Mynář se straní médií, prověrku nekomentuje. Podle politiků má skončit

  • 323
Kancléř Vratislav Mynář se zatím nijak nevyjádřil k informaci, že nezískal pro svou pozici potřebnou bezpečnostní prověrku. Novinářům se vyhýbá, zrušil i své avizované vyjádření v Senátu k volbě ústavního soudce. Měl zde zastoupit prezidenta Miloše Zemana. Politici se shodují, že by měl post kancléře opustit.

Mynář podle středečního vydání deníku Právo prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nezískal. Vyjádření kancléře se však dosud nepodařilo získat. Nereagoval ani na ranní SMS zaslanou redakcí a médiím se zjevně cíleně vyhýbá.

Mynář ve středu sice přišel do Senátu místo prezidenta republiky kvůli volbě ústavního soudce (více o ni zde), zrušil však avizované vyjádření k výsledkům. S novináři se nesetkal. Vůz, se kterým údajně přijel, přejel z nádvoří před jednacím sálem před budovu Senátu na Valdštejnské náměstí, kam ho sledovali novináři. Mynář však údajně mezitím Senát opustil jiným vozem.

KOMENTÁŘ: Neslavné odcházení hradního kancléře

K informacím deníku se už během dne vyjádřila celá řada politiků. Reakce napříč českými politickými stranami jsou zatím shodné: politici očekávají, že prezident Miloš Zeman se zachová podle svého dřívějšího prohlášení a kancléře bez prověrky v úřadu nenechá. Sám Zeman ve středu uvedl, že si chce počkat na závěry samotného úřadu (více se dočtete v původní zprávě).

Rozhodnutí NBÚ ovšem není konečné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf NBÚ. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu. Jako poslední možnost zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Prezident Zeman se v březnu po otázce na Mynářovu prověrku rozlítil a řekl, že na výsledek stále čeká:

1. dubna 2015

Ať to řeší bezpečnostní výbor, navrhla poslankyně

Poslankyně TOP 09 Věra Kovářová ve své reakci dokonce navrhla, aby se Mynářovu prověrku zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. „Odpovědnou funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky už více než dva a půl roku vykonává člověk, který nesplňuje elementární zákonné bezpečnostní předpoklady,“ uvedla Kovářová v prohlášení pro média.

Podobné situace by podle ní do budoucna měl vyloučit zákon.„Diskuse by přitom měla vyústit v doporučení, jak podobným situacím v budoucnu zabránit,“ dodala Kovářová. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) však řekl, že zařazení takového bodu nemá velký smysl. „To se bezpečnostního výboru rozhodně netýká, to ani omylem,“ prohlásil.

Poslanci prý nemají šanci získat k věci žádné informace. „Tady žádná instituce a už vůbec ne výbor pro bezpečnost nemá co vstupovat. Nevidím tam opravdu žádný důvod, proč by se tím měl výbor pro bezpečnost zabývat,“ doplnil.

S Kovářovou se nicméně shodli v tom, že Mynář by ve funkci zůstat neměl. „Pan kancléř se dostal do stejné situace jako již mnoho jiných pracovníků různých úřadů, prostě nesplnil kvalifikační předpoklad,“ konstatoval Váňa. Vidí dvě možnosti, jak by se situace mohla řešit. „Jsou z toho dvě cesty - buď se mu změní pracovní náplň tak, aby se neseznamoval s utajenými informacemi, nebo tu funkci nemůže vykonávat,“ řekl Váňa.

Politici připomínají slib prezidenta Zemana

Jak Váňa tak Kovářová připomněli, že prezident Zeman v minulosti prohlásil, že pokud Mynář prověrku nedostane, v úřadě skončí. „Pokud vím, tak pan prezident zpravidla dodržel vždycky slovo,“ poznamenal Váňa. Splnění prezidentova slibu požadují i další čeští politici. „Prezident republiky jasně řekl, že pokud kancléř nezíská prověrku, musí odejít. Tak předpokládám, že slova pana prezidenta platí,“ uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Stejný výrok prezidenta připomněl ve své reakci ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Řekl, že prezident Zeman v minulosti jasně řekl, že bez prověrky by Mynář neměl být ve funkci. Fakt, že kancléř prověrku nedostal, ho prý nepřekvapil.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka na svém twitterovém účtu reagoval obdobně. „NBÚ nedal dle Práva prověrku kancléři, to asi není překvapením,“ napsal Jurečka. „Bylo by ale dobré vědět, na základě jakých skutečností prověrkou neprošel,“ dodal.

Martin Kupka (ODS) vidí v setrvání kancléře ve funkci bezpečnostní riziko. „Pokud pan kancléř prověrku nedostal, je to potvrzení, že může jeho angažmá na Hradě, navíc po boku dalších šedých eminencí, znamenat reálné bezpečnostní riziko pro naši zemi. Nedovedu si představit, že by si mohl pan prezident takového kancléře u sebe nechat,“ uvedl v tiskovém prohlášení místopředseda občanských demokratů. „To by bylo daleko vážnější zneuctění hradního majestátu než nedávný incident s trenkami,“ dodal Kupka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video