Jakmile se z islámu stane politika, je nepřijatelný, shodli se v duelu poslanci

  • 291
Příliv uprchlíků do Evropy se může za chvíli týkat také Česka. Podle místopředsedy Úsvitu národní koalice Marka Černocha mohou působit problémy komunity, které zneužívají islám jako politickou zbraň. Vicepremiér Pavel Bělobrádek považuje politický islám za protidemokratický. Poslanci to uvedli v duelu iDNES.cz.

„Je to náboženství, které je dnes bohužel zneužíváno jako politická zbraň. Nerespektují práva jiných lidí. Podívejte se v Evropě na no-go zóny, kam se bojí jít i policie. Problémy nezpůsobuje jenom samotný islám ale komunity, které si prosazují vlastní zákony,“ řekl Černoch v přímém přenosu, v němž poslanci odpovídali na otázky čtenářů iDNES.cz k uprchlické krizi.

Duel iDNES.cz

Čtenáři mohli politikům pokládat dotazy od čtvrtečních 10 hodin dopoledne (všechny položené dotazy najdete zde). Redakce poté udělala výběr, který tvořil základ přímého přenosu. Hosté byli ve studiu iDNES.cz od 14:30 a na otázky čtenářů odpovídali přes hodinu.

„Politický islám je protidemokratický a neslučitelný s našimi hodnotami. To je islamismus, je to zneužívání a je potřeba to odmítnout,“ dodal Bělobrádek, podle kterého je příchod uprchlíků celoevropský problém. České republiky se ovšem zatím příliš netýká. „Neznamená to, že můžeme být bezstarostní. Může to na nás nějakou měrou dopadnout,“ prohlásil.

S tím souhlasí také Černoch. Příliv uprchlíků může přijít někdy v budoucnu. Poslanci z hnutí Úsvit - národní koalice však vadí, že se neřeší příčina problému a uprchlíci do Evropy proudí dál. Krizi podle něj vyvolalo z velké části Německo, když prohlásilo, že přijme určitý počet válečných uprchlíků. „Ta výzva mohla být vykládána tak, aby přišli všichni,“ tvrdí.

Bělobrádek: Existují jisté limity a kvóty nic neřeší

Podle Bělobrádka je nyní potřeba ukázat, že tu jsou nějaké limity pro příjem uprchlíků a nelze povolit všechno. „Problém spočívá v tom, kam ty lidi vracet. Australský model není v našem případě použitelný,“ poukázal vicepremiér na striktní imigrační politiku v Austrálii (více čtěte zde).

Šéf lidovců rovněž zdůraznil, že stejně jako celá vláda je odpůrcem povinných kvót na přerozdělení uprchlíků v Evropě. Kvóty odmítá také Černoch. „Kvóty ukazují na aktuální krizi v Evropské unii. Jsme proti nim. Dozvědět se z médií, že se uzavírají hranice mezi Německem a Rakouskem a že přijdeme o dotace, je výhrůžka silného státu, který má pocit, že všemu velí,“ kritizoval Černoch.

Bělobrádek navíc připomněl, že uprchlíci k nám zatím nechtějí. „Já nevím, jak bychom je tu měli držet, jestli za nohy, nebo jak?“ zamyslel se. „Co se týká excesu Německa o zaražení nebo snížení investic z Evropské unie, to hned dementovala Evropská komise,“ upřesnil slova svého kolegy ve studiu.

Vicepremiér se na konci srpna také ohradil proti názoru vládního kolegy Andreje Babiše, aby se uzavřel schengenský prostor pomocí vojáků NATO. Šéf lidovců je pro pomoc uprchlíkům v zemích, odkud pocházejí. Pomoc by směřoval také do uprchlických táborů (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue