Demolice začala. Stroje už ve Varech dělají místo nové nádražní budově

  • 1
Demolicí stávající budovy karlovarského horního nádraží začala v pondělí přeměna železniční stanice v moderní dopravní uzel. Do něj ovšem nezapadá historické litinové zastřešení nástupiště, které po dokončení nové výpravní budovy rovněž projde rekonstrukcí.

Co s původní střechou? To je otázka, na kterou nyní hledají odpověď i na magistrátu. „Myšlenka využití litinového zastřešení nástupiště se několikrát měnila,“ konstatoval náměstek Jiří Klsák.

Podle toho, co Správa železniční dopravní cesty, která rekonstrukci nádraží zaštiťuje, prezentovala při začátku akce, by se část litinové konstrukce měla přestěhovat do těsného sousedství nádraží. Ke slovu se ovšem znovu dostává i starší myšlenka použít část střechy v prostoru před nádražím.

„Tam by sloužila jako zastřešení zastávky autobusů městské hromadné dopravy,“ představil staronový návrh Klsák.

Toto řešení by se líbilo i památkářům. „Na litinových konstrukcích zájem mít nemůžeme. Nejsou totiž památkou ani nestojí v památkové zóně,“ uvedl Antonín Haidlmaier, šéf karlovarských památkářů.

To ovšem neznamená, že by ochráncům památek byl osud unikátní litinové konstrukce zcela lhostejný. „Památka by to být mohla, takže jsme jednoznačně pro to, aby se nějakým způsobem zachovala,“ podotkl. „Ze zákona sice nemáme právo do toho mluvit, ale nápad přestěhovat část nástupiště před nádraží se nám líbí,“ doplnil Haidlmaier.

„Litinové zastřešení je kus historie Karlových Varů,“ podotkl náměstek Michal Riško. Montáž části střechy před novou nádražní budovu by tedy podle jeho slov bylo propojením minulosti a budoucnosti města.

Nové nádraží má být hotové v únoru

Demolice, která odstartovala proměnu horního nádraží, se zatím dotkla té části budovy, kde byl doposud hlavní vchod pro cestující. Ti se musí po dobu rekonstrukce spokojit s provizoriem v podobě pokladen přímo na nástupišti.

Demolici pozdrželo několik skutečností. „Budovy jsme na ni museli nejdříve připravit, to znamená přestěhovat veškeré technologie, vyřezat sítě a podobně,“ potvrdil Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Zdržení s sebou přinesl i filmový festival, protože se investor s městem dohodl, že v době jeho konání práce utichnou.

Průtahy se začátkem demolice by se podle Jakuba Ptačinského neměly negativně projevit na dodržení termínu dokončení nové výpravní budovy. Ten je naplánován na únor příštího roku. „Stavba je totiž montovaná,“ vysvětlil mluvčí SŽDC.

Moderní výpravní budova připomínající kávové zrno, kterou navrhl architekt Petr Franta, bude stát přibližně 96 milionů korun. Větší část prostředků chce SŽDC získat z dotačních programů Evropské unie. „Počítáme, že bychom mohli získat 70 milionů korun,“ konstatoval Pavel Surý, ředitel SŽDC.

Úpravu přednádražního prostoru, jehož součástí by mohla být i část současného zastřešení nástupiště, bude ovšem financovat město. Bude to stát přibližně 20 milionů korun a součástí projektu je i nová bezbariérová lávka na sídliště Růžový Vrch. „Vzhledem k tomu, že má být nové nádraží jednou z dominant města, bude nutná i úprava zeleně,“ doplnil náměstek Jiří Klsák.