František jako první papež řečnil v Kongresu, uvítal ho bouřlivý potlesk

  • 148
Je nutné být obezřetný vůči všem druhům fundamentalismu, boj proti náboženskému extremismu však nesmí probíhat na úkor svobody, prohlásil v americkém Kongresu papež František. Projev kromě poslanců sledovalo až padesát tisíc lidí na velkoplošné obrazovce před budovou Kongresu.

Proti fundamentalismu není podle papeže imunní žádné náboženství. Zvláštní obavy v tomto ohledu vyjádřil o osud křesťanů na Blízkém východě, které na území Sýrie a Iráku pronásledují radikálové z organizace Islámský stát. Zároveň varoval, že boj proti extremismu nesmí být na úkor svobody.

Svatý otec se ve čtvrtečním projevu se věnoval rovněž tématu sociální spravedlnosti. „Politická společnost přetrvá, usiluje-li o uspokojení společných potřeb podporou rozvoje všech svých členů, zvláště zranitelných a ohrožených,“ míní papež.

Papež František je první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Oficiálně nicméně hovořil z pozice nejvyššího představitele vatikánského státu. Svůj projev pronesl v angličtině.

Spojené státy jsou podle papeže zemí svobody a domovem odvahy. Vyzdvihl mimo jiné osobnost černošského amerického kazatele Martina Luthera Kinga, jehož sen o rovnosti občanských a politických práv u bělochů a černochů je prý stále inspirativní.

„Lidé amerického kontinentu se nebojí cizinců, protože většina z nás byla kdysi cizinci. Jsem rád, že Amerika je nadále pro mnohé zemí snů. Snů, které vybízejí k činům, účasti a angažovanosti,“ zaznělo také během řeči, která trvala téměř hodinu a kterou zakončil zvoláním „God Save America“ (Bůh ochraňuj Ameriku).

Utváření národa nás vybízí k uznání toho, že musíme trvale soucítit s jinými a přitom odmítat nepřátelský způsob uvažování, prohlásil 78letý papež původem z Argentiny. Tato slova přitom pronesl na horké půdě, protože Kongres je rozpolcený v přístupu k imigrační politice.

František se vyjádřil rovněž k aktuální uprchlické krizi, která podle něj znamená bezprecedentní výzvu. Papež vyzval členy Kongresu, aby odmítli „nepřátelský způsob uvažování“ o přistěhovalectví a uznávali lidi, kteří se chtějí přestěhovat do Spojených států, jako lidi, kteří chtějí zlepšit život svých rodin.

Stop zbraním a trestu smrti, vyzval papež Američany

Vyzval také k celosvětovému zrušení trestu smrti, o ochraně lidského života v každé fázi jeho vývoje a k úsilí o odvrácení ničení životního prostředí lidskou činností. Nepochybuje, že USA v tom mohou sehrát důležitou roli.

Podle papeže by také mělo dojít k ukončení obchodu se zbraněmi a to v zemi, která je jejich největším světovým exportérem. Tázal se, proč se zbraně prodávají lidem, kteří chtějí jen působit utrpení nevinným.

„Bohužel odpověď je, jak všichni víme, kvůli penězům, penězům, které jsou promáčené krví, často krví nevinných“. František zpochybnil, zda se výrobci zbraní mohou nazývat křesťany. Zároveň ale připustil, že je legitimní použít zbraně proti „nespravedlivé agresi, například proti útokům islamistů v Sýrii a Iráku.

Při příchodu se mu dostalo nadšeného potlesku. Zvláštní význam má papežův projev především pro členy parlamentu katolického vyznání, k nimž patří mimo jiné šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Katolíkem je i viceprezident Joe Biden. Sám prezident Barack Obama se hlásí k protestantství.

Na velké obrazovce před budovou Kongresu sledovalo papežův projev více než padesát tisíc šťastlivců s pozvánkami. Na programu své první návštěvy v USA má František ještě setkání s bezdomovci washingtonské farnosti svatého Patrika. Jeho další zastávkou pak bude New York.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue