Stroje začaly odvážet zeminu přímo ze zavalené D8, potrvá to rok

  • 17
Sanace obřího sesuvu, který v červnu 2013 zavalil rozestavěnou dálnici D8 u Dobkoviček, postoupila do další fáze. Stavební stroje se zakously přímo do zeminy, která leží na tělese dálnice. Práce na jejím odstranění potrvají rok a vyžádají si 400 milionů korun.

Odstraňování sesuvu jde podle Ředitelství silnic a dálnic podle plánu a avizovaný termín zprovoznění dálnice do konce roku 2016 ohrožený není. „Mohu slíbit, že příští rok v prosinci bude dálnice zprovozněna v plné délce pro veškerou dopravu,“ řekl mluvčí společnosti Jan Rýdl.

Dodal, že kromě likvidace sesuvu probíhají intenzivní práce na dalších klíčových objektech nedostavěného úseku včetně tunelů, mostů a velké mimoúrovňové křižovatky u Řehlovic. Do října příštího roku by mělo ze zavaleného tělesa dálnice zmizet zhruba 150 tisíc kubíků zeminy.

„Materiál vytřídíme, vhodný použijeme do násypů dokončované části dálnice a ten nevhodný skončí na skládce,“ upřesnil František Zukerstein, který má dostavbu dálnice v Ředitelství silnic a dálnic na starosti.

V první fázi sanace sesuvu, kdy stroje odtěžily jeho horní část, jež hrozila dalšími pohyby, získalo Ředitelství silnic a dálnic 90 tisíc kubíků zeminy. Použilo je při budování náspu řehlovické křižovatky.

Právě úsek u Řehlovic, kde se bude z dálnice sjíždět na Teplice, se mění řidičům před očima. Před dvěma týdny se zprovoznila část nájezdu pro řidiče jedoucí z Teplic do Ústí. „Nyní zde montujeme kanalizační potrubí a do konce října se bude po nových rampách jezdit už obousměrně,“ slíbil Zukerstein.

Velkým problémem stále zůstává voda

S otevřením dalších úseků dálnice se však před jejím úplným dokončením už nepočítá, ačkoli Ředitelství silnic a dálnic zvažovalo zprovoznit aspoň pro osobní automobily například úsek mezi Bílinkou a Prackovickým tunelem. „Dopravní výhody byly minimální a sekundární náklady na úpravu okolí naopak obrovské. Takže jsme od nápadu ustoupili,“ doplnil Zukerstein.

V místě sesuvu tlačí stavbaře nejen čas. Velkým problémem pro ně stále zůstává voda, která byla ostatně příčinou toho, proč se dal před dvěma lety do pohybu svah o šířce půl kilometru.

„Voda je nepřítelem číslo jedna, mazadlem celého prostoru. Musíme ji proto ze svahu dostat,“ potvrdil Zukerstein.

Také proto stavbaři v tuto chvíli nevyčistí celou plochu zavalené dálnice. Zpevní pouze plochy pro těžké vrtné soupravy a následovat bude stavba stěny ze speciálních statických prvků, které budou mít i odvodňovací funkci.

„Voda bude proudit odvodňovacím zařízením vybudovaným v první etapě a shromažďovat ji budeme i ve studnách v rámci zmíněných stěn. Odvádět ji budeme vodotečí přes Litochovice, kde na své náklady vybudujeme kanalizaci,“ uvedl Rýdl.

Zbývá zprovoznit zhruba 16 kilometrů

Po ukotvení svahu a likvidaci zeminy by se v těchto místech žádný sesuv již opakovat neměl. „To mohu garantovat. Sanaci předcházel důkladný geologický průzkum, který zajistíme i na dalších místech, jež mohou být nestabilní. Následovat budou drenážní opatření,“ doplnil Rýdl.

Upozornil také, že sesuv a jeho likvidace jsou pro Ředitelství silnic a dálnic velkou inspirací pro řešení podobně problematických lokalit jinde v republice. „Máme vytipovaná místa, kde by k pohybům mohlo dojít, i když ne tak dramatickým, Zkušenosti z Dobkoviček uplatňujeme na dalších stavbách,“ poznamenal Jan Rýdl.

V současné době zbývá zprovoznit zhruba 16 kilometrů dálnice D8, přičemž na úseku mezi Bílinkou a Prackovickým tunelem zbývá dokončit už jen svodidla, dopravní značení a další drobné úpravy.

„Situace v zadní části stavby směrem k Řehlovicím byla ovlivněna odvoláním Dětí Země proti stavebnímu povolení z roku 2012, které nás zpozdilo. Nyní ale probíhá stavba na všech objektech a mostech tak, abychom stihli otevření dálnice v avizovaném termínu,“ potvrdil František Zukerstein.