1994.

Hušák dělal na Výstavišti po listopadové revoluci několik let obchodního ředitele. V roce 1992 založil s Dařílkem, Pešíkem a dalšími společnost Park Praha, která získala starý Hotel Sport. Ten firma zbourala a na jeho místě postavila současný Hotel Expo.

Co dnes Aleše Hušáka živí, není jasné, a ani on o svých dalších aktivitách mluvit nechce. „Snažím se psát,“ odpoví na otázku, co ho dnes nejvíce zaměstnává. Podle všeho nadále vlastní rozlehlou vilu na Menorce, kde pěstuje víno, s nímž také v zahraničí obchoduje.

Podle některých informací spoluvlastní restauraci v Barceloně a podílel se na aktivitách tuzemské investiční skupiny NS Invest, která měla restartovat byznys s distribucí mražených potravin a zmrzlin na základech firmy Noris Czech Republic. NS Invest řídí a spoluvlastní Hušákův známý z východních Čech Miroslav Hálek, svého času nepravomocně odsouzený manažer investičního fondu Trend.

Svazy žádají náhradu škody kolem miliardy

Hušákovou spojkou v NS Investu byl zejména jeho dlouholetý spolupracovník Milan Križánek. Ten ale nedávno po dvou letech opustil představenstvo firmy, což podle některých zdrojů vypovídá i o stažení Hušáka z aktivit této společnosti.

Zřejmě jediné, co Hušáka nadále bude pojit s českým veřejným děním, budou nikdy nekončící spory o to, kdo může za pád Sazky v rukou sportovních svazů.

Současné vedení sportovních svazů má jasno – viníkem je Hušák, proto po něm u soudu žádají náhradu škody kolem miliardy korun. U pražského městského soudu se proto letos střídají bývalí funkcionáři ČSTV i manažeři Sazky, aby na pád loterie vzpomínali. Další jednání je naplánované na listopad.

24. března 2014