Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES. (27. 10. 2014) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Klaus chce referendum či mimořádné volby kvůli postoji vlády ke kvótám

  • 821
Exprezident Václav Klaus bude usilovat o to, aby kvůli postoji české vlády, která se nehodlá bránit proti kvótám o rozdělení uprchlíků, bylo vypsáno buď celostátní referendum, nebo mimořádné parlamentní volby. Ve čtvrtek večer v Událostech, komentářích v ČT oznámil, že kvůli tomu povede konzultace s parlamentními i neparlamentními stranami.

„Já budu usilovat o to, a spousta lidí mě o to žádá nejrůznějšími formami, aby vláda zlegalizovala svůj postoj v Bruselu referendem či mimořádnými parlamentními volbami a to považuji za zásadní věc. Zkusím vyvolat konzultace s parlamentními i mimoparlamentními politickými subjekty, zda jsou také pro, zda existuje dostatek vůle k tomu, aby se takové referendum konalo,“ řekl Klaus.

„Myslím, že já mám nárok něco takového organizovat, protože mám unikátní situaci danou přece jenom tím obrovským množstvím těch podpisů pod naší výzvou a taky mandát daný rolí exprezidenta, což je mimořádná pozice,“ uvedl bývalý prezident. Role exprezidenta podle něj znamená, že člověk nesmí zůstat na zbytek svého života lhostejný k tomu, co se v naší zemi děje.

Klaus se podle Babiše vrací do politiky, Kalousek podpořil českou vládu

Neznamená to podle něj, že by změnil svůj názor na to, že by mohl ještě jednou kandidovat na prezidenta. „My máme přeci skvělého prezidenta. Já mu nechci v žádném případě lézt do zelí,“ prohlásil.

Česká vláda s kvótami nesouhlasila, ale Česko bylo společně se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem přehlasováno. Finsko se zdrželo. Polsko, které bylo původně také proti, se přidalo na stranu většiny zemí EU (více čtěte zde).

Zatímco slovenský premiér Robert Fico hned oznámil, že Slovensko hlasování ministrů vnitra zemí EU nebude respektovat a napadne ho soudně, česká vláda se rozhodla opačně (o postoji ministrů čtěte zde). O žalobě uvažuje i Maďarsko. Podle Klause vládě Bohuslava Sobotky nikdo nedal mandát, aby tak postupovala.

Exprezidenta podpořila první místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO. „Podřídit se většině je sice demokratické, na druhou stranu my v Evropské unii reprezentujeme naše občany a měli bychom využít všechny možnosti k tomu, abychom je ubránili. Takže já si myslím, že nechat v tom Slovensko a Maďarsko samotné je trošku alibistické a za mě osobně, já bych se k těmto státům přidala,“ řekla v Událostech, komentářích Jermanová. Na otázku moderátora, zda by tedy podpořila referendum, odvětila: „My jsme o tomhle nemluvili. Kdyby to bylo za mě, tak já řeknu ano.“

Cizího člověka do bytu nepustíte, řekl Klaus k uprchlíkům (10. září 2015):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video