Vojenskou přehlídku na Rudém náměstí si vychutnal i ruský prezident Vladimir Putin. (9. května 2014) | foto: Reuters

Pojďte s námi ničit džihádisty, volá Putin. USA prý do Sýrie nikdo nezval

  • 2345
Ruský prezident Vladimir Putin pozval všechny země světa, aby se po jeho boku zapojily do bojů s Islámským státem. Moskva v Sýrii oficiálně útočí od středy, o vojenskou pomoc ji požádal Bašár Asad. Šéf Kremlu připomíná, že koalice pod vedením Spojených států žádnou pozvánku od Damašku nemá.

„Je veřejným tajemstvím, že takzvaný Islámský stát už dávno Rusko označil za svého nepřítele,“ prohlásil ve středu podle agentury TASS ruský prezident.

Všechny zainteresované země, převážně ty z Blízkého východu, jsou podle šéfa Kremlu vítány v novém velícím středisku v iráckém Bagdádu, které bude kromě náletů koordinovat i pozemní boj proti radikálním islamistům.

České ohlasy

Ruský zásah do bojů v Sýrii by mohl podle ministra vnitra Milana Chovance situaci vyhrotit a přimět další Syřany k emigraci. Ministr obrany Martin Stropnický naopak prohlásil, že rozumný člověk by měl přivítat cokoli, co může přispět ke zklidnění situace. Ministři to ve středu řekli novinářům po cvičení kontrol na jižní hranici Česka pro případ zvýšení počtu uprchlíků.

Zdroj: ČTK

„Ruská účast na protiteroristické operaci v Sýrii probíhá v souladu s mezinárodním právem na oficiální žádost syrského prezidenta,“ citovala Putina státní agentura Sputnik. Nasazení letectva dopoledne schválila horní komora Federálního shromáždění, pro Putinův návrh hlasovalo všech 162 členů Rady federace (více se dočtete zde).

Putin zdůraznil, že veškeré bojové operace musí proběhnout v souladu s rezolucí OSN nebo na žádost legitimní vlády státu, jehož územím boje zmítají. „Naši partneři nemají pro akci v Sýrii ani jedno, ani druhé,“ uvedla hlava státu během zasedání ruské vlády.

Naráží na koalici šesti desítek zemí v čele se USA, která už několik měsíců útočí na pozice Islámského státu v Iráku i Sýrii.

Rusko proto předloží v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o boji proti teroristům, oznámil ve středu v New Yorku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že o tuto rezoluci by se měla opírat koordinace boje proti Islámskému státu a dalším teroristickým uskupením. „Zastavit je třeba ne běžence, ale teroristy,“ apeloval.

Útočíte na Svobodnou syrskou armádu, spílají Rusům rebelové

Lavrov zároveň vyjádřil ochotu Moskvy ustavit komunikační kanály s Washingtonem a dalšími státy, aby boj proti teroristům mohl být co nejúčinnější. Ruský ministr také vybídl k většímu pokroku na cestě k politickému urovnání syrské krize. Šance na úspěch by podle něj zvýšilo zapojení Evropské unie a Číny.

„Společným cílem je nepřipustit vznik islámského chalifátu,“ zdůraznil Lavrov s tím, že od tohoto pochopení by se měly odvíjet praktické kroky, podpořené rezolucí Rady bezpečnosti, která by mohla fungovat i jako štáb boje proti IS.

Ruské letouny podle mluvčího ruského ministerstva obrany ve středu v Sýrii vykonaly dvě desítky letů a přesnými údery zasáhly osm cílů radikálů z hnutí Islámský stát, včetně skladů munice a paliva. Úplně zničily velitelská stanoviště IS v horské oblasti.

Generál Igor Konašenkov ujistil, že nálety nepostihly civilisty, jak tvrdí některé západní a syrské zdroje. „Všechny nálety se odehrály po vzdušném průzkumu a upřesnění údajů od syrské armády,“ řekl a zdůraznil, že cílem nebyly civilní objekty a že ruské letouny nebombardovaly ani jejich okolí.

Islámský stát

Spojené státy budou ochotny přivítat kroky, které Rusko podniká v Sýrii, pokud budou namířeny proti radikálnímu hnutí Islámský stát a mezinárodní teroristické organizaci Al-Káida. V OSN to ve středu řekl šéf americké diplomacie John Kerry.

