Konec dřiny s olovem, nemocnice posílá radioaktivní látky potrubní poštou

  • 1
V laboratoři vloží sestra radioaktivní látku do olověného krytu, ten pak umístí do molitanového pouzdra a potrubní poštou pošle na oddělení, kde ji její kolegyně vpíchne do žíly pacientovi. Ten pak může jít na další vyšetření. Novinka, kterou se mohou pochlubit zatím pouze na jediném místě v liberecké nemocnici - na oddělení nukleární medicíny.

Dosud museli nosit látku po schodech. Uložená byla v těžké krabici stíněné olovem.

„Museli jsme chodit zezdola ze suterénu s každým vzorkem který se připravuje zvlášť pro konkrétního pacienta. Na těch schodech musel člověk dávat velký pozor, aby nezakopl a tu látku nerozlil,“ popsala Lenka Štastná, vrchní sestra oddělení.

Podle zdravotní sestry Ilony Zajptové se dá navíc potrubní poštou poslat i vzkaz, například informace o tom, jaká je hmotnost pacienta. „Ještě nemáme propojené telefony, takže je to pro nás možnost, jak spolu komunikovat,“ zmínila sestra.

Nukleární oddělení je zatím jediné, kde potrubní pošta funguje. Liberecká nemocnice má ale zpracovaný projekt, kdy by pošta měla v potrubí fungovat v celém areálu. Zatím ale leží v šuplíku a podle Luďka Nečesaného, ředitele nemocnice, v něm možná i zůstane.

„Pokud se schválí modernizace nemocnice, tak ve stavbě nového pavilonu už počítáme s tím, že budeme mít všechny laboratoře pohromadě. Pokud projekt neprojde, pak nás přijde vybudování potrubní pošty na deset až čtrnáct milionů korun. Musí se propojit všechna oddělení, a například transfuzní stanice je umístěna mimo hlavní areál,“ upozornil Nečesaný.

V oddělení nukleární medicíny přišla potrubní pošta na více než 260 tisíc korun.