Vyzkoušejte si život v protektorátu, díky nové interaktivní hře

  • 0
Interaktivní výukovou hru Československo 38-89: Atentát si můžou vyzkoušet návštěvníci zámku ve Valašském Meziříčí. Hráč v ní přičichne k tíživé atmosféře strachu v době protektorátu a bude řešit složitá morální dilemata.

Jak byste se zachovali, kdybyste náhodou zjistili, že váš soused je zřejmě ten, kdo za války udal gestapu vašeho dědečka? Šli byste se ho na to zeptat, nebo byste si řekli, že po tolika letech už nemá cenu cokoliv řešit?

Tuto situaci a řadu dalších nabízí počítačová hra Československo 38–89: Atentát, která je součástí výstavy v muzeu na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Určena je žákům základních škol, studentům, ale i veřejnosti.

Hra, pod níž je podepsán tým odborníků z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, kombinuje prvky interaktivního komiksu a počítačových her.

„Skrze herní modelování historických situací, v nichž vystupují zcela konkrétní lidé, vede simulace uživatele k tomu, aby porozuměl dobovému kontextu z pohledu aktérů tehdejšího dění. Pochopí tak hlubší souvislosti dobových událostí,“ uvedl za tým autorů Vít Šisler.

Hodnocení: 80 %

Hra pomáhá dětem, aby se vcítily do rozhodování lidí, kteří žili v tísnivé době protektorátu po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Studenti by tak měli lépe porozumět motivaci lidí k danému jednání. Setkávají se s různorodými postoji a nenásilnou formou poznávají, že svět není černobílý,“ vysvětlila kurátorka výstavy Kamila Valoušková.

Hra se do muzea ve Valašském Meziříčí dostala náhodou

Hráč posunuje děj dále svými otázkami. „Je na tom velice zajímavé, že vás to dovede třeba až ke člověku, který udal vašeho dědečka gestapu. A zase záleží na vás, jak se rozhodnete – buď za ním jdete, nebo to necháte být. Pokud za ním jdete, soused se s vámi může bavit, ale také vás může vyhodit,“ naznačila Valoušková.

Interaktivní hra se dostala do Muzea regionu Valašsko náhodou. Muzejníci připravovali výstavu současného komiksu, k jehož představitelům patří autor publikující jako Ticho 762.

Ten je zároveň grafikem hry Československo 38–89: Atentát, která nedávno zvítězila v prestižní soutěži o nejlepší vzdělávací hru Games Learning Society Showcase 2015 v americkém Madisonu.

Zahrát tuto hru a prohlédnout si komiksovou výstavu O půl třetí na náměstí mohou zájemci do 27. září.