Po akci Šemík přišel Horymír. Berňák zabavoval dvacítce podnikatelů

  • 24
Třicítka exekutorů z finančního úřadu spolu s celníky ve středu vyrazila v Praze do terénu. Šla po dvaceti daňových dlužnících, kterým zabavovala peníze a věci v jejich obchodech a provozovnách. Akci pojmenovali Horymír.

„Dlužili na DPH 27 milionů korun. Zabavit se podařilo téměř 8 milionů korun v hotovosti a dále zboží, elektroniku, přístroje a další movité věci z obchodů, hotelů, dílen a provozoven dlužníků, v celkové hodnotě zhruba 1,2 milionu korun a čtyři motorová vozidla za téměř 700 tisíc korun,“ uvedla mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Hříšníci ještě mají šanci věci, které zpravidla potřebují k podnikání, získat zpátky ze skladů daňové správy, pokud zaplatí dlužné daně. Dluh ale musí zaplatit úplně celý.

Obvykle trvá dva až tři měsíce, než dojde k dražbě zabavených věcí. O tom, kdy se dražba koná a co se bude dražit, se mohou zájemci dozvědět na webu finanční správy nebo na úředních deskách jednotlivých finančních úřadů, kde jsou vyvěšeny tzv. dražební vyhlášky. Když utržené peníze nepokryjí celý dluh, vymáhá se dál, exekutoři mohou k dlužníkovi přijít znovu.

Exekuce ze strany finančních úřadů ale nejsou nic neobvyklého, exekutoři vyrážejí do terénu za jednotlivými dlužníky každý den. Finanční správa má 1000 těchto pracovníků z celkem 15 tisíc zaměstnanců.

Zásahu předchází několik výzev k zaplacení, dlužník má možnost vyřídit si splátkový kalendář. „Telefonujeme, mailujeme, posíláme upozornění do datové schránky nebo poštou na doručovací adresu,“ vypočítává Petlachová. Pokud i tak hraje „mrtvého brouka“, nekomunikuje a dluhy neřeší, finanční správa si pro ně zajde.

Za jak dlouho od řádného termínu na zaplacení daně finančák zahájí exekuci? „To je individuální, pokud hrozí, že by se subjekt zbavil majetku, tak v řádech hodin, v obvyklých případech se však jedná o většinou od 1 až 2 měsíce poté, co subjekt nereagoval na upozornění a neměl snahu dluh řešit například splátkovým kalendářem,“ říká Petlachová. “Dlužníci spoléhají na to, že stát je nechá dlužit dál. Obchodníci přitom dál podnikají a mají fungující obchody a provozovny,“ dodává.

Podle webu finanční správy mají podobné hromadné akce preventivní efekt. Někteří daňoví dlužníci postižení exekucí se po medializaci případu sami dostavili na finanční úřad a zcela uhradili svůj daňový nedoplatek nebo si požádali o jeho splátkování.

Loni zabavila finanční správa peníze a zboží dlužníkům, kteří jí dlužili 1,29 miliardy korun. V dražbách z něj získala 233 milionů.

Akce Horymír navazuje na květnový exekutorský zátah s neméně poetickým názvem Šemík, v jehož rámci byly zajištěny peníze a věci celkem za 11,4 milionu korun, tedy asi třetinu dluhu. Loni exekutoři vyrazili na akce Vyšehrad, Vltava a Úklid. „Plošnější akce pojmenováváme tak, aby byly zapamatovatelné,“ dodala mluvčí finanční správy. Letos plánuje minimálně ještě jednu akci.