Uprchlíci odpočívají v maďarském Roszke (22. září 2015)

Uprchlíci odpočívají v maďarském Roszke (22. září 2015) | foto: AP

Uprchlický chaos v Evropě zažehla Merkelová, míní chorvatská prezidentka

  • 1328
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová tvrdě kritizovala Angelu Merkelovou za to, že prý svou vstřícnou politikou vůči uprchlíkům nevědomky způsobila chaos. V chorvatské obci Opatovac se uprchlíci střetli s policií. Německé úřady přerušily provoz na trati Salcburk - Mnichov.

Situace v Chorvatsku podle Kitarovičové není zdaleka tak bezpečná, jak by mohla být. Prezidentka je údajně znepokojena tím, že hranici nekontrolovatelně překročilo velké množství lidí, o kterých se „neví, kdo jsou“ a co chtějí.

Levicová vláda se podle Grabarové Kitarovičové, která pochází z opačné části politického spektra, na uprchlickou krizi nedokázala připravit a dosud nemá v tomto směru žádný plán.

Kontrola hranice stále nefunguje a situace v Chorvatsku se zlepšila jen díky tomu, že běženci přešli dále do Maďarska, které opět otevřelo hranice. Záhřeb se však musí připravit i na možnost, že hranice se v následujících dnech opět uzavřou, řekla Grabarová Kitarovičová.

Zdůraznila, že nikdo z vysokých chorvatských představitelů nehovořil o použití síly proti uprchlíkům. Nasazení armády je veskrze humanitární, vojáci pomáhají se stavbou stanových táborů a poskytováním logistické podpory, dodala Grabarová Kitarovičová s tím, že Chorvatsko ale zároveň „musí chránit bezpečnost občanů a suverenitu státu“.

„Když se hovoří o chorvatské armádě, někteří ministři hned myslí na zbraně a zabíjení, ale pro mne chorvatská armáda znamená lidskost a patriotismus,“ uvedla prezidentka. Chorvatsko podle ní na středečním mimořádném summitu Evropské unie k uprchlické krizi bude zdůrazňovat potřebu zabezpečení turecko-řecké hranice a nezbytnost finanční pomoci zemím, do kterých uprchlíci míří nejdříve, tedy Turecku, Libanonu a Jordánsku.

Potyčky s policií

Od pátku do neděle překročilo maďarské hranice téměř 19 000 imigrantů, z toho 18 000 právě z Chorvatska. K novému přijímacímu centru ve východochorvatské obci Opatovac dorazilo v noci na pondělí pěšky 1000 až 2000 běženců, většinou mužů. Správci zařízení o kapacitě 4000 míst nápor imigrantů podle agentury AP nezvládali, část běženců se proto pokusila dostat dovnitř a střetla se s policií.

Skandinávie

Do Dánska vstoupilo v uplynulých 15 dnech minimálně 12 400 migrantů. Většina běženců pokračuje dále do Švédska, Norska a Finska. Dánský Červený kříž sdělil, že za poslední týden požádalo v Dánsku o azyl sotva 600 migrantů. Švédský imigrační úřad zaznamenal za minulý týden 6400 žadatelů o azyl, ve Finsku za stejnou dobu registrují 2800 a v Norsku 1240 lidí, kteří požádali o azyl.

Do sousedního Srbska v noci přišlo podle agentury APA z Makedonie asi 5000 běženců, z toho mnoho malých dětí. Srbsko se podle tamní organizace na podporu uprchlíků obává, že pokud Maďarsko opět zavře hranice, nebude s to se o imigranty postarat.

V „zemi nikoho“ mezi srbským Šidem a chorvatským Tovarnikem uvázlo přes noc několik tisíc běženců. Část z nich ráno zamířila autobusy dále směrem k Maďarsku. Do Tovarniku přes noc nicméně podle agentury ANSA dorazilo dalších asi 3000 lidí.

Přes Chorvatsko začali migranti putující po balkánské stezce do západní Evropy cestovat poté, co Budapešť dočasně uzavřela hraniční přechod se Srbskem Rözske-Horgoš.

Maďaři přechod v neděli opět otevřeli. Chorvatský ministr vnitra Rajko Ostojić v pondělí uvedl, že na summitu EU vyzve Řecko, aby přestalo pouštět imigranty ze svého území dál do Evropy.

Trať Salcburk - Mnichov stojí

Téměř 10 000 migrantů dorazilo během pondělí z Maďarska do Rakouska. Podle agentury APA to v úterý ráno oznámila rakouská policie s tím, že v nejbližších hodinách očekává příchod dalších asi 4500 migrantů.

Uprchlická krize

Na 4500 nových běženců by se mělo na rakouské území dostat přes hlavní hraniční přechod mezi Maďarskem a Rakouskem Hegyeshalom-Nickelsdorf. Mluvčí rakouské policie Helmut Marban řekl, že maďarské úřady dopraví uprchlíky k rakouské hranici třemi vlaky. Odtud se migranti vydají pěšky na rakouské území.

Příjezd vlaků, z nichž v každém by mělo být 1500 běženců, byl ohlášen na 10:00, 12:00 a 13:00 SELČ. Podle koordinátora dopravy Klause Jägera budou pro migranty v Rakousku připraveny tři zvláštní vlakové soupravy a 50 autobusů, které je budou přesouvat dále k německé hranici. Většina migrantů totiž chce přes Rakousko pokračovat dál do Německa.

Mluvčí rakouské policie řekl, že na hraničním přechodu Nickelsdorf panoval ráno relativní klid. Většina uprchlíků, kteří v pondělí vstoupili do Rakouska přes hraniční přechod Nickelsdorf již odcestovala směrem k Německu a na noc jim bylo poskytnuto ubytování v nouzových přístřeších.

Německo oznámilo, že kvůli přílivu migrantů do 4. října zastavily obousměrný provoz na železniční trati mezi rakouským Salcburkem a německým Mnichovem.

Dav uprchlíků míří z Maďarska do Rakouska:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue