VIDEO: V Praze přistál první přímý let z Pekingu. Cesty do Číny zlevní

  • 41
Mezi Českem a Čínou už nelétají jen nákladní letadla. Ve středu v 6:29 přistál v Praze první přímý spoj z Pekingu čínské letecké společnosti Hainan Airlines. Nová linka přinesla na trase zlevnění cen a může podpořit zájem Číňanů o cesty do Česka i naopak.

Hainan v úterý nasadil na linku Airbus A330, v letovém řádu ale jinak počítá s nasazením Boeingu 767, který let do Pekingu zvládne za deset hodin.

Provoz linky zahájil na Letišti Václava Havla premiér Bohuslav Sobotka. „Přímé letecké spojení je dalším úspěšným krokem ve snaze vlády obnovovat vztahy mezi ČR a Čínou, tento spoj umožní nejen zintenzivnit rozvoj obchodu a nových investic mezi oběma zeměmi, ale především významně podpoří turistický ruch,“ uvedl.

Linka Peking-Praha

V každém směru budou mít zájemci k dispozici tři spoje. Z Prahy bude linka odlétat vždy v pondělí, středu a v pátek ve 13:30. V Pekingu letadlo přistane po desetihodinovém letu kvůli časovému posunu druhý den v 05:30 místního času. V opačném směru bude odlétat ve 02:30 místního času a do Prahy přiletí v 07:30.

Zdroj: ČTK

Až dosud museli Češi do Číny létat přímo pouze z okolních letišť nebo s přestupem. Další nabídka spojů snížila současně i ceny spojení do Číny, které je dlouhodobě v přepočtu na dobu letu relativně levné. Hainan nasadil ceny na zhruba 12,5 tisíce korun za nejlevnější zpáteční letenku. Nejlevnějších letenek je přitom v rezervačních systémech stále relativně dost, dá se například letět za tuto cenu ještě v pondělí.

Levné letenky na zákazníky zjevně zabírají. Například podle statistik Student Agency od července do září stoupl v meziročním porovnání zájem o trasu Praha - Peking desetinásobně. „Během prvních několika týdnů už jsme na tuto linku prodali prvních 100 letenek a očekáváme, že po otevření linky se zájem cestovatelů ještě zvýší,“ říká ředitelka letenkářské divize Student Agency Věra Janičinová.

Podle ní je hlavní motivací zákazníků především přímé spojení v kombinaci s nízkou cenou. „Zájem o letenky mají především Číňané žijící v Praze nebo čínští turisté, nízká cena letenky ale motivovala k nákupu i některé Čechy, kteří chtějí poznat tuto exotickou destinaci,“ dodala Janičinová.

Korporátní klienti zřejmě budou dál létat s přestupem

Největší byznys mezi Českem a Čínou ale tvoří korporátní klienti. Ty ale zřejmě nové spojení příliš nezaujme. „Firmy, které šetří, s nimi budou létat, ostatní zůstanou spíše u spojení s přestupem,“ míní Pavel Němec z HRG Czech Republic. Důvodem je i fakt, že Hainan není v žádné z leteckých aliancí, a nasbírané míle za lety tak mohou klienti utratit jen u nich.

Hainan poprvé v Praze

To ukazují i data portálu letuska.cz, podle kterých Hainan netvoří zatím ani deset procent všech prodaných letenek z Prahy do Pekingu. „Prodeje jsou postupné, je to byznys destinace,“ podotkl Josef Trejbal z letuska.cz. Podle něj největší část zákazníků létá do Číny z Česka s Aeroflotem a Emirates.

Větší zájem Čechů o cesty do Číny očekává i Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří, který předpovídá růst o dvacet procent.

Linka bude vozit ale hlavně čínské turisty, velká očekávání mají především tuzemští hoteliéři a obchody. Číňané v Evropě patří k žádaným zákazníkům, utrácí více, než turisté z jiných zemí. Do Česka loni přijelo téměř čtvrt milionu čínských turistů, letos za první pololetí jejich počet stoupl o 41 procent.