VIDEO: Jožin čistí bažiny. Originální loď pro Baťův kanál pokřtil Mládek

  • 8
Baťův kanál bude od nánosů a odpadků čistit nové plavidlo, které konstruktéři vymysleli jen pro tuto unikátní vodní cestu. Plavidlo, které písničkář Ivan Mládek pokřtil jménem Jožin, je jediné svého druhu v Česku.

Přijet ke břehu, vysadit kotvicí piloty, sednout za ovládací páky, vysunout bagrovací lžíci a nabrat bahno. Na první pohled to je běžná práce. Obsluhovat novou loď na Baťově kanále ale tak jednoduché není.

„Nemáme totiž žádný vzor. Žádné takto univerzální plavidlo ani v zahraničí není,“ vysvětlil Čestmír Daňhel z Povodí Moravy, které spravuje Baťův kanál.

Netradiční loď dostala jméno Jožin v narážce na píseň Ivana Mládka, který ji i pokřtil.

Důvod pojmenování? V bažinách je loď jako doma a s bahnem si umí poradit jako nikdo jiný. Právě to bude její úkol.

Na vodní cestě sesbírá odpadky z hladiny i pod ní, vytěží nanesené sedimenty ze dna nebo pomůže nepojízdným lodím.

Jožin je vymyšlen tak, že zvládne prakticky cokoliv. Vodu dokáže vyčistit od lehkých PET lahví, skla, odpadků, těžkých větví i popadaných stromů.

Tam, kde je úsek zarostlý, zanedbaný nebo zanesený, odstraní nánosy, přerostlé stromy nebo dřevo pokousané od bobrů. Náklad pak odveze tam, kde bude možné ho zlikvidovat nebo jinak využít.

Originál, který se vyhne výletním lodím

Žádné podobné plavidlo v Česku neexistuje. Jožin je prototyp, který konstruktéři vymysleli speciálně pro Baťův kanál. Odborná firma ho pak vyrobila za necelých 800 tisíc korun.

„Hodně jsme se u toho zapotili a museli jsme ohlídat třeba stabilitu lodi tak, aby vydržela i maximální zatížení,“ popsal Daňhel.

Loď má na délku 14 metrů a s nákladem může vážit až šest tun. Široká je ale jen tak, aby se v kanále, který je průměrně široký jen dvanáct metrů, vyhnula velkým výletním lodím.

Posádka s Jožinem bude na vodu vyjíždět téměř každý den během sezony i mimo ni.

V kabině kapitána bude sedávat René Vlk. „Mám zkušenosti s bagrováním na štěrkových jezerech v Ostrožské Nové Vsi. Tady je řízení podobné, jen na ovládání celého plavidla jsou potřeba dva až tři pracovníci,“ líčí Vlk.

Zatímco on řídí, kolegové spouští do vody kotvicí piloty. Díky tomu je loď pevně usazená. Místo laviček pro turisty má Jožin na palubě zabudovaný menší stroj podobný bagru. Na jeho rameni se však dají měnit nástroje podle potřeby.

Posádka může používat rozevíratelnou radlici, lopatu i hrabadlo. Dosáhne s nimi až do hloubky 2,5 metru. Co nástroj z vody vytáhne, uloží do velké kádě na palubě a pak vysype na určené místo.

Baťův kanál bez potíží fungoval i při letošním suchu

Odborníci říkají, že právě takový stroj Baťův kanál potřebuje už dlouhou dobu.

„Naplavenin je tady velké množství a my žádnou podobnou mechanizaci nemáme. Moravská vodní cesta si přitom co nejlepší údržbu zaslouží,“ konstatoval ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Na oblíbené a turisticky čím dál lákavější atrakci se totiž provoz zvyšuje. Jen loni přijelo během léta na 75 tisíc návštěvníků.

„Minimálně stejně dobrá byla i letošní sezona,“ pochvaluje si ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

„Ukázalo se, jak důmyslně Baťa kanál vymyslel, protože bez jakéhokoliv omezení fungovaly všechny komory i v extrémním až katastrofálním suchu,“ poukázal.

Nové čisticí plavidlo je nutné také proto, že se na trasu vydává stále více lodí. Na Moravě je jich registrováno několik tisíc a další ani žádnou registraci nepotřebují.

„I proto je nutné, aby cesta byla čistá a splavná po celou sezonu,“ doplnil Bártek.