Ilustrační snímek | foto: Reuters

Jídlem plýtvá téměř polovina Čechů. V koši končí ovoce i staré rohlíky

  • 65
Čtyři z deseti Čechů několikrát měsíčně vyhazují zkažené potraviny. Nejčastěji to jsou plesnivé nebo shnilé ovoce, zelenina a pečivo. Míra plýtvání se podle průzkumu společnosti Ipsos oproti loňskému roku nesnížila.

Když je řeč o plýtvání potravinami, do svědomí by si měli sáhnout především mladí lidé. Ti totiž plýtvají nejvíce. Na vině jsou třeba velké nákupy v hypermarketech na několik týdnů dopředu.

„Nejvíce se vyhazuje tradičně ovoce, zelenina či pečivo. Největší podíl těch, co naopak vyhazují více potravin než před dvěma roky, je u lidí mezi 18-24 lety, což je určitě důvod k zamyšlení,“ uvádí ředitel výzkumu a komunikace Ipsos Tomáš Macků.

Supermarkety ve Francii už nesmí vyhazovat jídlo, musí ho dát charitě

Sedmdesát jedna procent domácností si myslí, že by plýtvání mohla omezit balení o více velikostech. Ještě více Čechů (81 procent) požaduje detailnější informace o tom, jak správně potraviny uchovávat.

Přestože čtyřicet lidí procent v průzkumu uvedlo, že potraviny zbytečně vyhazuje několikrát do měsíce, devět lidí z deseti je podle stejného průzkumu přesvědčeno, že se snaží jít svému okolí příkladem a neplýtvat.

Je to hlavně problém domácností, míní lidé

Lidé si podle průzkumu uvědomují, že řešení problému leží zejména na bedrech domácností. V druhé řadě pak na obchodních řetězcích a restauracích. Od nich by se měly potraviny, které už jsou neprodejné, ale stále konzumovatelné, rychle dostat k potravinovým bankám. A to se často neděje.

V české legislativě se podařilo nedávno alespoň prosadit nulovou DPH na darované potraviny. (více zde) Firmy tak mají větší motivaci potraviny darovat a nezatěžuje je to v nákladech. Na boji proti plýtvání staví svou image zejména britské Tesco. V tuzemsku daroval tento řetězec od roku 2013 přes 50 tun trvanlivých potravin.

V Praze právě probíhá konference Food Waste, která se plýtváním potravinami zabývá. Podle dřívějších odhadů připadá na každého Čecha 69 kilogramů vyhozeného jídla za rok.

Lidé si pochutnali na jídle, jež řetězce nechtějí: