Zásahová jednotka Dvořáka zatkla loni v červenci.

Zásahová jednotka Dvořáka zatkla loni v červenci. | foto: Archiv Policie ČR

Prodal tuny surovin na drogy, říká spis. Co to zkoušíte? zuřil muž u soudu

  • 22
Ústecký krajský soud začal projednávat mimořádnou drogovou kauzu. Chomutovská firma Alchema 2000, která obchodovala s chemikáliemi, podle obžaloby prodávala Vietnamcům tuny jodu a červeného fosforu na výrobu pervitinu. V souvislosti s drogovými kauzami je to vůbec poprvé, kdy je obviněna celá firma.

Před soudem stojí majitel společnosti Václav Dvořák a jeho dlouholetý známý, Bulhar Plamen Spiridonov Petkov. Žalovaná je ale i samotná firma, jíž zastupuje jako jednatelka Dvořákova družka Radka Pokorná.

„Jedná se o největší případ odhalení nelegálního obchodování s chemikáliemi potřebnými pro výrobu pervitinu na území České republiky za dobu její historie,“ řekl loni při Dvořákově zadržení ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych (o zadržení zde).

Dvořák podle obžaloby nakupoval a prodával chemikálie od 7. ledna 2010 až do svého zatčení loni 16. července a věděl, že odběratelům slouží k výrobě drog. „Za tím účelem jim je prodával,“ stojí v obžalobě.

Jeho jód a červený fosfor policisté nacházeli při domovních prohlídkách u výrobců pervitinu v Ústeckém a Plzeňském kraji a Praze.

Šlo o velké obchody. V jedné z částí obžaloby jsou uvedeny příklady, kdy v Itálii nakoupil 2 400 kilogramů červeného fosforu a 4 100 kilogramů jódu, který pak rozprodával. Získal 13,7 milionu korun. Po odečtení nákladů na dopravu, obaly, DPH a daně z příjmu činil čistý zisk 9,4 milionu korun.

Poslední chemikálie obžalovaný prodal tajnému policistovi

Jen z látek, na které policie narazila během sledování a při razii, by se dalo vyrobit tři a půl tuny pervitinu za dvě a půl miliardy korun.

Poslední obchod Dvořák uskutečnil loni 16. července. Jenže odběratelem byl policejní agent v přestrojení, který se za kupce jen vydával.

Dvořák mu v obci Málkov na Chomutovsku prodal v krabici od pracího prášku pět kilogramů efedrinu, ze kterého by bylo možné vyrobit 3,6 kilo pervitinu. Za efedrin a chemikálie mu policista poté v provozovně firmy Alchema 2000 v Chomutově zaplatil 850 tisíc. V tu chvíli kriminalisté Dvořáka zatkli.

Kromě chemikálií a pervitinu policisté při Dvořákově zadržení zajistili i miliony korun a pět luxusních aut (o jejich prodeji zde).

Zabavené ferrari stát prodal za dva miliony korun:

22. července 2015

Ve vazební věznici pak Dvořák podle obžaloby sepsal dopis, v němž žádal Petkova, aby vystavil Pokorné směnku antedatovanou na rok 1999 se splatností na 20 let na dva miliony marek a šest milionů korun. „V úmyslu zastřít nelegální původ svého majetku získaného trestnou činností,“ uvádí obžaloba.

Co to tady zkouší Řeháková? rozohnil se na žalobkyni

Dvořák u soudu na obvinění reagoval velmi podrážděně. „Vypovídat k tý prolhaný obžalobě?“ odpověděl na dotaz, zda bude před soudem mluvit.

„Prodej jodu a červeného fosforu je naprosto legální činností. Lhaní s dopisem, lhaní s efedrinem, samý falešný důkazy. Já už toho mám plný zuby. Co to tady zkouší Řeháková?“ ukázal na žalobkyni Hanu Řehákovou.

„Já jsem majitel firmy, já si s ní můžu dělat, co chci. Za legální podnikání mě obviňujete? To mě teda nepřipadá zrovna all right,“ rozčílil se, až ho musela soudkyně Kamila Krejcarová napomínat.

Advokáti se snažili chování svého klienta omlouvat tím, že je nejspíš pod vlivem léků, které bere kvůli špatnému psychickému stavu.

Na dotazy soudu Dvořák odmítl odpovídat. Stejně jako Petkov, jenž rovněž vinu popřel. Pokorná využila svého práva a nevypovídala vůbec.

Dvořák s Petkovem jsou obžalovaní i z vydírání, neboť podle spisu nutili jednoho muže, aby se na prodeji drog podílel. Dvořákovi hrozí vězení až na 18 let, zbylým dvěma až na 12 let.

Chemikálie nalezené při prohlídce:

28. srpna 2014