Stíhačky, tanky a střelba z kulometů. Liberecký Vesec se vrátil do války

  • 7
Nálet stíhačky. Výbuchy, střelba. Burácející motory tanku a samohybných děl. Diváků jako na Benátské noci. V Liberci - Vesci byla v sobotu odpoledne hlava na hlavě. O ukázku bitvy z konce druhé světové války byl tak obrovský zájem, že se Vesec nevyhnul dopravnímu kolapsu.

Auta parkovala na silnici od sportovního areálu až ke kruhovému objezdu v Doubí.

„Boj mezi jednotkami německé a sovětské armády patřil do programu Dětského dne. Odhadujeme, že do sportovního areálu ve Vesci přišlo během celé soboty asi patnáct tisíc lidí,“ řekl Michal Buzek, ředitel společnosti Elset, jež se postarala o produkci Dětského dne.

Ukázku bitvy mezi sovětskou armádou, německým wehrmachtem a oddíly SS zprostředkovalo zhruba 200 příslušníků z klubů vojenské historie a dalších skupin, soustředěných na druhou světovou válku.

„Diváci viděli tank, samohybná děla, stíhač tanků, obrněné transportéry, nákladní auta,“ vypočítal Buzek. „Nejvíce na ně ale zapůsobila historická sovětská stíhačka. Nalétávala na německou kolonu nízko nad zemí a pyrotechnické efekty vyvolávaly pocit, jako by se ve Vesci odehrává skutečná bitva.“

Mezi tisícovkami ohromených diváků stál také Oldřich Barták. „Tak úžasnou ukázku bitvy jsem ještě nikdy neviděl,“ prohlásil. „Hrála k ní krásná hudba. Herec Šaldova divadla Martin Polách ukázku bitvy doprovázel tak emotivně, že někteří lidé kolem mě měli dokonce slzy v očích.“

Do ukázky bitvy se v uniformě SS zapojil také Jan Malík z Klubu vojenské historie z Bučevsi na Pardubicku. „Historické bitvy jsou naším koníčkem a baví nás,“ svěřil se Malík.

Němce hraje asi dvacet členů

„Na německou armádu se nás v klubu specializuje asi dvacet lidí, další se zaměřují na americkou armádu. Neděláme jen druhou světovou válku, ale i dobu Rakouska - Uherska a vikingské války.“

Podle Malíka vyjde výstroj a výzbroj německého esesmana přibližně na 60 tisíc korun. „Jen puška stojí dvacet tisíc korun,“ poznamenal Malík. „Na podobných ukázkách jako ve Vesci vystřílíme slepých patron tak za pět set korun.“

Ukázku bitvy zosnovala Československá obec legionářská na čele s Františkem Gáborem. Z hlavní při ní vyletělo okolo deseti tisíc nábojů. Akcí k sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války chtěla legionářská obec připomenout vznik nové Evropy, kde bývalí nepřátelé žijí v míru a společně prolévají krev v boji proti terorismu a při zahraničních mírových misích.

„Dětský den ve Vesci pořádaly kromě legionářské obce i Stavební bytové družstvo Sever a Liberecký kraj,“ shrnul Buzek. „Neplatilo se žádné vstupné. Jednalo se už o třetí rok a pokaždé se nám podařilo zdvojnásobit počet návštěvníků.“