Mrtvoly byly všude, kam jsem dohlédl, líčí svědek tlačenici v Mekce

Hromady těl a marné volání o pomoc ve smrtícím sevření davu. Tak přeživší popisují tlačenici v Mekce, ve které zahynulo více než 700 lidí. Saúdské úřady obviňují poutníky z nedostatku disciplíny a nedodržování pokynů. Král Salmán nařídil pečlivé vyšetření masakru.

„Lidé šli ve směru ke stélám, kde probíhá kamenování, zatímco další přicházeli z protějšího směru. Pak začal chaos a lidé z ničeho nic začali padat k zemi. Byli tam lidé z Nigérie, Nigeru, Čadu a Senegalu a kolem nich spousty dalších národností. Lidé se potáceli na tělech ostatních ve snaze dostat se na bezpečnější místo, to stálo některé z nich život,“ vylíčil pro BBC okolnosti tragédie jeden ze svědků neštěstí (o tragédii se můžete dočíst zde).

Tragická bilance

V tlačenici zahynulo 719 lidí a zraněno 863 lidí. Jednotlivé země se snaží zjistit, zda při čtvrteční tragédii zemřeli i jejich občané. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici, ale Írán už ví, že je mezi mrtvými nejméně 131 Íránců. Druhou největší skupinou mrtvých jsou Maročané. Podle zpráv ze Saúdské Arábie je mezi mrtvými 87 lidí z Maroka. Pákistán pohřešuje přes 230 lidí, ale jejich smrt zatím není potvrzena.

Podle něj lidé v tlačenici vyvolávali Alláha a jiní, včetně dětí a kojenců, brečeli. Lidé, kteří spadli na zem, volali o pomoc. Marně. „V té chvíli tam byl každý sám za sebe,“ řekl BBC svědek jménem Illa Isufu. Sám během úprku ztratil tetu.

Jeden ze svědků novinářům řekl, že saúdská ochranka zablokovala jednu z cest k mostu Džaramat, odkud muslimové kamenují kamenné pilíře představující satana. „Když jedna skupina dokončila kamenování, musela jít zpátky stejnou cestou, kterou přišla. Tam se ale potkala se skupinou, která se dala do pohybu směrem k symbolickému satanovi,“ líčí příčiny neštěstí Jusúf Ibrahím Jakasai.

„Mezi těmito dvěma skupinami, přicházejícími ze dvou směrů po stejné cestě, nastala kolize. Ti kteří byli uprostřed davu, byli postiženi nejvíc,“ zakončil Jakasai.

Viděl jsem těla zabalená do plátna

“V centru Míná (údolí nedaleko Mekky, kde leží stanové město poutníků. Právě odsud dav ke stélám symbolizujícím Satana proudil, pozn. red.) jsem viděl těla zabalená do bílého plátna. Policie oblast uzavřela, takže jsem je nemohl spočítat, ale mrtvoly byly všude, kam jsem dohlédl,“ řekl Bašír Sád Abdullahí, další ze svědků události.

„V okolí se ještě potulují truchlící příbuzní obětí a ostatní poutníci ze stanového města v Míná rovněž procházejí kolem těl... soucítí s nimi a oplakávají mrtvé,“ dodal Sád Abdullahí, podle nějž policisté lidi na místo neštěstí nepouštějí, aby se mohli vypořádat s množstvím těl.

„Na místě se střídají sanitky, ale protože se k místu nemůžeme dostat, nevíme co přesně tam dělají. Helikoptéry se vznášejí nad celou oblastí posetou těly,“ dodal Sád Abdullahí.

Saúdskoarabský král nařídil revizi organizace poutě do Mekky

Saúdský král Salmán po čtvrtečním masakru nařídil všem agenturám a ministerstvům, jež za organizaci odpovídají, aby tragédii co nejrychleji vyšetřily. Ministerstvo vnitra má za to, že k tragédii došlo kvůli tomu, že se jedna ze skupin nedržela pokynů, které jim dala ochranka a ke stélám vyrazila mimo stanovený harmonogram.

Podle jiné verze na sebe narazily dvě různě „výkonné skupiny“, když proud silných pěších narazil do pomalého proudu starých lidí.

Ministr odpovídající za organizaci poutě Bandar Hadždžár řekl, že od planiny Muzdalifa, kde se sbírají oblázky ke kamenování, se vracela skupina, která se měla vrátit do svých stanů a počkat v nich na zařazení podle rozpisu. „Místo toho pokračovali rovnou k Džamaratu k rituálnímu kamenování,“ sdělil ministr.

Poutníci strávili další noc v údolí Míná a v pátek pokračují v provádění rituálů. Opět míří k Džamaratu a kamenují betonové stély, které představují Satana. Zatímco ve čtvrtek házeli sedm kaménků na hlavní pilíř, dnes jich mají hodit 21 na všechny tři pilíře. Jde o připomínku biblického příběhu o Abrahámovi, který kaménky zaháněl Satana, jenž ho chtěl odradit od vykonání božího přání obětovat syna.

Neštěstí se stalo ve stanovém městečku na křižovatce ulic číslo 204 a 223. Ulice číslo 204 patří ke dvěma hlavním trasám vedoucím k Džamaratu. Dav v tlačenici ušlapal 717 lidí a zranil jich 863. Poslední nehoda se přitom v Mekce stala teprve nedávno, jedenáctého září zemřelo 107 lidí po pádu jeřábu, který se zřítil během silné bouře (více zde).

Pouť do Mekky
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue