Zasahuje brankář Detroitu Petr Mrázek. | foto: AP

Mrázek podržel Detroit na ledě Pittsburghu, zachytal si i Neuvirth

• 16
Dva čeští gólmani se představili v akci během středečních přípravných zápasů hokejové NHL. Petr Mrázek předvedl 36 zákroků a inkasoval jen ve dvou případech, čímž výrazně přispěl k triumfu Detroitu 7:2 na ledě Pittsburghu. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii jen úvodních 40. minut a z 18 střel třikrát inkasoval, což zajistilo hostujícímu New Jersey výhru 4:2.

Jak Pittsburgh, tak Detroit nastoupil do středečního přáteláku ve značně kombinovaných sestavách. Domácím sice nechyběl elitní útok Perron - Crosby - Kessel, větší hlad po úspěchu ale ukázali hostující mladíci. U vysoké výhry 7:2 zazářili především členové čtvrté formace Andreas Athanasiou (2+1) a Anthony Mantha (1+2), pozadu nezůstali ani Justin Abdelkader (1+1) s Dylanem Larkinem (1+1) z elitní útočné letky hostů.

V sestavě Red Wings nechyběl Tomáš Nosek (15:44, +1), bodové konto si ale nevylepšil. Skvělý výkon zato podal gólman Petr Mrázek, jenž pochytal 36 z 38 ran Penguins včetně čtyř pokusů Crosbyho a tří ran od kanonýra Kessela.

Do zápasu nezasáhl hostující bek Jakub Kindl, stejnějako domácí útočníci Dominik Uher a Dominik Simon, kteříužz přípravného kempu Pittsburghu zamířili na farmu do celku AHL Wilkes-Barre Scranton. Uher byl ještě před plánovaným odchodem do záložního týmu umístěn na listinu volných hráčů, odkud si jej mohl vybrat případný jiný zájemce z NHL.

Hokejisté New Jersey s českými útočníky Jiřím Tlustým (17:25, +/-: 0, 1 střela) a Pavlem Zachou (10:50, +/-: 0) v sestavě porazili domácí Philadelphii výsledkem 4:2 a připsali si teprve druhou výhru z dosavadních šesti přípravných startů. Tlustý nastupoval na pravém křídle třetí formace a mladík Zacha vedl jako centr čtvrtý útok.

První hvězdou duelu byl zvolen tahoun Devils Travis Zajac, jenž se podepsal pod rozdílový gól a závěrečnou trefu do prázdné branky. Úvodních čtyřicet minut za Flyers odchytal Michal Neuvirth a z 18 ran New Jersey třikrát inkasoval. Spokojený nemohl být ani Jakub Voráček (15:08, -2, 1 střela), jenž byl s prvním útokem Flyers na ledě u dvou inkasovaných gólů. Obránce Radko Gudas do zápasu nezasáhl.

Úspěch New Jersey navíc podtrhl ve zkušebním prodloužení v novém formátu se třemi hráči v poli útočník Jacob Josefson, jenž v 64. minutě potrestal chybu v rozehrávce Jasona LaBarbery. Ten od třetí třetiny nahradil Neuvirtha.

Carolina s obráncem Michalem Jordánem (19:43, +1, 2 střely) udolal po samostatných nájezdech (4:3SN) Washington. Rozhodující nájezd si připsal ve čtvrté sérii Nathan Gerbe.

Boston bez odpočívajícího dua David Krejčí - David Pastrňák nestačil na Rangers, kteří před svým publikem uspěli těsně 3:2. Velkou oporou domácím byl gólman Henrik Lundqvist, jenž pochytal Bruins 39 puků. Rozdílovou branku New Yorku obstaral v přesilovce z 46. minuty kanonýr Rick Nash.

Výsledky přípravy NHL:

New York Rangers - Boston 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
37. McDonagh, 40. J.T. Miller, 46. Rick Nash - 1. a 59. B. Connolly.

Carolina - Washington 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
29. a rozhodující sam. nájezd Gerbe, 5. E. Lindholm, 27. Riley Nash - 1. Ovečkin, 5. Galijev, 26. Latta.

Philadelphia - New Jersey 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)
10. Ch. Porter, 16. Simmonds - 38. a 60. T. Zajac, 3. T. Ruutu, 23. Henrique. Brankář Michal Neuvirth (Philadelphia) odchytal 40 minut, inkasoval z 18 střel tři branky a měl úspěšnost zákroků 83,3 procenta.

Pittsburgh - Detroit 2:7 (0:3, 1:2, 1:2)
38. Sprong, 42. B. Bennett - 4. a 52. Athanasiou, 5. Larkin, 18. Brendan Smith, 27. Sheahan, 32. Abdelkader, 60. A. Mantha. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal celý zápas, inkasoval z 38 střel dvě branky a měl úspěšnost 94,7 procenta.