Jedním z nasazených typů letounů je bombardér Su-24 s měnitelnou geometrií křídel.

Jedním z nasazených typů letounů je bombardér Su-24 s měnitelnou geometrií křídel.

Od letadel a dronů po obrněnce a tanky. Co nasadili Rusové v Sýrii

  • 1380
Pět desítek ruských bojových letounů a vrtulníků je nyní nejviditelnější součástí kontingentu, který Moskva poslala na pomoc autoritářskému prezidentovi Sýrie Bašáru Asadovi. Rusové jsou ale výrazně přítomní i na zemi. Portál iDNES.cz zmapoval, co ruská strana do bojů v Sýrii nasadila.

Od 30. září, kdy ruské letecké útoky v Sýrii začaly, je právě letectvo nejviditelnější složkou ruské pomoci slábnoucímu Asadovu režimu.

Servery zaměřující se na vojenství a bezpečnost poté přinesly satelitní snímky, označené za záběry letiště u největšího syrského přístavu Latakíja (o tom, jak se základna rozšiřuje, jsme psali zde). V průběhu několika dní na nich přibývalo bojových letadel.

22.září 2015 v 19:14, příspěvek archivován: 02.října 2015 v 15:10

Новое фото аэродрома Латакия 4 х Су-30,12 х Су-25,12 х Су-24 #Syria #SyriaCrisis #Russia pic.twitter.com/s7Fh12GA91

Snímky by teoreticky nemusely být pravé, nejméně dvě okolnosti ale nasvědčují tomu, že nejsou podvržené: neoficiálně jejich pravost potvrzuje analýza na webu Bellingcat - a zejména: k nasazení velkého množství letadel se Rusko oficiálně hlásí.

Satelitní snímek, který obletěl svět po síti Twitter, s největší pravděpodobností zobrazuje (zleva doprava) čtyři stíhačky Su-30, čtyři bombardéry Su-24, dvanáct bitevních letounů Su-25 (těch má podle jiných zdrojů v Sýrii Rusko až dvacet) a pak osm dalších Su-24. Do Sýrie též přiletělo šest moderních stíhacích bombardérů Su-34 (z celého ruského kontingentu nejlépe uzpůsobených k vedení přesných útoků „inteligentní municí“, pozn. red.) a patnáct vrtulníků včetně bitevních helikoptér Mi-24. Informují o tom například servery Stratfor či The Washington Post.

Rusové v Sýrii

Řada analytiků soudí, že pokud by Rusko svou sílu v Sýrii napřelo k útokům proti tzv. Islámskému státu, nebude Rusům co vyčítat. Po prvních náletech ruských letounů ale místní i západní zdroje uvedly, že Rusové zaútočili na pozice umírněné, Američany vycvičené protiasadovské opozice. Rusko to popřelo.

Moskva uvádí, že značná část Svobodné syrské armády přeběhla k Islámskému státu, což je tvrzení, které s oblibou používá právě Islámský stát.

Rusko samo hovoří o tom, že v Sýrii má více než 50 letounů a helikoptér.

Počtem čtyř kusů odpovídá rozmístění stíhacích letounů Su-30, víceúčelové modernizace letounů Su-27, například misím typu air policing, které NATO realizuje nad Islandem či Pobaltím. Jejich roli v misi v Sýrii Rusko nicméně neupřesnilo.

Letouny Su-24 a Su-25 jsou naopak jednoznačně určené k boji s pozemními cíli a v uplynulých dnech už se do operací tohoto typu pustily. Oba typy zařadil SSSR do služby v polovině 70. let. První z nich, stroj s měnitelnou geometrií křídel, je určený k průniku linií protivníka a zasahování cílů za frontou. Su-25 je silně pancéřovaný bitevní letoun určeným k přímé podpoře pozemních jednotek a ničení techniky nepřítele zblízka.

Z míst, která Rusové bombardovali, přicházejí zprávy o obětech na životech civilistů. „Rusové nemají takové zkušenosti s vysoce přesnými pumami, třebaže je mají ve výzbroji. Schází jim navíc i potřebné zkušenosti a vybavení pro přesnou identifikaci cílů a jejich zaměření. Státy NATO se v tom začínají už dostávat na slušnou úroveň, pracují na tom ale tvrdě přes dvacet let,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz odborník Tomáš Soušek z magazínu Letectví a kosmonautika.

Oklikou přes Írán. A těsně vedle sebe

Ruské letouny se do Sýrie dostaly přes Kaspické moře, Írán (který je stejně jako Rusko Asadovým spojencem) a severní Irák. Podle některých odborníků bojové letouny letěly vždy v těsné blízkosti dopravního letounu, který doprovázely, takže dokázaly do Sýrie proniknout nepozorovaně.

Ruský průzkumný letoun Iljušin Il-20

Kromě bojových letounů byly v Sýrii pozorovány ruské dopravní letouny (iljušiny Il-76 a Il-78, antonovy An-124), bitevní helikoptéry Mi-24, transportní vrtulníky Mi-17 a také špionážní letoun Il-20, určený například k odposlechu komunikací protivníka a poskytování „obrazu bojiště“ vlastním silám.

Ruské vzdušné síly nejsou na základně v Latakíji nechráněné. „Američtí vojenští specialisté po analýze satelitních fotografií a dalších informací uvedli, že Rusko má (v Sýrii) půl tuctu tanků T-90, patnáct houfnic, 35 obrněných transportérů, kolem dvou set příslušníků námořní pěchoty a personál základny čítá zhruba 1 500 mužů,“ uvedl list The New York Times.

22. dubna 2015

Tanky T-90 (existuje více verzí) bývají označované za vrchol klasické ruské tankové konstrukční školy.

Osmikolový transportér BTR-82A, vyzbrojený 30mm kanonem, je jedním z...

Publicista Ruslan Levjev se už dříve zabýval snímky, naznačujícími, že Rusko v Sýrii nasadilo nový obrněný transportér BTR-82A. Novým typem úspěšné řady transportérů BTR se Rusko pochlubilo i na vojenské přehlídce v Moskvě.

U Latakíje byly též spatřeny raketomety BM-30 Směrš a dva až tři moderní protivzdušné systémy Pancir-S1 (více o nich zde). Vzhledem k tomu, že protiasadovské síly nedisponují letectvem, může být „Pancir“ vzkazem Západu, že Rusko svou účast ve válce myslí vážně - ale vysvětlení také možná je prozaičtější, a sice že to je zbraň, kterou Sýrie před časem od Ruska koupila.

Další patrně ruskou techniku v Sýrii zachytili islamisté na fotkách z Idlibu - podle Levjeva může jít o dron Pčela 1T nebo Šmel 1.

Izraelský server Debka (má zdroje ve zpravodajské komunitě, je však třeba jej brát jako neoficiální) navíc v posledních dnech přišel se zprávou, která je ještě nečekanější než ruské nasazení v Sýrii.

Podle serveru vyslala Čína k pobřeží Sýrie křižník s řízenými střelami a letadlovou loď s výhledovým zapojením palubních letounů (které mají přiletět později) do bojových operací nad Sýrií. Tyto zprávy ovšem zůstávají nepotvrzené, ruské zdroje to vyvracejí. A přítomnost letadlové lodi by jen těžko šlo utajit, takže lze čekat, že se tato zpráva brzy vyjasní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue