Uprchlíci věší na plot oblečení se vzkazy vládě. (15. září 2015)

Uprchlíci věší na plot oblečení se vzkazy vládě. (15. září 2015) | foto: Reuters

Německá firma odmítla dodávat Maďarům žiletkový drát proti uprchlíkům

  • 727
Berlínská firma odmítla dodávat role žiletkového drátu do Maďarska. Vadí ji, že by měl být použit proti uprchlíkům, kteří se podle ní nedají považovat za kriminálníky. Dá se přitom očekávat, že maďarská poptávka po drátu ještě vzroste, pokud začne se stavbou plotu na hranicích s Rumunskem.

Maďarská vláda na 175 kilometrů hranicích se Srbskem kvůli přílivu uprchlíků nechala položit tisíce rolí žiletkového drátu, který má časem doplnit čtyřmetrový plot. Berlínská společnost Mutanox, která je jedním z největších výrobců pletiva v Německu, se však do tendru na dodání drátu odmítla zapojit.

Majitelům firmy se totiž nelíbí, že by jejich produkt, který se běžně používá ve věznicích nebo k ochraně vojenských objektů, měl sloužit k hlídání hranic před uprchlíky.

„Drát je vytvořen k tomu, aby bránil kriminálnímu jednání. Obecně vloupání. Když děti a dospělí utíkají, to přeci není trestné. To je důvod, proč jsme žádnou obchodní nabídku nepředložili,“ uvedl podle německého deníku Die Welt mluvčí společnosti.

Naopak jiný německý výrobce, který si nepřál být jmenován, Maďarsku dodání žiletkového drátu nabídl. Obchod ale nevyšel. „Zpětně jsme rádi, že jsme nevyhráli. Kdyby se do drátů chytily nějaké děti, byla by to ostuda,“ řekl jeden z představitelů firmy.

Plot na srbských hranicích nemusí být poslední

Maďarsko si v tendru objednalo devět tisíc rolí žiletkového drátu, podle některých zdrojů dokonce až deset tisíc. Na jedné roli je přitom osm až deset metrů drátu. V závislosti na metodě montáže a počtu vrstev může takové množství vystačit až na čtyřicet kilometrů.

Uprchlická krize

Dá se přitom očekávat, že Maďarsko brzy požádá o nový materiál. Ministr zahraničí Peter Szijjarto totiž v úterý uvedl, že Maďarsko zvažuje stavbu plotu také na hranici s Rumunskem.

Jedna role vyjde na patnáct až třicet euro (asi 400 až 800 korun), záleží na kvalitě a provedení. Drát s ostrými kovovými čepelemi je podle expertů velmi záludný. Čepele totiž mají protihroty a jakmile se v nich člověk nebo zvíře pohne, způsobí poranění. Ta mohou být i smrtelná.

Není to poprvé, kdy soukromá firma jasně podpořila uprchlíky směřující do západní Evropy. Například česká potravinářská společnost Hamé nabídla ubytování a práci deseti syrským rodinám utíkajícím před válkou (psali jsme zde). Svaz průmyslu a dopravy v pondělí oznámil, že české firmy mohou přijmout až pět tisíc uprchlíků ze Sýrie, musí mít ale potřebné vzdělání a dodržovat zákony.

14. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue