Ona
S jizvami po akné si doma bohužel sami neporadíme, je třeba navštívit odborníka.

S jizvami po akné si doma bohužel sami neporadíme, je třeba navštívit odborníka. | foto: Profimedia.cz

Jak na jizvy po akné: když nezabráníme zánětu, pomůže jen lékař

  • 33
Akné umí potrápit hned v několika fázích. Nejdřív přijde nevzhledný pupínek; pak dilema, jestli vymáčknout, nebo nevymáčknout; potom dlouhé hojení a v nejhorším případě menší nebo větší jizva. Ta vznikne, když se postižené místo zanítí. Můžeme ale tvorbě jizev dopředu zabránit nebo ty vzniklé odstranit?

Tak snadné to nebude. „Předcházet vzniku jizev po akné se v podstatě nedá, stejně jako nelze stoprocentně předcházet akné,“ říká dermatoložka Květa Gazdíková, která spolupracuje se společností Nuspring. „Jizvy jsou výsledkem hojení a na pleti vznikají poté, co se na ní vyskytne hluboký a rozsáhlý zánět.“

Výsledky takového hojení můžou podle jejích slov být velmi různorodé, záleží na mnoha faktorech. „Nejčastěji se setkáváme s jizvami vyvýšenými či naopak vpadlými – ty navíc bývají různě velké i různě hluboké. Obvykle platí, že čím těžší a zdlouhavější průběh zánětu, tím výraznější jizvu můžeme očekávat.“

Čistit, nedráždit, nesahat

Není to moc nadějný scénář, ale dobrá zpráva je, že pro prevenci přece jen můžeme něco udělat. Tedy chovat se tak, aby se akné vůbec nerozvinulo nebo nezhoršilo. To podle lékařky znamená především dbát na zvýšenou hygienu pokožky – čistěte ji pravidelně ráno i večer přípravky, které ji nedráždí a mají antiseptické účinky.

„Na ošetření samotného akné používejte vždy vhodné kosmetické či dermatologické prostředky,“ dodává Květa Gazdíková. „Zánětlivá místa nevymačkávejte,“ – odolat tomu je podle nás nejtěžší a zároveň nejdůležitější část procesu – „a snažte se zamezit tomu, aby se do rány dostala infekce.“ V praxi to znamená akné nijak neškrábat, neoždibovat, ideálně na postižené místo vůbec nesahat.

Dají se jizvy odstranit?

Když už se nám jizvy na tváři vytvořily, sami se jich bohužel nezbavíme. „Je-li jizva viditelná, ale není příliš vystouplá ani propadlá, často ji stačí zamaskovat vhodným make-upem,“ popisuje dermatoložka. „Pokud máte těžší formu a chcete ji odstranit nebo zmírnit, budete muset navštívit kožního lékaře nebo specializovanou kliniku.“

Vyvýšené jizvy se nejčastěji léčí tak, že se do místa „napíchají“ steroidy: díky nim se vyvýšenina zase sníží a je méně viditelná. Na jizvy pod úrovní pokožky pak platí několik metod, které jsou různě účinné, různě invazivní i cenově náročné. „Tou základní je chemický peeling, který odloučí vrchní vrstvy pokožky; je pak vyhlazenější a má dokonalejší texturu,“ vysvětluje lékařka.

O něco náročnější už je dermabraze: „Jedná se o mechanické odstranění svrchní vrstvy kůže, ke kterému se používá bruska nebo diamantová frézka.“ Čím dál populárnější metodou je ošetření laserem, který podpoří tvorbu kolagenu, díky kterému se jizvy vyhladí. Někdy se samotný kolagen nebo také kyselina hyaluronová do hlubších jizev aplikují injekčně.