Nové nástupiště na koridoru za miliardu se propadlo o centimetry

  • 18
Místo vlaků nákladní auta a místo čekajících cestujících dělníci s kolečky. Takový obrázek je v těchto dnech k vidění na vlakovém nádraží v Ústí nad Orlicí, kde stavaři opravují propadlé nástupiště. Přestavěný úsek na hlavním koridoru za více než miliardu korun přitom ještě ani nebyl oficiálně otevřen.

Cestující čekají na vlak mohou nyní využívat pouze jedno ze dvou nástupišť, u nichž pravidelně zastavují spoje na trase z Čech na Moravu. Důvodem je pokles hrany prvního nástupiště, kvůli kterému museli pracovníci stavební firmy odstranit i zhruba stometrový úsek kolejí. Vlakové soupravy tak v obou směrech využívají při průjezdu pouze jednu z kolejí, což na frekventovaném úseku přináší komplikace.

„Došlo k prodloužení původně plánované délky částečných výluk. Mohou za to nepředpokládané drobné změny v geologii okolí stanice. Po dohodě s dodavatelem budou nyní odstraňovány drobnější škody na některých místech nových nástupišť, které vznikly právě sesedáním podloží,“ uvedl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Objevené maximum poklesu nástupiště bylo 3,5 centimetru. Kvůli tomu své původní místo opustily i nedávno položené pražce. Na paletách na nástupišti jsou vyskládané rovněž stovky zámkových dlaždic, které musely být kvůli opravě rozebrány.

Geologové udělali průzkum mimo problémové místo

„Byl proveden geologický průzkum, který ukázal, že důvodem jsou nekonsolidované vrstvy z doby výstavby původního nádraží. Projekt toto nemohl předpokládat, protože geologický průzkum, který byl prováděn dle předpisů před zahájením rekonstrukce, nepostihl tento prostor,“ řekla tisková mluvčí Iveta Štočková ze společnosti Eurovia, která má přestavbu nádraží a jeho okolí na starost.

Jak objevil dodatečný geologický průzkum, pokles nastal v místech, kde dříve vedla přístupová cesta k nádraží a nacházely se zde i další travnaté plochy. Do akce tak nyní musely nastoupit vrtné soupravy, které mají propad nástupiště zastavit.

„Geotechnik stavby navrhuje řešení ve formě místní nízkotlaké injektáže. Jedná se o část nástupišť od podchodu směr Česká Třebová,“ popsal Ptačinský z investorské SŽDC.

Stanice s novým vstupním objektem vybaveným pokladnami, sociálním zařízením či čekárnou, byla předčasně pro veřejnost otevřena již od v listopadu loňského roku. Od té doby funguje ve zkušebním provozu. Problémy nastaly už dříve, když jedna z dodavatelských firem nedodala zastřešení nových nástupišť a dalších objektů. Podle informací SŽDC firmy letos prováděly již jen drobnější práce, jako úpravy svahů či práce na zabezpečovací a návěstní technice.

Stavební práce prodlužuje i přeložení koryta řeky

Na informační ceduli u nádraží je oficiální termín ukončení prací v červenci 2015, závady však stavební činnost a s ní spojené výluky prodloužily.

„Dalším důvodem prodloužení výluk je nález opěrných zdí ve starém železničním náspu, které je třeba pro posun koryta řeky Třebovky odbourat a následně provést odláždění koryta,“ doplnil další z problémů Ptačinský.

Opravy nástupišť budou probíhat do konce října. Díky přestavbě úseku pak budou vlaky projíždět stanicí rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Nyní však musí zpomalovat. Neplánované práce by podle stavební společnosti neměly zvýšit celkové náklady, které jsou vyčíslené na miliardu a 143 milionů korun.

„Náklady na opravy nástupišť budou hrazeny z rezerv projektu, protože nebylo možné je dopředu předvídat. Intenzivně komunikujeme s investorem, společně jsme se dohodli na nejvhodnějším a nejrychlejším způsobu oprav, aby nádraží mohlo začít sloužit cestujícím,“ dodala Štočková.