Když nebude policie stačit, nasadíme na hranice armádu, slíbil Sobotka

  • 293
K zajištění plné ochrany českých hranic armádou vyzvala vládu ve Sněmovně opozice. V opačném případě podle ní hrozí, že se do České republiky přelije vlna uprchlíků, kteří jsou nyní v Rakousku a nemohou do Německa. Úsvit a Blok proti islámu dokonce oznámily, že když nebude na české hranice povolána armáda, některé přechody již ve středu zablokují.

„Německo ještě podnítilo imigrační vlnu, když pozvalo uprchlíky na své území,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Na dočasné kontroly na svých hranicích má Německo podle premiéra Bohuslava Sobotky právo. „Musí se zajistit, že se budou rozlišovat lidé, kteří utíkají před válkou, a ti, kteří se k tomu pouze přidávají,“ uvedl v projevu k poslancům. Pokud kvůli migrační vlně nebudou stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly, vláda je podle něj připravena nasadit armádu.

„Chápu, že odmítáte povinné kvóty, v tom máte naši plnou podporu, ale jaký bude váš postup, když budou povinné kvóty odhlasovány?“ ptal se šéf občanských demokratů premiéra Sobotky.

Musíme vracet ekonomické migranty, řekl poslancům Sobotka

Podle Sobotky je třeba, aby vznikl seznam bezpečných zemí. Uprchlíci z těchto zemí pak nebudou mít šanci azyl získat. „Potřebujeme navracení ekonomických migrantů,“ zdůraznil předseda vlády. Důraz je podle něj třeba dát i na rozvojovou pomoc zemím v okolí Sýrie, odkud do Evropy míří nejvíc lidí.

Česká republika ale není podle Sobotky pro Syřany prchající před Islámským státem cílem. O azyl v ČR prý letos požádalo jen asi sedm až osm desítek občanů Sýrie. Premiér to řekl poslancům při projednávání mimořádně zařazeného bodu k uprchlické krizi v Evropě. Častěji než Syřané žádají podle premiéra o azyl Ukrajinci a Kubánci. Od začátku roku o azyl požádalo celkem 992 lidí. „Není pravda, že nejsme solidární,“ zdůraznil Sobotka.

Česko stejně jako další země visegrádské čtyřky (Slovensko, Polsko a Maďarsko) nesouhlasí s povinnými kvótami pro rozdělení uprchlíků mezi země Evropské unie. „Povinné kvóty nepovažujeme za dobré řešení, odmítáme je,“ potvrdil postoj vlády premiér. Řekl, že je třeba urychleně na evropské úrovni řešit ochranu vnějších hranic schengenského prostoru.

„Pokud někdo tvrdí, že mezi uprchlíky na sto procent nejsou islámští teroristé, je to nebezpečná dezinformace,“ řekl poslanec za Úsvit Martin Lank. O tom, že mezi uprchlíky mohou být i teroristé, hovořili i další poslanci zvolení za Úsvit. Proti tomu, jakým stylem ve Sněmovně vystoupili směrem k muslimům někteří poslanci, se ohradil šéf lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek.

„Chci jíst vepřové, chci vidět o Vánocích vánoční stromky,“ řekl předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Odmítl akceptovat to, aby se diskuse vedla v rovině „co muslim, to terorista“. Zdůraznil, že žijeme v sekulárním státě a proto ho ani nezajímá, kolik je případně muslimů mezi poslanci.

Povolejte armádu, nebo zablokujeme hranice, řekl Konvička

Bezprostředně po vystoupení předsedy vlády svolal opoziční Úsvit mimořádnou tiskovou konferenci, na které Martin Konvička z Bloku proti islámu oznámil, že když vláda k ostraze českých hranic nepovolá armádu, dojde za 24 hodin k symbolické blokádě některých vybraných hraničních přechodů.

„Přijeďte na Dolní Dvořiště,“ byl ochoten Konvička pojmenovat jedno z míst na hranicích Česka a Rakouska, kde se má podle něj blokáda konat. Konvička bude společným lídrem koalice Úsvitu a Bloku proti islámu v krajských volbách i ve volbách do Sněmovny.

Na zařazení mimořádného, prvního bodu jednání Sněmovny vládní koalice kývla, když opozice avizovala, že na projednání této věci bude trvat ještě před tím, než se poslanci začnou zabývat běžnou agendou.

Na návrh místopředsedkyně Jaroslavy Jermanové z hnutí ANO vládní koalice prosadila, že každý poslanec smí k tomuto bodu vystoupit nanejvýš dvakrát a hovořit maximálně deset minut při každém z obou vystoupení. A když se debata po téměř třech hodinách diskuse točila v kruhu, vládní koalice s pomocí komunistů na návrh šéfa Sněmovny Jana Hamáčka debatu uťala a jednání o bodu přerušila do doby po jednání mimořádného summitu premiérů nebo dalšího jednání rady ministrů vnitra.

Předseda ODS Petr Fiala v Kauze dne Rádia Impuls kritizoval postoje Německa v otázce uprchlické krize. Prohlásil, že volání Německa po škrtech v evropských dotacích bez akceptování kvót na přerozdělování uprchlíků je vydírání:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue