A Volkswagen XL1 před továrnou ve Wolfsburgu. | foto: ČTK

V hlavním městě VW vládne strach. Lidé z Wolfsburgu se bojí, co bude

  • 99
Volkswagen je výkladní skříní německého průmyslu a také pýchou mnoha obyvatel Dolního Saska. Obojí ale kvůli emisnímu skandálu může značně utrpět. Nejvíce je to cítit z reakcí lidí v mateřském městě koncernu Wolfsburgu.

Hlavní město automobilky Volkswagen Wolfsburg žije v obavách o svou budoucnost. Automobilku, která je chloubou německého inženýrství, drtí emisní skandál.

Napjatou atmosféru cítí tisíce zaměstnanců - od nejvyššího managementu až po řadové dělníky. „Potřebujeme čerstvý start, proto jsou důležité změny ve vedení,“ řekl jeden z dělníků agentuře Reuters.

Aféra dieselgate

Někteří zaměstnanci mají obavy o budoucnost automobilky. „Je to jen začátek. V delším čase to může ohrozit celý automobilový průmysl v Německu,“ řekl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Wolfsburg je město se 125 tisíci obyvateli, s Volkswagenem je spojeno už od dob druhé světové války. Už když toto město plnilo Hitlerovo zadání vyrábět auta pro obyčejné lidi, pro automobilku pracovala polovina jeho obyvatel.

O budoucnost však nyní nemají strach jen dělníci a lidé z německého koncernu VW. „Každý ve Wolfsburgu čeká těžké časy a propouštění,“ vyjádřil obavy řidič taxi Frank Schellenberg.

Zmiňuje rozsáhlé investiční propojení města s Volkswagenem. „Město vděčí Volkswagenu za všechno, mají prsty v každém projektu, který tu vidíte, to se teď určitě změní. Život už nebude stejný,“ řekl. Způsob, jakým vedení Volkswagenu reagovalo na krizi, ho rozčílil.

Dosud opěvovaný šéf koncernu Martin Winterkorn, který vedl automobilku k rekordním prodejům a ziskům, rezignoval ve středu, ubezpečil však, že o manipulacích nevěděl.

Hlavní nákupní bulvár ve městě je pojmenován po Ferdinandu Porschem, jehož vize auta pro lidi se chopil Hitler. Volkswagen sponzoruje fotbalový tým Wolfsburgu, školy a řadu dalších projektů, které mají ve štítu jméno automobilových značek Volkswagen nebo Porsche.

Severoněmecké město se prezentuje jako regionální turistické centrum Dolního Saska. Láká na muzeum vědy, galerii umění a sportovní areály. Vliv Volkswagenu, který je největší světovou automobilkou, zaměstnávající přes 270 tisíc lidí, ale sahá daleko za hranice tohoto města.

„Tato firma pozvedla celý region,“ říká Michael Wilkens, ředitel místní průmyslové a obchodní komory. Jak aféra dieselgate ovlivní životy místních, zůstává zatím otázkou.