Policie na dálnici D5 na Tachovsku zastavila maďarský nákladní automobil, který...

Policie na dálnici D5 na Tachovsku zastavila maďarský nákladní automobil, který vezl téměř 80 migrantů z Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie. Lidé pak byli autobusy přepraveni na cizineckou policii do Plzně. (31. července 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Německo žádá o vydání dvou převaděčů, kteří na D5 vezli uprchlíky

  • 7
Německá justice chce, aby jí Česko vydalo dva Maďary, kteří v létě převáželi v náklaďáku na dálnici D5 osmdesát migrantů. Žádost obdrželo státní zastupitelství v Plzni. Němci chtějí oba muže také stíhat kvůli převaděčství. V Česku jim za to hrozí pět let vězení, v Německu o deset víc.

Maďary ve věku 39 a 51 let česká policie obvinila z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Záhy po zadržení na dálnici D5 na Tachovsku poslal soud oba muže do vazby, kde i nadále zůstávají.

Za převaděčství jim v České republice hrozí až pět let vězení. Pokud by se prokázalo, že jednali za úplatu, mohou strávit za mřížemi až osm let.

Kvůli převaděčství chce oba Maďary stíhat i německá justice. Ze žádosti o jejich vydání totiž vyplývá, že do SRN převáželi uprchlíky opakovaně.

Před německým soudem ale mužům hrozí až patnáct let vězení, protože tam platí jiné trestní sazby než v Česku. Na oba muže už je vydaný evropský zatýkací rozkaz.

„Nyní provádíme šetření, zda-li je požadované předání přípustné. Když dospějeme k názoru, že ano, tak podáme návrh ke krajskému soudu a ten o něm rozhodne,“ vysvětlil státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Plzni Jiří Komorous s tím, že posouzení žádosti může trvat zhruba měsíc.

Maďarské nákladní auto zastavili policisté 31. července na dálnici D5 poblíž Ostrova u Stříbra. V automobilu bylo celkem 76 lidí, z toho třiadvacet dětí. Byli to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie, všichni pak putovali do zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem.

Když tachovský soud na začátku srpna rozhodoval o vazbě pro oba převaděče, hájili se tím, že o lidech v nákladním automobilu vůbec nevěděli.

„Uvedli, že z Maďarska směřovali s prázdným vozidlem do Bavorska, odkud měli na korbě přepravit zpět menší nákladní vozidlo. Na policii odmítli vypovídat, takže jsme to řešili až u soudu. Jejich verze je zcela nevěrohodná. Pravděpodobně jsou zapojeni do organizované činnosti,“ řekla tehdy soudkyně Michaela Řezníčková.

V maďarském náklaďáku našla policie na 80 běženců (31. 7. 2015)

31. července 2015

,