Bývalá zdravotní sestra Lužické nemocnice v Rumburku Věra Marešová při zahájení...

Bývalá zdravotní sestra Lužické nemocnice v Rumburku Věra Marešová při zahájení hlavního líčení u Krajského soudu v Ústí nad Labem (22. červen 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vrchní soud zrušil rozhodnutí, že sestra viněná z vražd smí na svobodu

  • 5
Vrchní soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který souhlasil s propuštěním bývalé zdravotní sestry Lužické nemocnice v Rumburku Věry Marešové z vazby. Jednapadesátiletá Marešová je obžalovaná z vražd šesti pacientů a hrozí jí doživotí.

Krajský soud rozhodl o propuštění Marešové z vazby na konci července. Proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce a Marešová tak na svobodu nevyšla.

„Vrchní soud usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem zrušil a rozhodl tak, že obžalovaná Marešová se nadále ponechává ve vazbě s odůvodněním, že povaha věci nedovoluje za stávajícího důkazního stavu obžalovanou z vazby propustit,“ informovala mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Vrchní soud rozhodnul už minulý týden, jeho závěry ale mohly být zveřejněny až poté, co se s nimi seznámí státní zástupce a obžalovaná.

Ústecký krajský soud chtěl Marešové vazbu nahradit dohledem probačního úředníka.

„Ve prospěch obžalované hovoří relativně stabilní osobní a majetková zakotvenost k místu svého trvalého bydliště. Do popředí přistupuje i aktuální důkazní situace,“ zdůvodnil rozhodnutí krajský soud.

Hrozí útěk kvůli vysoké trestní sazbě, míní žalobce

Stížnost proti tomu podal dozorující státní zástupce František Stibor. Podle jeho názoru trvají takzvané útěkové důvody vazby.

„Jsou to samozřejmě důvody útěkové. Je to vysoká trestní sazba, která dotyčné osobě hrozí. Vzhledem k tomu, že byla podána obžaloba pro šestinásobný zločin vraždy, tak se domnívám, že hrozba tou sazbou tady je a trvá i nadále, i s ohledem na dosavadní výsledky dokazování,“ řekl Stibor.

Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Důvodem měla být podle žalobce snaha usnadnit si práci.

Marešová už na začátku hlavního líčení vinu odmítla. Obžaloba se opírá hlavně o znalecké posudky na základě zdravotnických dokumentací. Znalci povolaní obžalobou řekli, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku.

Hlavní líčení s Marešovou bude u ústeckého krajského soudu pokračovat příští týden. Na řadu by měl přijít znalecký posudek zadaný obhajobou.

Už na začátku soudu bývalá zdravotní sestra vinu na smrti pacientů odmítla:

22. června 2015

,