Vyprošťování trosek letadla Jak-42 (8. září 2011)

Vyprošťování trosek letadla Jak-42 (8. září 2011) | foto: Reuters

Viník havárie u Jaroslavle za mříže nepůjde, vztahuje se na něj amnestie

  • 12
Ruský soud udělil trest pěti let vězení jedinému viníkovi letecké havárie u Jaroslavle. Vadim Timofejev však za mříže nepůjde, vztahuje se na něj letošní amnestie. V letadle v září 2011 zahynuli i tři čeští hokejisté a jeden slovenský reprezentant.

„Trest se promíjí v souvislosti s amnestií, vyhlášenou k 70. výročí vítězství (ve druhé světové válce), záznam o trestu se vymaže,“ uvedl soudce, který nejprve ohlásil nepodmíněný trest.

Náměstek generálního ředitele letecké společnosti Jak-servis Timofejev byl v letecké firmě Jak Servis zodpovědný za přípravu pilotů, kteří podle žaloby na provoz strojů Jak-42 nebyli dostatečně přeškoleni.

Timofejev podle obžaloby povolil veliteli let na základě zfalšovaných dokumentů. Druhý pilot kromě toho neměl právo svou funkci zastávat, protože nedokončil přeškolení na letouny Jak-42. Timofejev podle vyšetřovatelů o všech těchto prohřešcích věděl.

Náměstek generálního ředitele letecké společnosti Jak Servis Vadim Timofejev u...

Někteří experti ale s míněním soudních znalců nesouhlasí. Soudem potvrzenou příčinu havárie neuznávají ani pozůstalí, podle většiny z nich příčiny tragédie během přelíčení prokazatelně zjištěny nebyly.

Vyhlášení rozsudku byla přítomna veřejnost i novináři, kvůli velkému zájmu verdikt padl v rozlehlejším sále jaroslavlského soudu vyšší instance.

Žaloba žádala pro obviněného šest let vězení, žádost výrobce letounů Jak-42 o kompenzaci ve výši 20 milionů rublů soud neuznal. Timofejev tvrdí, že havárii nezpůsobil nedostatečný výcvik pilotů, ale nesprávné rozložení nákladu v letadle. Před soudem prohlásil, že by raději zahynul spolu s posádkou, než aby byl odsouzen.

Příliš pomalý start

Letoun Jak-42 havaroval 7. září 2011 krátce po startu na letišti Tunošna. Charterovému letounu ruské společnosti Jak-Servis se krátce před čtvrtou hodinou odpoledne místního času nepodařilo při vzlétání nabrat dostatečnou rychlost a odpoutal se od země příliš pozdě.

Letadlo se naklonilo na levou stranu a spadlo asi 500 metrů od ranveje. Po dopadu se stroj rozlomil a začal hořet. Přední část spadla do vod řeky Volhy a druhá zůstala na břehu.

Na palubě cestovali k zápasu do Minsku hokejisté a funkcionáři klubu Lokomotiv Jaroslavl. Byli mezi nimi i čeští hráči Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a Slovák Pavol Demitra. Při nehodě zahynulo 44 lidí, přežil jediný - palubní inženýr Alexandr Sizov.

Okolnosti tragické události se začaly krátce po nehodě zkoumat a oficiální vyšetřování vedené Mezistátním leteckým výborem (MAK) skončilo v listopadu 2011 oznámením, že příčinou tragédie bylo bezděčné brzdění pilota při startu. Posádka prý nebyla dostatečně přeškolena a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný. Podle zprávy ruské prokuratury chyboval i letištní personál.

Takto v Minsku v září 2011 uctili památku hokejistů Jaroslavli:

9. září 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue