Dělostřelectvo iráckých bezpečnostních sil v bojích proti Islámskému státu v...

Dělostřelectvo iráckých bezpečnostních sil v bojích proti Islámskému státu v provincii Anbár (22. srpna 2015) | foto: Reuters

Iráčtí vojáci odhazují flinty, přidávají se k uprchlické vlně do Evropy

  • 712
Mezi statisíci uprchlíky mířícími do Evropy přibývá iráckých vojáků. Tito muži, roztrpčení všudypřítomnou korupcí a špatným velením, vzdali boj s Islámským státem a rozhodli se dezertovat. „Cítíme, že s Irákem je konec,“ říká jeden z nich.

Když byl Kásim v bojích s Islámským státem o největší iráckou rafinérii v Bajdží podruhé raněn, rozhodl se, že pro něj válka skončila. Po operaci, během které mu lékaři vytáhli z nohy kus šrapnelu, se irácký voják sbalil a odletěl z Bagdádu do iráckého Kurdistánu. Tam začala jeho strastiplná cesta do Evropy.

Nyní stojí v polích u maďarské hranice a reportérům britského listu The Times vysvětluje, proč se rozhodl zahodit flintu a z rozvráceného Iráku odejít. „Příště mě mohli zabít. A kvůli čemu? Naši bratři umírají, jejich mrtvoly zohavují. Nikoho to ale nezajímá. Vláda nás opustila,“ stěžuje se Kásim.

Britský list podotýká, že Kásim je jen jeden z mnoha iráckých vojáků a příslušníků bezpečnostních složek, kteří rezignovali na boj se sunnitskými teroristy a připojili se k nekončící vlně uprchlíků z Blízkého východu mířících do Evropy.

Mrtvé duše

Když se islamisté loni v červnu zmocnili Mosulu na severu země, irácká armáda vycvičená a vyzbrojená Američany v panice utekla. Od té doby se sice částečně postavila na nohy a za pomoci spojeneckých náletů zastavila postup Islámského státu, Západ však stále pochybuje o tom, že dokáže radikály porazit.

Fotogalerie

Přesná čísla o vojácích, kteří se vydali na cestu do Evropy, nejsou k dispozici. Irácké velení navíc řeší otázku mrtvých duší ve svých řadách - tedy neexistujících vojáků, na jejichž jména zkorumpovaní velitelé pobírají výplaty.

Skuteční vojáci tvrdí, že dezerce je rozšířeným jevem, který živí ztráta jakýchkoliv iluzí, všuydpřítomná korupce a beznadějné vyhlídky na lepší budoucnost země.

„Vypadá to, jako kdyby se všichni rozhodli odejít. Cítíme, že s Irákem je konec,“ říká Kásim, kterého na cestě provází dva bývalí spolubojovníci. Všichni míří do Švédska, kde na ně podle jejich slov čeká skupina dalších osmnácti bývalých iráckých vojáků.

OSN: Současná vlna běženců je jen špičkou ledovce

Uprchlická krize

Na cestu se chystá také bagdádský policista Alí, v Iráku chce už jen oslavit svátek íd al-adhá (muslimský svátek oběti). „Už jsem unavený válkou. Přežil jsem mnoho útoků, v boji s Islámským státem jsem byl dvakrát raněn. Cítím však, že tahle válka jen tak neskončí a teď ještě eskaluje,“ vysvětluje Alí své motivy.

Politiky v čele země obviňuje, že bezpečnostním složkám v předních liniích nezajistili dostatečnou výzbroj a starají se jen o to, jak se obohatit. „Nestojí za to , abychom kvůli nim umírali,“ dodává Alí.

Britský list podotýká, že není jasné, jestli iráčtí vojáci dostanou v Evropě azyl. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bývalí bojovníci nemohou dostat status uprchlíka.

Do Evropy v současnosti denně přichází kolem 8000 uprchlíků. UNHCR však upozorňuje, že současné tempo, jakým se uprchlíci z Blízkého východu přesouvají do Evropy, je jenom „špičkou ledovce“. Pokud irácká armáda zahájí dlouho odkládanou ofenzivu na dvoumilionový Mosul, je OSN připravena pomoci evakuovat 500 000 lidí.

Podívejte se, jak pomáhají dobrovolníci uprchlíkům na vídeňském nádraží:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue