Ministr vnitra Milan Chovanec v Bruselu poté, co ministři vnitra zemí EU přehlasovali Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. (22. září 2015) | foto: ČTK

Chovanec: Nemůžeme tady držet za nohu Syřana, který tu nechce být

  • 1041
Český postoj je pragmatický, nejsme potížisti, ani eurohujeři, hájil ministr vnitra Milan Chovanec postoj k uprchlické krizi před poslanci výboru pro evropské záležitosti. „Nejsme xenofobní národ. Přijede sem za pár dní sedm syrských dětí na léčení,“ řekl Chovanec. Realizovat plán schválených kvót pro rozdělení uprchlíků je podle něj téměř nemožné.

„Nemůžeme držet za nohu Syřana nebo Pákistánce, který tu nechce být,“ řekl poslancům ministr vnitra. „Dočkáme se hromadných žalob,“ předvídá. Ty podle něj budou podávat uprchlíci přidělení do zemí, ve kterých v žádném případě nechtějí být, protože směřují především do Německa.

„Myslím, že nemají pravdu Německo a některé další státy jenom proto, že jsou velké,“ řekl Chovanec. Nedokáže si například představit, jak vůbec bude vypadat praktické přemisťování uprchlíků do jiných zemí. „Jak budou převezeni? Budou násilím posazeni do letadel? Hledáme právní formy, jak ty lidi převzít,“ uvedl ministr vnitra.

Chovanec čeká, že konflikt v Sýrii se může dále vyhrotit. „Rusko bude mít ambici se zapojit do bojů,“ řekl český ministr vnitra poslancům. Ve státech okolo Sýrie jsou podle něj v současnosti asi tři miliony Syřanů a jen z Turecka se podle něj může vydat na cestu do Evropy asi 750 tisíc dalších Syřanů.

Co se týká českých uprchlických zařízení, jsme podle Chovance nyní asi na třiceti procentech stavu, jaký byl k dispozici při válkách na Balkáně, kdy do ČR dočasně přišlo asi 18 tisíc lidí ze zemí bývalé Jugoslávie. A před pár dny premiér Bohuslav Sobotka při interpelacích odhadl, že hranice možností pro přijímání uprchlíků jsou podle něj pro ČR podobné jako při válce na Balkánu.

Senátor ČSSD Mezian pro Rádio Impuls: Češi nejsou xenofobové, je to jen virtuální realita:

V současnosti je v uprchlických zařízeních v Česku obsazeno 876 míst a 680 míst je volných. Mezi zadrženými je 153 dětí do 18 let, 92 je žen a 631 mužů. „Syřané tvoří největší část. Ministerstvo vnitra dělá vše pro to, aby tam ti lidé žili na úrovni jednadvacátého století,“ uvedl ministr vnitra.

Hledí se podle něj i na to, aby měli k dispozici stravu, která by nebyla v rozporu s jejich náboženskou vírou. Určitým problémem podle ministra vnitra je, že stát nemá dostatek tlumočníků z arabštiny.

To, že je ČR dostatečně solidární, dokumentoval český ministr vnitra i na tom, že naše země je jedním z „největších sponzorů“ uprchlického tábora v Jordánsku, kam podle něj poslala 40 milionů korun. Na mimořádném summitu Evropské unie v Bruselu se lídři zemí EU v noci ze středy na čtvrtek dohodli, že pro uprchlíky na Blízkém východě a zřízení uprchlických „hotspotů“ v Itálii a Řecku uvolní evropské země miliardu eur (více zde).

Uprchlické kvóty odmítají kromě České republiky také Slováci a Maďaři. Slovenský premiér Robert Fico ve středu řekl, že chystá žalobu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue