Vojáci postavili humanitární tábor. Připravovali se na příliv uprchlíků

  • 20
Humanitární tábor s kapacitou 450 lůžek, vlastním zdrojem elektřiny, sociálním zařízením, ale také s ošetřovnou, kuchyní a jídelnou vybudovali během osmačtyřiceti hodin olomoučtí ženisté ve vojenském prostoru Libavá. Soběstačné polní městečko postavili v rámci přípravy na silnější vlnu uprchlíků.

Rozkaz vojáci splnili v požadovaném limitu, a poté, co si tábor v pátek odpoledne prohlédl ministr obrany Martin Stropnický, ho zase začali rozebírat.

„Bylo to preventivní cvičení. My jsme samozřejmě věděli, že ho naši vojáci zvládnou, to, že si tuto činnost zopakovali, ale bylo užitečné,“ uvedl ministr. Zopakoval, že s využitím polního městečka pro ubytování uprchlíků se zatím nepočítá. „Kapacity, kterými disponuje policie, zatím nejsou naplněné,“ podotkl.

O případném nasazení tábora by se dalo podle něj uvažovat v případě, že by v Česku na čas uvízla jednorázová vlna uprchlíků mířících do Německa. „Pokud by naše jižní hranice byla pod nějakým náporem, bylo by potřeba zabránit tomu, aby pohyb utečenců nebyl živelný, nekontrolovaný, bez registrací. Pro tyto teoretické účely jsme cvičení dělali,“ řekl Stropnický.

Ženisté začali na přípravě tábora pracovat v pondělí, v úterý vytyčili pozemek a ve středu ráno se pustili do samotné stavby, která jim zabrala dva dny. Městečko, které bylo pro potřeby cvičení oplocené pouze provizorně, zato ho střežila třicítka vartujících vojáků, tvořilo 45 stanů. K samotnému ubytování bylo určeno 30 z nich. Každý stan čítal patnáct lehátek a kamna na tuhá paliva.

Do dalších stanů ženisté umístili kontrolní stanoviště cizinecké policie, ošetřovnu, výdejnu spacích pytlů, oblečení či ešusů, umývárnu se sprchami. A také jídelnu, kterou by zásobovala polní kuchyně s kapacitou 450 snídaní, obědů a večeří. Elektřinu pro tábor vyráběly generátory, vodu vojáci přivezli v cisternách.

Humanitární tábor poskytuje podle vojáků pouze provizorní, nouzové ubytování, ve kterém by lidé strávili v ideálním případě jen na několik dní, než se najde něco lepšího. Bydlet by v něj ale mohli několik týdnů. Měsíční provoz polního zařízení stojí asi pět milionů korun bez platů vojáků. K obsluze je potřeba ve dvou směnách celkem sto lidí.

I když jsou stany staršího typu, vojáci garantují, že jsou zcela funkční. V minulosti některé sloužily jako zázemí pro hasiče při záplavách v letech 2010 a 2013 či bezdomovcům v Praze během zimy.