V kempu Jordán nebyla podle policie elektrická zařízení zapojena v souladu s bezpečnostními předpisy.

V kempu Jordán nebyla podle policie elektrická zařízení zapojena v souladu s bezpečnostními předpisy. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Za elektřinu probíjející do bazénu s dětmi hrozí obviněnému muži pět let

  • 10
Litoměřická policie obvinila padesátiletého muže z Chomutovska za probíjející bazén v Opárenském údolí, kde elektrický proud zasáhl počátkem července tři desítky lidí, převážně dětí. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí pět let vězení.

„Z odborných posudků vyplývá, že elektrická zařízení nebyla zapojena v souladu s předpisy,“ uvedl vyšetřovatel případu Jakub Vágner.

Jestli je obviněným majitel kempu, nebo správce, Vágner upřesnit nechtěl. Zmínil jen, že nedbalost mohla mít vážnější následky.

„Lidé byli zasažení únikovým proudem, který se projevil jen brněním. Kdyby dostali přímý zásah, utrpěli by těžká zranění,“ poznamenal Vágner.

V kempu byli malí táborníci z děčínského Domova dětí a mládeže Teplická. Elektrický proud je zasáhl během odpoledního koupání v brouzdalištích. Stěžovali si na bolest a brnění nohou (čtěte zde).

„Z bazénu se přelilo větší množství vody, která se dostala až k zásuvce, kde byla připojená filtrace. Technologie byla připojena ke starému rozvodu elektřiny, a tak nebyl přívod krytý proudovým chráničem. Po jarní údržbě navíc došlo k přemístění filtrací na jiné místo s nevhodným prodlužovacím kabelem,“ přiblížil po události správce kempu Petr Lébr.

Většina dětí se po ošetření vrátila do kempu

Zásuvka začala probíjet a vodou a mokrým povrchem se napětí dostalo až k blízkosti bazénu.

Lékaři v nemocnicích v Ústí nad Labem, Teplicích a Litoměřicích vyšetřili tři dospělé a 26 dětí, nejčastěji ve věku od 5 do 8 let. Většina z nich se ještě ten večer vrátila zpět do kempu, tři si lékaři nechali na pozorování.

Soudní znalec v oboru elektrotechniky Vladimír Jelínek již dříve upozornil, že v kempu byly zanedbány bezpečnostní předpisy.

„Předně by měly mít všechny venkovní zásuvky proudový chránič 30 mA, který zjednodušeně řečeno při kontaktu s vodou přeruší napětí. Dalším pravidlem je bezpečná vzdálenost zásuvek od bazénů. V době, kdy se lidé koupou, by navíc neměla být filtrace vůbec zapnutá,“ uvedl Jelínek.

Odhadl, že v osudnou chvíli mohlo být ve vodě napětí kolem 60 voltů. „Napětí se zřejmě ‚rozpustilo‘ v prostoru vody, bylo to tedy už částečně uzemněné. Kdyby ale děti byly u zásuvky blíže nebo kdyby z vody sáhly na něco kovového a dobře uzemněného, tak by je to mohlo i zabít,“ řekl Jelínek.

8. července 2015

,