Test brzdění motorových vozidel. Motorka je horší než auto s karavanem

  • 132
Zatímco většina motoristů sází při výběru svého vozidla na výkon, z hlediska bezpečnosti je daleko důležitější údaj o celkové brzdné dráze. Její délka přitom může zachránit peněženku i lidský život. ÚAMK otestoval několik váhových kategorií vozidel a výsledky asi nejvíc překvapí motorkáře.

Častou příčinou dopravních nehod nejen u nás, ale i v Rakousku a dalších zemích, je nevěnování se řízení vozidla nebo nedodržování dostatečné bezpečné vzdálenosti od vozidla před sebou.

„Řidiči často zapomínají na to, že brzdný účinek není takový jako výkon jejich auta. Neuvědomují si, že s rychlostí se zásadně prodlužuje brzdná dráha. Proto jsme ve spolupráci s evropskými kolegy vyzkoušeli na uzavřené letištní ploše v Rakousku, jaký dopravní prostředek zabrzdí na nejkratší a jaký naopak na nejdelší dráze, když jede osmdesátikilometrovou rychlostí,“ říká bývalý závodník a prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.

Testované dopravní prostředky

VW Golf, celková hmotnost 1 860 kg
BMW X3, celková hmotnost 2 365 kg
BMW X3 + karavan, celková hmotnost a 3 415 kg
BMW 1200GS, celková hmotnost 450 kg
Mercedes Sprinter, celková hmotnost 3 500 kg
Dethleffs Globebus T4, celková hmotnost 3499 kg
DAF XF 460 FT, celková hmotnost 40 000 kg

Všechna vozidla byla v testu plně naložena, pak se rozjela na rychlost 80 km/h a ve stejný okamžik začala nouzově brzdit (nebere se tedy v potaz reakční doba řidiče, která představuje v 80kilometrové rychlosti 22 metrů při jedné sekundě).

„Znovu se potvrdilo, že naložený 40tunový kamion nezastaví na stejné dráze jako dodávka nebo osobní auto. Pro někoho může být ale překvapením, že třeba nejlehčí motocykl nezabrzdí rychleji než osobní vůz,“ hodnotí výsledky testu Petr Vomáčka z ÚAMK.

Velice zajímavou informací je zbytková rychlost u jednotlivých vozidel oproti osobnímu vozidlu. „Například motorka se může rovnat autu s karavanem a když bude brzdit 40tunový kamion, tak v osobním voze budete stát, ale on v tu dobu bude mít ještě rychlost 48 km/h. Je to jako kdyby jel ve městě,“ doplňuje Vomáčka.

Přehled brzdné dráhy a zbytkové rychlosti oproti osobnímu vozidlu
Vozidlo Brzdná dráha Zbytková rychlost od osobního vozidla
VW Golf 23,2 m 0,0 km/h
BMW X323,5 m 9,0 km/h
BMW X3 s karavanem25,2 m22,5 km/h
BMW 1200GS25,3 m23,0 km/h
Mercedes Sprinter28,0 m33,0 km/h
Dethleffs Globebus T429,8 m37,5 km/h
DAF XF 460 FT36,2 m 48,0 km/h

Asistent všechno nezachrání

Brzdění na motorce znamená oproti autu jiný vesmír. Svou roli zde hraje několik důležitých faktorů.

Na první pohled je každému jasně patrné, že zatímco auto „drží“ na silnici minimálně čtyři plochy velikosti dlaně, motorku jistí dvě plochy svými rozměry nepřesahující menší mobil.

Test brzd ADAC

Ani ta nejrychlejší a největší mašina nebude mít nikdy víc než dva kotouče na předním kole a jeden malý vzadu. Z devadesáti procent se tam vozí víceméně pro parádu. Brzdný účinek motorky je dávkován zhruba v poměru 70 ku 30 ve prospěch předku. Auto vozí u každého kola jeden kotouč schopný plnohodnotného použití.

Veličina, která vidět není, se jmenuje hmotnost a s ní spojená kinetická energie. Tady už to tak jednoznačné není. Zatímco v nižších rychlostech bude mít auto vždy navrch, zejména z vysokých rychlostí má motorka velkou šanci auto přebrzdit. Menší váha se rovná kratší brzdné dráze.

Posledním, rovněž neviditelným faktorem ovlivňujícím to, jestli to dobře dopadne nebo přibudou další šrámy na kapotách, je umění brzdit. Auto zabrzdí kdokoli. Dupne se na jeden pedál a je to. Brzdy na motorce je ale třeba umět nadávkovat tak, aby nedošlo ke ztrátě adheze na kolech. Při intenzivním brzdění dochází k velkému odlehčení zadního kola. Jeho přebrzdění pak logicky napomáhá případnému smyku.

Světoví výrobci instalují do motocyklů nejrůznější brzdové pomocníky. Honda aplikovala do vybraných modelů systém Dual CBS, který v jakékoli situaci rozděloval brzdný účinek mezi obě kola. Harley-Davidson používá u strojů řady Touring brzdového asistenta, který v rychlostech nad 30 kilometrů za hodinu automaticky dělí tlak v brzdách mezi přední a zadní kolo. U všech moderních strojů pak samozřejmě nechybí ABS. V okamžiku, kdy je potřeba za brzdy opravdu vzít, se však ABS může někdy postavit i proti svému uživateli a brzdnou dráhu nepříjemně prodloužit.

Ať je však na motorce kotoučů i asistentů kolik chce, když auto před vámi půjde naplno na brzdy, nemáte šanci. Proto se za všech okolností vyplatí u řízení přemýšlet a předvídat a mít situaci vždy bezpečně pod kontrolou.

,