Dmitrij Jaškin ze St. Louis překonává brankáře Chicaga Scotta Darlinga. | foto: AP

Jaškin potvrdil střeleckou formu, v přípravě NHL se trefil už potřetí

• 5
Jedním z nejpříjemnějších překvapení letošního přípravného období hokejové NHL jsou výkony mladého útočníka Dmitrije Jaškina. Český reprezentant s ruskými kořeny v pátém startu za St. Louis vstřelil už svou třetí branku a přispěl tak ke čtvrtečnímu triumfu Blues 5:2 nad Chicagem. Po asistenci si připsali ještě Palát, Šustr a Plekanec.

Po pěti přípravných duelech má Dmitrij Jaškin na kontě čtyři body za tři branky a jednu asistenci. Navíc přidal i 21 hitů, 12krát vypálil na brankáře soupeře a v tabulce pravdy je na +2 bodech.

Po třech předchozích sezonách, kdy ještě migroval mezi farmou v nižší AHL a prvním týmem (2012/13 - 2 zápasy NHL, 2013/14 - 18 zápasů, 1+1, 2014/15 - 54 zápasů, 13+5), by se měl již napevno usadit v nabitém útoku St. Louis. Potvrdil to i ve svém zatím posledním startu, proti obhájcům Stanley Cupu z Chicaga otevíral skóre už ve 4. minutě duelu.

St. Louis nakonec zvítězilo 5:2, když se kromě Jaškina (11:19, +/-: 0, 2 střely, 1+0) prosadili ještě Kyle Brodziak, Troy Brouwer, Jori Lehtera a Kevin Shattenkirk.

Podobně jako Jaškin se hned v úvodu zápasu prosadil i další Čech. V utkání Tampy Bay s Dallasem se už po 33 vteřinách hry předvedl asistencí u otevírací branky Ondřej Palát (17:44, +/-: 0, 2 střely, 0+1).

Hosté však dokázali vyrovnat a stejně tomu bylo i po další trefě Lightning. Nerozhodný stav 2:2 tak nakonec rozsoudila až využitá přesilovka Tampy z 56. minuty. Na konci akce byl J.T. Brown a asistence putovaly na konto Jonathana Drouina a českého beka Andreje Šustra (17:18, -1, 1 střela, 0+1). V dresu Dallasu se ve svém pátém startu v přípravě představil o místo v prvním týmu bojující Radek Faksa (11:44, -1).

Přestože Montreal nasadil všechny své hlavní opory (chytal gólman Price, v obraně operoval P.K. Subban a představily se i elitní dva útoky Pacioretty, Plekanec, Gallagher - Eller, Galchenyuk, Sjomin) a soupeře přestřílel 42:21 a po deseti minutách hry už vedl 2:0, nakonec nestačil na domácím ledě na Ottawu.

Hosté si odvezli výhru 5:2, na které se přičinili především útočník Mark Stone a obránce Cody Ceci (oba 1+2). Na vydařeném vstupu Canadiens se podílel i Tomáš Plekanec (15:35, +/-: 0, 4 střely, 0+1), jenž v 10. minutě asistoval u trefy Nathana Beaulieua. V dalším průběhu už ale dávali góly pouze zástupci Senators, bez odpočívajícího Milana Michálka. Za Canadiens pro změnu tentokrát nenastoupil testovaný Tomáš Fleischmann.

V kanadském souboji Winnipeg na domácím ledě porazil Calgary 3:1. Do utkání z Čechů nastoupil pouze hostující obránce Jakub Nakládal (25:43, +/-: 0, 2 střely, 5 hitů). Útočné duo Flames Jiří Hudler - Michael Frolík dostalo volno a pouze na střídačce duel sledoval domácí gólman Ondřej Pavelec. Šanci tentokrát dostal Michael Hutchinson, jenž předvedl 32 zákroků proti 33 střelám Calgary.

Anaheim si v domácím prostředí poradil hladce 3:0 s Coloradem, které neprochází vydařenou přípravou (z pěti startů urvali Avalanche jen jednu výhru). V útoku Ducks nechyběl Jiří Sekáč (16:27, +/-: 0, 1 střela). O čisté konto se podělili brankáři John Gibson (20 zákroků) a Anton Chudobin (11 zákroků).