Šéf Jablotronu Dědek proměnil zkrachovalou Bižuterii v domov pro seniory

  • 39
Jedna z budov v areálu, který u jablonecké přehrady zbyl po zkrachovalém gigantu Bižuterie, se proměnila v soukromý domov pro seniory. Projekt, který financovala z vlastních zdrojů společnost Jablotron v čele se svým spolumajitelem Daliborem Dědkem, vyšel na více než sto milionů korun a bude sloužit i pro lidi postižené demencí.

Sto deset seniorů získá domov v jednom z nejmodernějších zařízení tohoto druhu v kraji. Více než polovina míst v domově je vyhrazena pro seniory s Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demence.

Domov přijímá klienty již od poloviny srpna, ale v úterý byl oficiálně otevřen. „Naše firma dlouhodobě spolupracuje s jabloneckou nemocnicí, a proto víme, jak velkým problémem je zajistit péči pro seniory, kteří potřebují trvalou asistenci. Rozhodli jsme se tedy jíti příkladem pro ostatní úspěšné firmy,“ uvedl Dědek, jehož společnost koupila i zbylou část brownfieldu.

„Myslím si, že není správné nechávat veškerou starost o generaci našich rodičů na bedrech státu. Je na čase, abychom si uvědomili, že je potřeba starat se sami o sebe a nečekat s otevřenou dlaní, až nám někdo něco zaplatí.“

Domov, jenž zaměstnává 65 lidí a má již 62 klientů, provozuje společnost Anavita. „Jde již o šesté zařízení tohoto druhu v republice, které provozujeme,“ uvádí ředitel domova Jiří Dušek. Za měsíční pobyt v domově zaplatí klient základní částku 11 400 korun. S dalšími službami se pak cena vyšplhá na přibližně 15 tisíc korun.

Domov je technicky a personálně vybaven tak, aby mohl poskytovat komplexní ošetřovatelské služby s lékařským dohledem 24 hodin denně. Navíc má i svoji vlastní kuchyni nebo prádelnu.

Domov měl sloužit i mladým rodinám

Zajímavostí je, že původním záměrem investora bylo spojit bydlení pro seniory se startovními byty pro mladé manželské páry. „Chtěli jsme vlastně trochu zředit věkový průměr, aby starší generace byla obklopena mladou generací a dětmi. Bohužel to stávající legislativa neumožňuje. Sám bych legislativu vůči seniorům označil za diskriminační,“ netají se Dědek.

Otevření domova vítá i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Bude to zdravá konkurence pro ostatní podobná zařízení a příklad pro ostatní firmy, jak může fungovat služba veřejnosti,“ myslí si Půta.

Jablotron

Jablotron je českou firmou založenou v roce 1990. Společnost se zaměřuje především na vývoj, výrobu a prodej alarmů. Více než 80 procent produkce Jablotronu směřuje do všech světadílů.

V areálu Bižuterie, který má opustit i poslední nájemce Česká mincovna, by podle Dědka měla vzniknout technická škola zaměřená na strojírenství a elektroniku. Dědek to odůvodňuje nedostatkem technicky vzdělaných absolventů a odborníků. „Zatím ale není vše ještě ani na papíře. Rozhodně škola nebude fungovat již v příštím školním roce,“ dodává.

Nejde o první z mecenášských projektů miliardáře Dědka a Jablotronu. V minulosti například koupil lukrativní pozemky v srdci Jizerských hor, konkrétně v okolí Hrabětic a Královky. Tímto krokem chce do budoucna zabránit snahám o výstavbu a nechat místa volná pro turisty a lyžaře. Dědek mimo jiné vrátil lesk oblíbené Prezidentské chatě v Bedřichově. Koupil ji, nechal zrekonstruovat a dnes je opět vyhledávaným cílem turistů (více čtěte zde).

Známá je i Dědkova iniciativa, když před několika lety koupil nafukovací halu jako azyl pro bezdomovce v tuhých mrazech. Pražský magistrát ji ale nepovolil postavit (více čtěte zde).