Při útoku na svatbu v Jemenu zemřelo 130 lidí, OSN žádá vyšetřování

  • 114
Počet obětí z pondělního útoku na svatbu v Jemenu vzrostl na více než 130. Původní odhady přitom mluvily o 27 mrtvých. Z náletu je obviněná koalice vedená Saúdskou Arábií, ta to však popírá. Mezi zabitými svatebčany bylo mnoho žen a dětí.

Nálety zasáhly vesnici Vahídža blízko přístavního města Muchá. Agentura Reuters uvádí, že se zde konala svatba jednoho z mužů spojených s šíitskou povstaleckou skupinou Hútíovců. Podle svědků svatbu zasáhly celkem dvě rakety. Svědci události popsali, že na místě zůstalo několik znetvořených těl.

Jeden z vesničanů řekl v pondělí, že na místě zahynulo 12 žen, osm dětí a sedm mužů. Úřady později uvedly, že nálet zabil tři desítky lidí a mnoho dalších svatebních hostů muselo být odvezeno do nemocnice. V úterý však počet mrtvých upřesnila nemocnice na 131.

Nálet pobouřil generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který varoval, že jakýkoliv úmyslný útok na civilisty porušuje mezinárodní zákony a bude vyšetřován.

Koalice vedená Saúdskou Arábií odpovědnost za útok odmítá. Podle jejich mluvčího generála Ahmeda Al-Asseriho nebyla v oblasti tři dny vedená žádná letecká operace, a tak je celý incident podle něj „kompletně falešná zpráva“. Dodal, že pokud by udělali chybu, přiznají to, ale že válka je chaotická a účastní se jí mnoho ozbrojených skupin. Civilisté podle něj nedokážou určit ani rozdíl mezi dělem, minometem a raketometem.

Agentura Reuters označuje pondělní nálet za nejhorší útok na civilisty za dobu občanské války v Jemenu. Nejmenovaný činitel exilové vlády, kterého citovala agentura AP, označil nálet za „omyl“. Za poslední měsíce to přitom není první koaliční omyl. V neděli helikoptéry arabské koalice zasáhly domy ve vesnici v severním Jemenu. O život tam přišlo 30 lidí, většina z nich byli civilisté.

Otázky a odpovědi

Kde je Jemen, proč se tam válčí a proč nás to má zajímat

V dubnu zase při náletu na mlékárnu v provincii Hudajdá zemřelo 37 lidí. V červnu pak útok Saúdské Arábie a jejích spojenců zasáhl historickou část hlavního města Saná spolu s budovami, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Při náletech zemřelo nejméně pět civilistů (psali jsme zde).

Saúdy vedená koalice provádí vzdušné nálety v Jemenu už půl roku. Bojuje proti šíitským povstalcům Hútíovcům, kteří před rokem obsadili hlavní město Saná a postupně se dostali až do Adenu na jihu země. Koalice se také snaží získat zpět moc pro prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, který před povstalci prchl do Rijádu.

Konflikt v Jemenu si podle OSN vyžádal životy už víc než 2 100 lidí. Arabské koalici se už sice podařilo postup šíitských povstalců zpomalit a znovu získat kontrolu nad některými oblastmi včetně Adenu, Hútíovci však podle BBC dál ovládají metropoli Saná. Prezident Hádí se z exilu vrátil minulý týden, před ním už tak učinila i vláda. Nyní dlí v Adenu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video