Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Válka, neinformovanost i počasí. Co živí uprchlickou krizí?

  0:01
Uprchlická krize je v uplynulých týdnech evropským tématem číslo jedna. Mluví se o jejím řešení a odmítavém postoji některých států. Mnohem důležitější jsou však příčiny současné migrační vlny, které vám server iDNES.cz nabízí v přehledném souhrnu.
Uprchlíci během střetu s policií na hraničním přechodu Horgoš - Röszke (16....

Uprchlíci během střetu s policií na hraničním přechodu Horgoš - Röszke (16. září 2015) | foto: Profimedia.cz

1 Občanská válka v Sýrii

Jednou z hlavních příčin současné uprchlické krize je bezpochyby čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii, která už stála život 250 tisíc lidí. Není divu, že z rozbombardované země chce většina lidí utéct. Syřané tvoří asi polovinu všech uprchlíků směřujících do Evropy. Bez nich by podle statistik počet migrantů proudících do zemí Evropské unie více méně stagnoval v porovnání s předešlým rokem (statistiky počtu uprchlíků v Evropě podle UNHCR najdete zde).

2 Jednodušší cesty do Evropy

Ještě na počátku letošního roku hlavní migrační cesty vedly přes Středozemní moře. Náročná cesta stála život tisíce migrantů. Aktuální nejfrekventovanější trasa, která vede přes Turecko, Řecko a Balkán je pro uprchlíky delší a náročnější, nehrozí však na ní tak velké nebezpečí, což je zejména pro rodiny s dětmi zásadní výhoda (na mapu současných migračních cest do Evropy se můžete podívat zde). Pozitivem je pochopitelně také fakt, že na moři stráví uprchlíci jen minimum času. Plavba mezi Tureckem a Řeckem zabere maximálně hodinu, uvádí server The Washington Post.

3 Nižší náklady na cestu

Nižší ceny za cestu do Evropy souvisí se změnou migračních tras. Plavbu z Turecka do Řecka lze absolvovat na větším gumovém člunu oproti velkým plavidlům, která uprchlíky přepravovala z Libye k pobřeží Itálie.

Z nigerských pašeráků uprchlíků jsou boháči. EU je na nás krátká, tvrdí

Následná cesta napříč Evropou pak nevyžaduje spolupráci s pašeráky. Skupiny uprchlíků na vlastní pěst přecházejí hranice a společně pak absolvují i cesty vlakem.

Podle migrantů, kteří se již dostali do cílových zemí, za cestu do Evropy celkem zaplatili asi dva až tři tisíce dolarů (asi 72 tisíc korun). Při plavbě přes Středozemní moře se náklady včetně poplatků pašerákům šplhaly až k šesti tisícům dolarů (144 tisíc korun). Cestu si tak aktuálně může dovolit mnohem větší počet lidí (více o výdělcích pašeráků se dočtete zde).

4 Optimální počasí

Pro ilegální imigraci do Evropy je typické, že vrcholí během letních měsíců. Platí to pro cestu po moři i po pevnině. Aktuální vrchol přílivu uprchlíků tak může být dán i tím, že s blížící se zimou se budou podmínky pro dlouhou pěší cestu výrazně zhoršovat a lidé ze Sýrie a dalších států se snaží využít poslední týdny na přechod Evropy.

Otázkou zůstává, co s uprchlickou krizí udělá zima. Zmenší se počet migrantů? Na tom se neshodují neziskové organizace ani experti na migraci. Zcela jistě však bude v následujících měsících umírat více uprchlíků. Ať už při krátké plavbě mezi Tureckem a Řeckem, nebo v chladných končinách balkánských států.

5 Německo a přijímání uprchlíků

Mohlo by se zdát, že vstřícný přístup Německa k uprchlíkům je ideálním řešením současné situace. Částečně ano, nese však s sebou i celou řadu problémů.

Když německá kancléřka Angela Merkelová krátce po zveřejnění fotografií mrtvého Ajlana oznámila, že její země přijme všechny Syřany a očekává příchod až milionu uprchlíků, pro potenciální migranty čekající v Turecku se jednalo o jasný signál – pokud se dostat do Evropy, tak teď. Zejména Iráčané prý svou cestu zahájili na popud zpráv v televizi, které nabízely obrázky vřelých Němců, kteří vítají uprchlíky.

6 Nucená služba v syrské armádě

Syrská armáda je v nejhorším stavu od zahájení bojů v roce 2011. Před válkou v ní sloužilo přes 220 tisíc vojáků a k dispozici měla desítky tisíc záložáků. Nynější stav je kvůli dezercím a ztrátám poloviční. Bašár Asad proto tlačí na to, aby díry v armádě zaplnili právě rezervisté.

