Ruský letoun Su-34. Ilustrační foto

Ruský letoun Su-34. Ilustrační foto | foto: Sukhoi Company

Asadovi letci už mají nové ruské stroje, útočí v Palmýře i Aleppu

  • 413
Dodávku zbraní a letadel z Ruska využil syrský prezident Bašár Asad k náletům na Palmýru. Z historického města se pokouší vyhnat stoupence Islámského státu. Syrští piloti v ruských letadlech útočí také v Aleppu, podle agentury Bloomberg se k náletům chystají také samotní Rusové.

Palmýra měla před vypuknutím syrské občanské války zhruba 50 tisíc obyvatel, téměř všichni už však podle Syrské organizace pro lidská práva utekli. Poslední tisíce lidí vyhnaly z domovů nálety syrského letectva. Od minulého pátku začaly nad městem kroužit helikoptéry a bitevníky, mezi domy dopadají rakety i barelové bomby.

Islámský stát

Jen v úterý v ulicích města zahynulo 32 lidí. Bylo mezi nimi 20 bojovníků teroristické organizace Islámský stát, ale také dvanáct civilistů. Údery v režii Asadovy armády si za poslední dny podle agentury ARA vyžádaly přes 100 mrtvých, z toho sedm desítek radikálních islamistů a nejméně 30 původních obyvatel.

„V centru města už zbylo jen několik desítek civilistů. Pořád tam zůstává spousta bojovníků Islámského státu, díky náletům jsou však na ústupu a pouze se brání,“ řekl katarské televizi al-Džazíra palmýrský aktivista Chálid Homsí. Někteří obyvatelé si podle něj vybudovali provizorní kryty, ve kterých útoky přečkávají.

Islamisté ovládli Palmýru na jaře, od té doby boří a vraždí

K úderům na Palmýru má Asad silný důvod. Historické město ležící asi 200 kilometrů od Damašku padlo do rukou teroristů letos v květnu. Antické památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO jim od té doby slouží jako kulisy pro šíření propagandy.

Své zajatce Islámský stát vraždí před kamerami přímo ve starobylém amfiteátru a na dalších místech, která ještě před několika lety obdivovaly zástupy turistů.

V posledních týdnech islamisté zničili několik významných chrámů z dob starého Říma, jejichž zkázou se nezapomněli pochlubit na fotografiích. Krátce předtím zavraždili šéfa místních archeologů Chálida Asada, který péči o památky v Palmýře věnoval 50 let života (více se dočtete zde).

Rusko chystá v Sýrii vlastní nálety, píše Bloomberg

Syrská armáda podle ČTK nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Aleppo. Do bojů o základnu Kuvírís byly podle syrských ochránců lidských práv nasazeny stíhací stroje se syrskými piloty. Základna je dlouhou dobu v obležení radikálů.

Rusko Sýrii dodalo kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, tanky a vrtulníky. Podle ruských zdrojů je v Sýrii na 1700 ruských specialistů. Moskva v současnosti u syrského přístavu Latákíja staví dvě, možná i tři, nové vojenské základny.

Asadova poradkyně Busajna Šaabanová dnes prohlásila, že mezi Ruskem a USA existuje o řešení situace v Sýrii „tichá“ dohoda. „Současná americká administrativa chce najít řešení krize. Existuje tichá dohoda mezi USA a Ruskem, jak situaci vyřešit,“ řekla Šaabanová v syrské televizi. Prohlásila také, že Rusko je se situací „do hloubky obeznámeno a umí ji lépe odhadnout“. „Mezinárodní atmosféra směřuje k uvolnění a k řešení syrské krize,“ sdělila Asadova poradkyně.

Agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje informuje, že nálety proti pozicím Islámského státu v Sýrii chystají i Rusové. Rusko ve čtvrtek také ohlásilo manévry svého vojenského námořnictva ve východním Středomoří, které potrvají i příští měsíc. Ruská flotila má svou jedinou středomořskou základnu v syrském přístavu Tartus.

„V září a v říjnu se uskuteční cvičení ruského vojenského námořnictva ve východní části Středozemního moře,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany. Konkrétně zmínilo, že cvičit budou tři vojenská plavidla.

Obama se sejde s Putinem

Kvůli situaci v Sýrii a na Ukrajině se v pondělí v New Yorku sejdou prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Barack Obama.

„Vzhledem k situaci na Ukrajině a v Sýrii, navzdory našim hlubokým rozdílům v názorech, se prezident (Obama) domnívá, že by bylo nezodpovědné nepokusit se zjistit, zda nemůžeme s Rusy dosáhnout pokroku prostřednictvím angažování se na nejvyšší úrovni,“ řekl americký vládní činitel. Dodal, že schůzka se uskuteční na žádost Putina a že Obama chce hovořit zejména o Ukrajině.

Asad už nevadí

O řešení syrské krize budou v Paříži jednat diplomaté Francie, Británie, Německa a Evropské unie. Německá kancléřka Angela Merkelová se v noci vyslovila pro zapojení prezidenta Asada do řešení situace v Sýrii. Své odmítavé stanovisko k Damašku zmírnilo také Turecko. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by Asad mohl hrát roli v přechodném období při řešení krize.

Putinova cesta do newyorského sídla OSN byla avizovaná dlouho předem. Šéf Kremlu má na zasedání Valného shromáždění promluvit příští týden v pondělí a plánováno je setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Putin nebyl v USA osm let. S Obamou se naposledy letmo setkal v Číně loni v listopadu. Od té doby spolu hovořili jen třikrát telefonicky.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už téměř před dvěma týdny vybídl ke koordinaci mezi ruskými a americkými vojáky, aby nedošlo k nechtěným incidentům kvůli Sýrii, kde potvrdil přítomnost ruských vojáků. Ve čtvrtek Lavrov uvedl, že je Moskva připravena s USA obnovit spolupráci v boji proti teroristům, která byla zmrazena kvůli krizi na východní Ukrajině.

Antické památky slouží islamistům jako kulisy pro vraždy:

4. července 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video