VIDEO: Pranýřované TDI poznáte podle C v kódu motoru

  • 139
Motor EA 189 skoro neexistuje, tedy jinak: internet ho skoro nezná. Pokud se chcete o turbodieselu, který je momentálně asi nejslavnějším motorem na světě, něco dozvědět, musíte za servismany.

I díky kauze „dieselgate“, která znamená zemětřesení ve Volkswagenu a zatvrzelé mlčení ostatních automobilek, svět zjišťuje, že se v osobních autech jezdí i na naftu.

Diesely jsou záležitostí hlavně Evropy, ve Spojených státech, kde celá kauza začala, se je snažil prosadit hlavně Volkswagen. A doplatil na to pěkně draze.

Volkswagen oznámil, že se vše týká motorů řady označené EA 189. Když o nich ale chcete něco zjistit, narazíte. „Je to první generace turbodieselů koncernu Volkswagen vybavených přímým vstřikováním paliva common-rail,“ vysvětluje pro iDNES.cz Petr Petřík, specialista na turbodiesely.

„Kód EA 189 je víceméně výrobní kód, servisy pracují s písmennými kódy,“ vysvětluje. Podle nich mechanici objednávají náhradní díly a zjišťují servisní informace.

Tato generace motorů má čtyřpísmenný kód začínající písmenem C. Kupříkladu předchozí generace dieselů Volkswagenu vybavené vstřikováním čerpadlo-tryska (PD) měla třípísmenné kódy začínající na B. Jeden z přehledů kódů motorů koncernu VW najdete zde.

Typový štítek motoru najdete třeba i v servisní knížce. V tomto ilustračním případě je jasně vidět kód motoru CFFB.

Motory řady EA 189 se podle dostupných informací vyráběly v továrnách koncernu v Německu, Polsku a Maďarsku.

„První commonrailové diesely této generace začaly nabíhat do Škodovek v roce 2008. U octavie nejprve dostalo nový dvoulitr TDI provedení RS a následně pak další verze,“ popisuje Petr Petřík. Stejné to bylo u modelů Yeti a Superb, ty dostaly nové motory s ukončením výroby předchozího motoru.

Motor existoval v několika výkonových verzích, které se samozřejmě liší i „nastrojením“ dalšími agregáty.

„Jako první bylo provedení CBAA s výkonem 100 kW, pak následoval CBAB, CBBB, CABA, CABB...,“ jmenuje další. Například verze s výkonem sníženým na 81 kW měla kód CBDC.

Jak vznikají NOxy

NOx vznikají při spalování při vysokých teplotách s přebytkem vzduchu, proto jsou problémem právě u dieselů. Jde o to, že když je vzduchu vůči palivu akorát, spotřebuje se veškerý kyslík ve válci na hoření paliva. Pokud je ale vzduchu přebytek, kyslík, který se nespotřebuje při hoření, reaguje za vysokých teplot se vzdušným dusíkem (ten je jinak za běžných teplot inertní) a vytváří oxidy dusíku.

„Za celým aktuálním problémem stojí to, že kvůli úspoře materiálu při odlehčování motorů byli konstruktéři nuceni snížit kompresní poměry motorů, aby klesly kompresní tlaky,“ myslí si Petr Petřík, uznávaný fachman z pražské Chuchle, ke kterému jezdí léčit auta třeba i pražští taxikáři. „Následkem toho je tvorba oxidů dusíku (NOx),“ které jsou základním kamenem celé dieselgate. Stejně jsou na tom podle Petříka i ostatní výrobci, i proto se k celému průšvihu Volkswagenu raději nikdo nevyjadřuje.

Do řady motorů EA 189 patří kromě dvoulitrů také jedna-šestky. Čtyřválcové TDI se představilo v roce 2007. Jeho nástupce EA288 dorazil v roce 2012 společně s platformou MQB.

Podezřelé motory se stále vyrábějí

V oficiálním prohlášení německého koncernu je do případu zapleteno 11 milionů turbodieselů řady EA 189, to je generace motorů, která předcházela aktuálnímu provedení EA 288. Je třeba vědět, že EA 288 patří k modulární platformě MQB, kterou dnes využívá velké množství aktuálních modelů koncernu Volkswagen.

Michael Franke z tiskového oddělení koncernu Volkswagen pro iDNES.cz uvádí, že starý motor EA 189 nelze z prostorových důvodů zastavět do vozů využívajících platformu MQB. „Všechny vozy na MQB využívají motory EA 288,“ říká Franke.

Podle Frankeho se starý motor EA 189 ještě vyrábí ve velmi malém množství pro Indii a několik dalších zemí. „Od roku 2015 jsou všechny dieselové modely ve Spojených státech vybavené motory EA 288,“ dodává pro iDNES.cz