Ministr vnitra Milan Chovanec zahájil „twitterovou válku“ s Německem. Vyčítá mu nekonzistentní postoj k žadatelům o azyl. | foto: Dan Materna, MAFRA

Působíte potíže s migrací, nedělejte svaly, pustil se Chovanec do Němců

  • 735
Ministr vnitra Milan Chovanec se skrze sociální síť Twitter tvrdě pustil do Německa. Zemi, která nejprve vyhlásila, že přijme všechny prchající Syřany, a následně musela částečně uzavřít hranice, vzkázal, že její nekonzistentní postoj je „aktuálně největším problémem řešení migrace“.

Zatímco středoevropské země setrvale odmítaly přijetí většího množství žadatelů o azyl, Německo vyhlásilo, že přijme všechny prchající Syřany. Jenže lidí, kteří se do něj po tomto prohlášení Angely Merkelové vydali, bylo tolik, že Berlín částečně musel zavřít hranice.

Uzavřené hranice Německa? Úderné heslo není pravdivé

Titulky médií v posledních dnech ovládly zprávy, že Německo „uzavřelo“ své hranice. Berlín zavedením hraničních kontrol koná v souladu se schengenským systémem, který dočasné kontroly umožňuje. Kontroly se ostatně v EU čas od času zavádějí - třeba při summitech či velkých sportovních kláních.

Německo přitom hranice uprchlíkům neuzavřelo, pouze je více kontroluje. „Vláda tvrdí, že nová opatření se nedotknou práv uprchlíků přijít do Německa,“ uvedl v pondělí zpravodajský server BBC.

Právě do tohoto rozhodnutí se pustil přes sociální síť Twitter ministr vnitra Milan Chovanec. Politiku Německa označil za nekonzistentní.

Reagoval jak na zprávy o obnovení hraničních kontrol, které se do médií dostaly s titulky o uzavírání hranic (viz rámeček), ale i na slova německého ministra vnitra Thomase de Maiziére. Podle toho by Evropská unie měla omezit vyplácení peněz ze strukturálních fondů zemím, které odmítají kompromis při rozdělování žadatelů o azyl v osmadvacítce.

„Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje!“ napsal ministr vnitra na sociální síť. Později na tiskové konferenci uvedl, že návrh na restrikce v eurofondech není proveditelný a že doufá, že ho Německo opustí.

15.září 2015 v 11:05, příspěvek archivován: 15.září 2015 v 11:46

Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje!

Odebrat fondy kvůli názoru? Nelze, není právní cesta...

S návrhem na to, aby země, které odmítají povinné kvóty, dostávaly méně peněz z EU, údajně přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Její mluvčí Margaritis Schinas však následně před novináři uvedl, že Evropská komise o takovém kroku neuvažuje. „Předseda Juncker ani Komise si podobné věci není vědoma,“ uvedl mluvčí.

„Výhrůžky, že nám seberou fondy EU kvůli jinému názoru, jsou plané řeči. Neexistuje právní cesta, jak to udělat,“ uvedl na svém Twitteru také státní tajemník pro záležitosti EU při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Na české politické scéně ale myšlenka začala žít vlastním životem. Už dříve podobné úvahy odmítl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se chystá v úterý v Poslanecké sněmovně o migraci promluvit k zákonodárcům.

...správný názor je ten německý, kritizuje přesto Němeček

Kriticky se vyjádřil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Nechce se mi věřit, že Německo podpoří návrh předsedy EK omezit vyplácení peněz těm zemím, které odmítají nápad na povinné kvóty,“ napsal na Twitteru. „Přeloženo: Můžete svobodně zastávat jakýkoliv názor - pokud je ovšem stejný, jako má Německo!“ doplnil.

15.září 2015 v 12:13, příspěvek archivován: 15.září 2015 v 12:36

Nechce se mi věřit, že Německo podpoří návrh předsedy EK omezit vyplácení peněz těm zemím, které odmítají nápad na povinné kvóty.

Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš rovněž označil „vyhrožování za nepřijatelné“, poznamenal ale, že to podle jeho vnímání pravidel EU není možné.

Evropská komise chce aktuálně prosadit, aby si členské státy unie přerozdělily na 120 000 uprchlíků, kteří jsou nyní v Itálii, Řecku a Maďarsku. Zatímco většina zemí osmadvacítky s návrhem souhlasí, Česko a další státy střední Evropy jsou proti (více zde).

Opoziční strany v Poslanecké sněmovně požádaly své kolegy z vlády, aby neřešili na začínající schůzi nepodstatné záležitosti a zabývaly se problematikou migrace a uprchlíků. Vládní strany jim vyhověly (více zde).

Na hranicích Česka s Německem je zatím klid:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue