Je tu zima, ale nejhorší je vlhkost, hlásí potápěči z podvodního „vězení“

  • 10
V zatopeném lomu u Českých Budějovic se skupina potápěčů právě pokouší překonat český rekord v délce pobytu pod vodou. David Vondrášek by měl strávit v těsné kabině osm metrů pod vodou více než čtyři dny. A z kesonu odpovídá na vaše otázky.

Zatopený lom Slověnický Mlýn má v posledních dnech netradičního obyvatele. Ryby, raky a další tvory doplnil pedagog FTVS UK David Vondrášek, který má pod hladinou umělého jezera strávit nejméně 102 hodin v malém ponorném „zvonu“ (kesonu), jenž mu dává jen pár krychlových metrů životního prostoru.

On-line pod vodou

Jde nejen o dobrodružství, ale i výzkumný projekt, který může pomoci odpovědět na otázky kolem vlivu dlouhodobé izolace a pobytu pod vodou na lidskou psychiku i tělo. „Aquanaut“ tak bude například pečlivě zaznamenávat, jak se mu spalo a zdá má chuť k jídlu. Proč, na to už jste se zeptali sami.

Další informace o dlouhodobém potápění najdete v našem starším článku.

Přímý přenos sledujte zde, pokračujeme až do středy 23.9.2015:

Jak to vypadá tam dole? Je tam zima

Keson (habitat) je největší provozovaný potápěčský zvon (keson) v Evropě. Je to svařovaná ocelová skořepina, původně tlaková nádoba na stlačený vzduch pro kompresory na jiném lomu. Výška: 6 m, průměr: cca 2 m. Nachází se v hloubce 10,5 m, stojí na ocelových „nohou“ na vodorovném betonovém platu - připevněna k betonovému podkladu.

Keson má tři patra. Dole je vstup z vody, uprostřed ložnice, nahoře vrchní pracovní a pobytové patro. Jako ložnice slouží dva navařené dvoumetrové ocelové tubusy.

Líbí se vám článek?

Hlasujte pro Technet.cz a iDNES.cz v anketě Křišťálová Lupa 2015. Najdete nás v kategorii Zájmové weby a Zpravodajství.

Hlasování probíhá na adrese http://kristalova.lupa.cz/hlasovani/
Hlasovat pro nás můžete v kategorii Zájmové weby.

Svůj hlas nám můžete dát do 25. října na adrese http://kristalova.lupa.cz/hlasovani/.

Uvnitř kesonu je teplota okolní vody, to znamená nějakých 18 stupňů. Čím níže se v kesonu pohybujete, tím je teplota nižší. V teplotě respektive v chladu však takový problém není. Horší je to s vlhkostí. V kesonu je více jak 90% vlhkost. Všechno vlhne. Věci se musí otírat a případně na břehu vysušovat.

Jak přenos děláme?

Obraz snímá kamera Axis Q3505-VE. K divákům jej streamuje přes aplikaci CamStreamer. Kamera dokáže natáčet i ve velmi kontrastních světelných podmínkách. To se velmi hodí i v nepříliš osvětleném kesonu osm metrů pod hladinou. Disponuje technologií širokého dynamického rozsahu (WDR - Forensic Capture) pro vidění v protisvětle a systémem Lightfinder, který „vidí“ ve tmě lépe než lidské oko.

Kamera se velmi jednoduše instaluje, což bylo podmínkou, aby se „tam dolů“ nemusel potápět nikdo z techniků společnosti NetRex, která přímý přenos technicky zajišťuje. Stejným způsobem pro vás vysíláme i Slow TV.

,