Zasáhli jsme afghánskou nemocnici, připustilo NATO. Zemřelo 19 lidí

  • 1229
Při bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic v severoafghánském městě Kundúz přišlo život 19 lidí, včetně třech dětí. Skoro čtyři desítky dalších utrpěly zranění. Mluvčí sil USA v Afghánistánu Brian Tribus připustil, že nemocnice se mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva.

„Síly Spojených států vedly letecký útok v Kundúzu ve 02:15 místního času (23:45 SELČ) proti ohrožení ze strany jednotlivých útočníků,“ uvedl Tribus. „Útok mohl vyústit v nečekané škody na nedalekém zdravotnickém zařízení,“ dodal s tím, že celý incident se nyní vyšetřuje. Vedení amerických vzdušných sil v Afghánistánu se později za bombardování nemocnice omluvilo. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na úřad afghánského prezidenta.

Noční útok na nemocnici potvrdili už ráno Lékaři bez hranic (MSF). „Jsme hluboce šokováni tímto útokem, zabitím našich zaměstnanců a pacientů a těžkými škodami, které bombardování způsobilo na rozsahu poskytované zdravotní péče v celém Kundúzu,“ napsal ředitel operací MSF Bart Janssens.

Nemocnice potvrdila smrt 19 lidí a zranění 37 dalších. Podle české pobočky Lékařů bez hranic není mezi zabitými žádný lékař z České nebo Slovenské republiky. Český lékař měl však právě v sobotu na misi do Kundúzu odletět.

„Zeď hlavní části nemocnice je zřícená, všude jsou rozházené střepy a úlomky dřeva, tři pokoje hoří. Hustý černý dým vychází z pokojů,“ řekl ředitel nemocnice Saad Mukhtar agentuře Reuters. „Boje pokračují, takže jsme museli odejít,“ dodal.

V nemocnici bylo v době bombardování 105 pacientů a 80 členů personálu. Přesný počet zraněných nyní není jasný. Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid podle BBC uvedl, že žádný z jeho bojovníků nebyl v té době v nemocnici.

Zařízením, které zůstalo v Kundúzu jako jediné fungující, prošlo od pondělí 394 zraněných včetně víc než 64 dětí. Před vypuknutím bojů přitom nemocnice uváděla, že disponuje 92 lůžky. Podle slov lékařů, tak pacienti leželi v kancelářích i na chodbách. Nemocnice Lékařů bez hranic je jediné zařízení svého druhu v severovýchodním Afghánistánu, které poskytuje bezplatnou život zachraňující úrazovou péči.

Boje trvají už skoro týden

Boje o severoafghánský Kundúz už trvají šest dní. Asi pěti stovkám mužů islamistického hnutí Taliban se podařilo město v pondělí nečekaně obsadit na strategických pozicích a v dalších dnech už získali velkou část města vyvěsili svou vlajku s nápisem „Není Boha krom Alláha a Mohamed je jeho prorok“.

Dva dny jsme nespali, líčí lékař z Kundúzu

S radikály bojuje afghánská armáda po boku NATO s podporou letectva USA. Od začátku týdne ostřelovala americká armáda pozice Talibanu v okolí města nejméně sedmkrát.

Pro hnutí bylo obsazení Kundúzu největším vojenským úspěchem od roku 2001, kdy jeho vládu svrhla invaze spojenců. Pro afghánskou armádu, kterou roky cvičili vojáci NATO, je naopak ztráta metropole ostudou a objevily se hlasy, že Afghánci nejsou stále připraveni k boji a mise NATO by se tak měla prodloužit.

Jednotky NATO v čele se Spojenými státy v Afghánistánu nejsou na bojové misi. Cvičí a trénují afghánskou armádu a mandát mají na to se bránit, pokud budou napadeni. Kromě toho jsou v oblasti i protiteroristické jednotky armády USA.

1. října 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue