Do Maďarska dorazilo za jediný den 4330 uprchlíků. Do Mnichova přes 12000

  • 1221
Maďarsko zaznamenalo v sobotu na hranicích se Srbskem nový rekord v podobě příchodu více než čtyř tisícovek migrantů během jediného dne. Drtivá většina uprchlíků míří z Maďarska přes Rakousko do Německa. Jen na mnichovské hlavní nádraží do sobotního večera podle agentury Reuters dorazilo 12 200 běženců.

„Mnichov se ocitl na „samém pokraji možností“ postarat se o tyto lidi,“ uvedl mluvčí místní policie. Během neděle se úřady budou snažit co největší počet uprchlíků přepravit z bavorské metropole do středisek v dalších částech země, aby udělali místo nově příchozím.

V noci na neděli muselo několik desítek žadatelů o azyl spát venku na zemi, protože v centrech pro ně už nezbylo místo. Dalších 1 400 uprchlíků podle agentury Reuters dorazilo během nedělního dopoledne. Celkově má o víkendu do země přijet až 40 tisíc lidí (psali jsme zde).

V Mnichově podle prezidenta vládního obvodu Horní Bavorsko Christopha Hillenbranda chybí tři až pět tisíc lůžek, uvedl server Focus Online. Mnichovská policie na Twitteru vyzvala, aby lidé uprchlíkům darovali matrace a deky.

Starosta města Dieter Reiter v sobotu apeloval na ostatní německé regiony, aby se více snažily pomoci s ubytováním nově příchozích. Neschopnost ostatních částí země poskytnout uprchlíkům ubytování je podle něj „skandální“.

Některé zprávy naznačují, že německá vláda zvažuje možnost převzít kontrolu nad neobsazenými objekty a využít je k ubytování běženců. Ze severu Německa také plánuje začít vypravovat vlaky směřující rovnou do Rakouska.

Rekordní počet uprchlíků dorazil i do Maďarska

Podle posledních zpráv do Maďarska v sobotu dorazilo přes 4 330 uprchlíků. Policisté je odvedli na pole, kde stojí desítky velkých stanů, včetně stanů OSN. Podle stanice BBC zatím není jasné, co se stane, až v úterý vejdou v platnost nové protiimigrační zákony premiéra Viktora Orbána.

Nejsme krutí, protestuje Maďarsko. Navrhuje poslat miliardy sousedům Sýrie

Zpravodaj BBC v sobotu uvedl, že se na jihu Maďarsku tvoří dlouhé fronty lidí, kteří čekají na autobusy, jež je odvezou do blízkých uprchlických táborů. Policisté svolávají rodiny jednu po druhé a v angličtině se jich ptají, zda jsou ze Sýrie, Afghánistánu či Pákistánu. Jakmile si udělají poznámky, nechají je vstoupit do autobusů.

Na místě jsou také překladatelé a dobrovolníci, kteří lidem čekajícím ve frontě nabízejí sendviče a vodu.

Rakouské úřady čekají, že v neděli dorazí další vlna uprchlíků z Maďarska. Hranice ráno překročila jen padesátka lidí, ale podle policejního mluvčího jsou další stovky běženců na cestě a během dne by jich mohlo dorazit 6 000 až 8 000.

Politici řeší, jak se s přílivem uprchlíků vypořádat

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker přešel před pondělní mimořádnou schůzkou ministrů vnitra a spravedlnosti o migraci do diplomatické ofenzivy. Jak oznámil na Twitteru, hovořil již s premiéry visegrádských zemí, tedy s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou a premiéry Maďarska, Polska a Slovenska Viktorem Orbánem, Ewou Kopaczovou a Robertem Ficem.

13.září 2015 v 15:44, příspěvek archivován: 13.září 2015 v 16:23

I just spoke w Bohuslav Sobotka PM of the CZ Rep. to prepare tomorrow's extraordin. Council of Interior Ministers.#refugeecrisis #solidarity

Juncker telefonoval i rumunskému prezidentovi Klausu Iohannisovi a šéfce lotyšské vlády Laimdotou Straujumaovou. Evropská komise chce rozdělit 160 000 uprchlíků mezi členské země unie. Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko s kvótami nesouhlasí a výhrady mají i další východoevropské země EU.

Za přerozdělení uprchlíků v EU naopak horuje německý ministr vnitra. Podle něj by uprchlíci, kteří dostanou v Evropě ochranu, měli přistoupit na to, že budou rozmístěni po EU. „Nemůžeme dovolit uprchlíkům, aby si svobodně vybrali, kde chtějí zůstat. Tak se neděje nikde na světě,“ prohlásil Thomas de Maiziére v listu Der Tagesspiegel.

V zemi však roste napětí a německý eurokomisař Günter Oettinger se v listu Welt am Sonntag vyslovil pro omezení příspěvků a výhod pro žadatele o azyl na úroveň bližší ostatním evropským zemím.

Maďarský premiér Viktor Orbán chce příliv běženců do země zastavit pohraničním plotem, který vzniká na 175 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem. Policistům mají více než čtyři tisícovky vojáků pomoci prosadit přísnější protiimigrační zákony. Trestné bude překonávání plotu a více bude postihováno též pašeráctví lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video