Plzeň - Minsk 2:0, mistr v dešti začal vítězně, soupeři nedal šanci

• 57
Vstup do základní skupiny Evropské ligy plzeňským fotbalistům vyšel. Na domácím stadionu porazili Dinamo Minsk 2:0. Úvodní tři body zařídili svými góly Tomáš Hořava a Milan Petržela, jenž předvedl parádní sólo přes tři hráče soupeře.

Ve druhém zápase skupiny Villarreal nepotvrdil roli favorita a na hřišti Rapidu Vídeň podlehl 1:2. Právě se španělským soupeřem bude hrát Plzeň příště (čtvrtek 1. října).

Měla by však předvést lepší výkon než proti Minsku. Na zaplněném stadionu ve Štruncových sadech sice měla zápas pod kontrolou, soupeři nedala šanci, ale do tempa se dostávala ztěžka.

Vlastně rozhodla 36. minuta, kdy Hrošovský nacentroval z rohového kopu do pokutového území. Procházka hlavou prodloužil na Hořavu, jenž rovněž hlavou poslal míč pod břevno a v dešti se rozeběhl radovat pod kotel fanoušků - 1:0.

Byla to první přímá střela na bránu v zápase. A nadlouho poslední. Vždyť podruhé mířil český mistr mezi tři tyče až v 58. minutě, kdy Ďurišův pokus vychytal gólman Gutor. Toho si fanoušci můžou pamatovat z podzimu 2011, kdy ještě v dresu BATE Borisov nastoupil proti Plzni v Lize mistrů.

„Vítězství se nerodilo lehce, soupeř tady určitě ukázal kvalitu a trochu nás překvapil, když víc zahušťoval střed hřiště. Jsem rád, že jsme si to pohlídali a Minsk nepustili do nějaké vážnější šancem,“ řekl plzeňský trenér Karel Krejčí.

Vstřelená branka Plzeň uklidnila. Soustředila se, aby nechybovala a zbytečně neinkasovala. A nakonec si vítězství parádně pojistila. Náhradník Petržela byl na hřišti dvě minuty, když šťastně prošel kolem jednoho protihráče, druhému prostrčil míč mezi nohama, třetímu udělal kličku a levačkou poslal míč od tyče do brány.

V prvním poločase se přitom Plzeň dlouho hledala a soupeře dostala pod tlak až po půlhodině zápasu, kdy se po ospalém úvodu probudili také fanoušci. Ve 33. minutě hlavičkoval Baránek po rohovém kopu ještě mimo, ale chvíli nato už šli domácí do vedení.

Těsně před přestávkou měl šanci ještě Rajtoral, ale jeho tvrdá střela ze střední vzdálenosti skončila nad bránou.

Hra pokračovala v podobném duchu také ve druhém poločase. Plzeň držela míč, ale ne a ne se dostat přes solidní obranu Dinama Minsk. Druhý tým běloruské ligy naznačil nebezpečné protiútoky, ale stoprocentní šanci neměl žádnou, jen pár nedotažených akcí.

Defenziva zdobila i Plzeň, která prodloužila skvělou sérii nového trenéra Krejčího - pět soutěžních zápasů, pět výher, skóre 13:0.

Plzeň tedy zahájila účast v základní skupině vítězně, za což od UEFA dostane v přepočtu deset milionů korun. A také nakročila ke svému cíli, kterým je postup do jarní části pro nejlepší dva týmy tabulky. Ten vybojovala ve všech třech předchozích účastech v evropských pohárech.

„Viktoria prokázala zkušenost a využila šance, které si vypracovala. To my jsme nedokázali. Připravovali jsme se na jejich standardní situace, bohužel jsme po jedné z nich inkasovali úvodní gól,“ litoval hostujíc kouč Vuk Rašovič.