Mnoho Syřanů, kteří uprchli z měst a území ovládaných vládními vojsky tvrdí, že unikli nucenému vstupu do armády. Ten se týká všech mužů, kteří v uplynulých deseti letech absolvovali základní vojenskou službu, tedy v podstatě všech dospělých mužů do třiceti let. Současná situace na bojišti ovšem velkým lákadlem pro mladé Syřany pochopitelně není.

Reportéři iDNES.cz navštívili hraniční přechod Nickelsdorf, kterým proudí do Rakouska tisíce uprchlíků:

7 Snadné cestovní pasy od syrské vlády

Faktorem, který přiživuje současnou situaci v Evropě je také zjednodušené vydávání cestovních pasů pro Syřany, které syrská vláda začala vydávat v jordánském hlavním městě Ammánu.

Uprchlická krize

Na doklady se tam čeká měsíc až šest týdnů. Podle zaměstnanců syrské ambasády se vydávají od dubna a každý měsíc je dostane až 10 tisíc Syřanů.

Na první pohled je tato strategie v rozporu s předchozím bodem. Proč by vláda posvěcovala úprk svých občanů, když její armádě chybí mladí rekruti? Emile Hokayem z londýnského Mezinárodního institutu strategických studií má logické vysvětlení. Asad se tak může zbavit potenciálních oponentů.

Ze země pak pomůže také vzdělané vrstvě, která by v budoucnu mohla stát za jeho svržením. Asad však současný exodus dává za vinu Západu. Kritizuje zejména to, že Spojené státy vyzbrojují „teroristy“ v řadách opozičních bojovníků.

8 Nedostatek humanitární pomoci

Už před současnou uprchlickou vlnou opustily Sýrii čtyři miliony lidí. Přežívají zejména v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku a Libanonu (na mapu počtu syrských uprchlíků v těchto zemí se můžete podívat zde). Podmínky v těchto táborech jsou ve většině případů tristní. Dospělí nemají možnost pracovat, většina dětí pak nemá přístup ke vzdělání. Cesta do Evropy se tak jeví jako jediné východisko. Podle průzkumů prováděných mezi uprchlíky je právě vzdělání dětí jedním z hlavních motivů pro hledání lepšího života v Německu, Velké Británii a Skandinávii.

9 Neinformovanost uprchlíků

Mnozí uprchlíci v cestě do Evropy vidí záruku života v blahobytu. V rozhovoru pro server iDNES.cz to potvrdila i Češka Šárka Petrová, která pomáhá v Kurdistánu. To je způsobeno celou řadou faktorů. Zřejmě největší vliv na formování názorů uprchlíků mají převaděči. Podle výpovědi uprchlíků jim před odjezdem z vlasti slibují, že v Evropě na ně čekají sociální jistoty, snadné vzdělání pro jejich děti a možnost kariérního růstu. Pro některé ano, mnoho uprchlíků však po příjezdu do cílové země zažívá vystřízlivění.

Uprchlickou krizi zastaví jen porážka IS, tvrdí Češka pomáhající Kurdům

Problémem je také, že uprchlíci ignorují negativní zkušenosti lidí, kteří se již do Evropy dostali. Stačí se podívat na výroky mnohých migrantů, kteří v Maďarsku provolávají hesla jako „je to tady horší než v Sýrii“. Jejich názory však pro migranty čekající v uprchlických táborech hrají jen minimální roli.

10 Neshody v rámci Evropské unie

Uprchlická krize pokračuje již několik měsíců. I přes celou řadu jednání a ostrých politických výpadů se však Evropská unie nedokázala shodnout na mechanismu, který by si s příchodem stovek tisíc migrantů dokázal poradit. Přerozdělování na základě kvót opakovaně naráží zejména na státy visegrádské skupiny. Budování plotů po vzoru Maďarska pak zase podle evropských diplomatů není řešením, ale zahlazováním následků.

Kde nejsou stanovena jasná pravidla, mají uprchlíci větší naději na proniknutí do Evropy. Pozornost nyní směřuje na dvojici nadcházejících jednání EU. V úterý se uprchlickou krizí budou zabývat ministři vnitra členských zemí, ve středu pak od 18:00 SELČ odstartuje mimořádný summit nejvyšších představitelů států EU.

Podívejte se na video, které vysvětluje současnou uprchlickou krizi:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

19. dubna 2024  21:03

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno  20:38

Neznámý muž se dnes zapálil před budovou newyorského soudu, kde se koná proces s americkým...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...