VIDEO: Jak se bydlí v domě na Pankráci, který překrývá obří billboard

  • 64
Okna činžáku na náměstí Hrdinů v Praze na Pankráci už roky zakrývá obří billboard. S extrémními podmínkami bydlení obyvatelé souhlasili. V březnu 2015 zazvonil u vchodu filmař Michal Hříbek, který o netradičním životě natočil krátký dokument Za plakátem. „Není to příjemný,“ uznává v něm jedna z obyvatelek domu.

„Když nám to nabízeli, říkali, jak je to průhledný. Ale ve skutečnosti to vypadá, jako když máte šeroslepost,“ přiznává žena v dokumentu, který si vzal za cíl popsat život v domě za obří reklamou. Lidé, kteří s návrhem billboardu za obyvateli přišli, podle ní mimo jiné tvrdili, že ani nepotřebují okna. „Jejich argument byl: Vždyť jste celý den v práci, ta okna ani nepotřebujete.“

Málo světla ve dne však není jedinou útrapou místních obyvatel. Naopak v noci je totiž reklama intenzivně osvětlená. „Nesvítí to do pokoje, ale těsně na parapet. Ale máme pokoj jako ve dne. (...) Asi jsme si zvykli, ale že by to bylo příjemný...,“ dodává obyvatelka domu na pražské Pankráci, který reklamou cílí na řidiče z nedaleké magistrály, jedné z hlavních pražských dopravních tepen.

Krátký film, na nějž se můžete podívat v přiloženém videu tohoto článku, je součástí netradičního festivalu Den architektury, který proběhne od 2. do 4. října v celé republice. Kromě zajímavých přednášek a vycházek se věnuje i českým a zahraničním filmům o architektuře.

Filmy ukážou zajímavá bydlení po celém světě

Mezi největší lákadla patří úsměvný rakouský film Kopie štěstí o fenoménu kopírování evropských měst Číňany, česko-francouzský Concrete Stories o kořenech panelových sídlišť, která se proměnila v domov třetiny obyvatel východní Evropy a francouzský Koolhaas Houselife, jenž zábavnou formou přibližuje dům v Bordeaux Rema Koolhaase.

Slavnou stavbou ve filmu provází svérázná hospodyně, která na unikátní architekturu nahlíží laickým pohledem - střet pragmatického přístupu s vrcholným designem je zdrojem mnoha komických situací.

Filmy jsou řazeny do tematických bloků umožňujících různé úhly pohledu. V rámci bloku Nadměrná velikost je pozornost věnována bydlení v nejlidnatějších městech světa. Divák může zjistit, jak se žije v nejvyšším squatu světa - mrakodrapu v Caracasu nebo proč není dobré nutit obyvatele bombajských slumů stěhovat se do komfortnějších paneláků.

V sekci Experimentálně bude k vidění rakouský film Tower House, který netradiční formou přibližuje slavný rodinný dům architekta Takamitsu Azuma v Tokiu nebo krátké filmy česko-japonské režisérky Haruny Hancoop z rozpracovného cyklu Relikty socialistické architektury.

Blok Společně se zaměří na různé podoby kolektivního bydlení a sousedských vztahů. Tvůrci polského filmu Superjednotka z produkce slavného Wajda Studia zobrazují obří panelák jako bludiště chodeb plné bizarních postaviček.

Film Skleněné domy je oslavou meziválečného dělnického sídliště ve Varšavě, kde bydlení znamenalo i sdílení. Rakouský film Life in a CoffinFactory přibližuje inspirativní bytový projekt realizovaný partou nadšenců v bývalé továrně na rakve. Film osobně představí jeden z režisérů Alexander Dworschak.

Mezi největší lákadla patří úsměvný rakouský film Kopie štěstí o fenoménu kopírování evropských měst Číňany.

Davidova věž. Terasa ve 28. patře. Vane zde svěží vzduch a nepáchnou odpady v přízemí.

Na filmy se mohou těšit v padesáti českých a moravských měst

Ryze český blok krátkých filmů Dědictví minulosti klade důraz na architekturu hotelů postavených v druhé polovině 20. století a na jejich proměnu v éře soukromého vlastnictví. Od Hotelu Praha, který byl srovnán se zemí, se dostaneme k zrenovovanému motelu Golf, chátrajícímu Atolu nebo k tajemnému rekreačnímu areálu na přehradě Orlík, jehož historii přibližuje režisér Martin Hrubý ve filmu Resort. Závěr bloku bude patřit filmu Chrámy peněz věnovanému architektuře bank a spořitelen, které vznikly v rámci velkého boomu na začátku 90. let.

Celovečerní filmy jsou doplněny krátkými předfilmy, videoklipy a filmy ze soutěžního projektu My Street Films, který vyzývá filmové nadšence, aby točili filmy o své ulici či oblíbeném místě. Kromě kolekce filmů od lektorů My Street Films – profesionálních režisérů uvidí diváci nejúspěšnější filmy loňského ročníku a vítěze ročníku letošního.

Festival Den Architektury míří do českých měst již popáté. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

Festival proběhne v téměř pěti desítkách českých a moravských měst. Program představuje řadu aktuálních témat například necitlivé bourání staveb bruselského stylu a 70.let, revitalizace českých sídlišť, krajinářská architektura, vztah vodních toků a města.