Washington by byl podle Kerryho hluboce znepokojen, pokud by Rusko podnikalo letecké údery v místech, kde IS nepůsobí. Moskva podle něho zesiluje svoji podporu syrskému prezidentovi.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius k tomu prohlásil, že jeho země je připravena spolupracovat s Ruskem a dalšími zeměmi v boji proti IS, ovšem za tří podmínek, které zahrnují ukončení násilí páchaného na syrských civilistech a Asadovu rezignaci.

Fabius ve středu v Radě bezpečnosti OSN řekl, že kolektivní cesta vpřed musí zahrnovat jednání zaměřené na politickou transformaci, která nevede k tomu, aby se udržel u moci „syrský kat“. Jako další podmínku pro spolupráci s ostatními státy zmínil „absolutní jasno“ v tom, proti komu země bojují. Rusko nicméně dává najevo, že počítá s Asadovým setrváním v čele země.

Panují pochybnosti, zda Rusové útočí Islámský stát

Krátce poté, co Moskva účast svého letectva schválila, udeřilo po boku letadel syrské armády nedaleko Homsu. Série náletů si podle televize al-Džazíra vyžádala nejméně 27 obětí, počet mrtvých však zřejmě ještě poroste. Syrská opozice uvedla, že zemřelo 36 lidí a všichni byli civilisté. Nezemřel prý žádný islamistický bojovník.

„Záměrem Ruska není bojovat proti Islámskému státu, ale prodloužit život Bašára Asada,“ citovala šéfa syrské Národní koalice Chálid Chúdžu agentura Reuters. Podle něj Rusko „užívá svou vojenskou sílu k podpoře války Asadova režimu proti civilistům“. „Riskuje tak, že se rovněž bude podílet na válečných zločinech,“ dodal.

„Zdá se, že (útoky) byly v místech, kde podle všeho žádné síly IS nejsou,“ řekl ministr obran USA Ashton Carter. Kritizoval Moskvu, která vyhlásila boj Islámskému státu a zároveň podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Cartera tak hrozí, že se situace vyhrotí. Rusko „přilévá olej do ohně,“ prohlásil Carter. Dodal, že ruská armáda jednala neprofesionálně a že ruské bomby nejspíš zasáhly Asadovy nepřátele, nikoli islamisty.

Zprávy, že ruské nálety nemířily na islamisty, znepokojily i generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. „Mám obzvláště obavy kvůli tomu, že ze strany Ruska nedošlo k žádné skutečné snaze o snížení rizika, že se ruské letecké údery v Sýrii dostanou do střetu s probíhajícími boji vedenými spojeneckou koalicí v čele s USA.“ Vyzval Rusko, aby hrálo „konstruktivní roli a bylo ochotné spolupracovat v boji proti ISIL“. Stoltenberg dodal, že „podporovat Asada nepomůže“.

Příkladem ruských útoků je podle agentury Reuters venkovská oblast na severu provincie Hamá. „Islámský stát tam vůbec neoperuje, místo je pod kontrolou Svobodné syrské armády,“ řekl novinářům po telefonu někdejší armádní major Džamil Saleh, který teď bojuje na straně rebelů.

V ústředí skupiny, která podle Salehových slov v minulosti získala od zahraničních spojenců protitankové střely, utrpělo při náletech zranění osm bojovníků.

„Ruský aparátčík dnes dopoledne informoval zaměstnance americké ambasády v Bagdádu, že ruské vojenské letectvo zahájí nad Sýrií mise proti Islámskému státu. Také požádal, aby se americká letadla během těchto misí vyhnula syrskému vzdušnému prostoru,“ řekl CNN mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Agentura Reuters dříve informovala, že se Američané o náletech poblíž Homsu dozvěděli asi s hodinovým předstihem. Pentagon se odmítl stáhnout a západní protiteroristická koalice pokračuje v plánovaných operacích.

30.září 2015 v 17:54, příspěvek archivován: 30.září 2015 v 18:08

Russian air strikes in Syria reportedly hit rebel-controlled areas of Homs & Hama provinces http://t.co/grrNAvjALu pic.twitter.com/6t2EKgVvoO


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video