Fašoun klima nezachrání, vzkázali odpůrcům uprchlíků demonstranti v Praze

  • 2169
V sobotu odpoledne se na Václavském náměstí v Praze konala demonstrace za otevřenou Evropu a proti rasismu a xenofobii. Uspořádala ji iniciativa Proti projevům násilí. Na stejném místě se sešli i účastníci protichůdné demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem.

Dohromady se sobotních demonstrací účastnilo kolem tisícovky lidí. Podle reportéra iDNES.cz přítomného na místě dorazilo více odpůrců uprchlíků než jejich zastánců. „Srocují se pod muzeem u fontány,“ doplnil. Policie odhadla jejich počet na 700 až 800 lidí.

Naopak příznivci otevřené Evropy, kterých bylo 300 až 500 v různých fázích, měli rezervované Václavské náměstí a sešli se pod sochou svatého Václava. Oba tábory od sebe oddělovala policie. „Všechno proběhlo bez jakýchkoliv závad a narušení veřejného pořádku,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Účastníci shromáždění proti xenofobii se po zhruba hodinové demonstraci vydali na pochod Opletalovou ulici. Došli na náměstí Republiky, kde akce pokračuje happeningem. Zde byly k vidění i fotografie z centra Klinika, zachycující pomoc uprchlíkům v Maďarsku (čtěte zde). Účast na sociální síti předběžně potvrdilo přes tři tisíce lidí, dorazilo jich ale podstatně méně.

Demonstrace v Bratislavě

Kolem tisícovky lidí včetně sympatizantů české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se shromáždilo na bratislavském Hlavním nádraží, odkud se vydali na "pochod proti islamizaci Evropy" do centra města. S sebou si přinesli slovenské vlajky, jakož i transparenty například s nápisy "Slovensko není Afrika".

Kromě odpůrců imigrace se na v Bratislavě dnes sešli také sympatizanti iniciativy Výzva k lidskosti, jejíž autoři vybídli slovenskou vládu, aby pomohla zvládnout stávající migrační krizi v EU. Aktivisté zorganizovali koncert hudebníků, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Účastníci pochodu skandovali zejména hesla o solidaritě. Cestou několik stovek demonstrantů zastavila policie kvůli nebezpečí střetu s černě oděnými holohlavými mladíky. K větším problémům ale nedošlo.

Nejvážnější incidentem bylo počínání zástupce Bloku proti islámu, který si účastníky demonstrace proti xenofobii natáčel na tablet. Byl vyveden jedním z organizátorů a skončil u policejního antikonfliktního týmu. Policie také na několik minut zadržela účastnici shromáždění kvůli státní vlajce, jejíž modrý klín byl vyzdoben romským symbolem kola.

Konkurenční demonstraci zmínil ve svém projevu mimo jiné jeden z organizátorů Jakub Hein. Podle něj se její představitelé snaží o politický vzestup a rozhodli se osedlat nenávist a strach. „Ty lidi jsou hyeny a chtějí se přiživit na tom, že někdo trpí,“ uvedl Hein.

Odpůrci migrace a Evropské unie vyrazili před Úřad vlády

Odpůrci migrace se po demonstraci na Václavském náměstí vydali na pochod Žitnou ulicí, došli až k Úřadu vlády. Skandovali hesla „Čechy Čechům“, „Islám mimo zákon“ nebo slogany vyzývající k vystoupení z Evropské unie. Postranní ulice hlídali po cestě těžkooděnci, akce se také obešla bez větších konfliktů.

Na zhruba hodinové demonstraci na Václavském náměstí promluvil například poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Kritizoval předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera za to, že chce přerozdělovat uprchlíky do zemí unie. Terčem jeho slov se stala i současná vláda. Okamura několikrát prohlásil, že je třeba zavřít hranice a všechny migranty vyhostit.

Představitel Bloku proti islámu Martin Konvička pak řekl, že „islám je hnusný a špatný“. Prohlásil, že kdyby byl islám potlačován, nebyly by problémy s migranty. „To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady,“ dodal.

Od odpůrců islamismu zněla hesla o zachování kultury, suverenity a svrchovanosti českého státu. Jeden z řečníků kritiku jejich postoje označil za „pokrytectví slepých multikulturních šílenců“. Pud sebezáchovy podle něj popírají Alláh z Ameriky, čímž mínil OSN, a Mohammed z Bruselu, který má symbolizovat kritiku českého odmítání povinných kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

Účastníci demonstrace za přijímání uprchlíků měli naopak hesla jako „Nenávist není řešení“, „Stěhování není zločin“ nebo „Konec fašomaškarád v ČR. Fašoun klima nezachrání“. Iniciativa Proti projevům násilí upozornila, že solidární akce na podporu uprchlíků probíhají napříč Evropou. „Je načase vystoupit proti smrtícím hranicím, které byly ustaveny v našem jménu,“ napsali pořadatelé akce na podporu uprchlíkům na Facebooku.

Manifestace na podporu uprchlíků proběhly v řadě evropských měst

Desítky tisíc lidí dnes v ulicích evropských metropolí vyjadřovaly solidaritu s uprchlíky a demonstrovaly za vstřícnější imigrační politiku. Na demonstraci v Londýně dorazilo podle různých odhadů 90 až 100 tisíc lidí. V Kodani přišlo podle agentury AFP na manifestaci až 30 tisíc lidí. Naopak velká demonstrace proti imigrantům se konala ve Varšavě. V severoněmeckém Hamburku se na manifestaci proti xenofobii sešlo 14 tisíc lidí.

V Mnichově dnes imigranty podpořili hráči Bayernu, z nichž každý před zápasem na domácím hřišti přivedl na trávník jedno dítě běženců. Z tribun jim aplaudovalo 75 tisíc diváků, uvedla agentura AP. Podporu běžencům vyjádřili i fanoušci londýnského Arsenalu, kteří před dnešním utkáním rozvinuli transparent s nápisem Uprchlíci vítáni. Arsenal rovněž věnuje z každého dnes prodaného lístku 1,50 libry (asi 55 korun) charitativní organizaci Save the Children, která dělá sbírku na pomoc uprchlíkům. Sbírka se bude propagovat na šesti zápasech dnešního kola Premier League.

Motorkáři proti islámu

Proti islámu demonstrovali v Praze také motorkáři. Ti si jako východisko zvolili Strahov. Okolo tři čtvrtě na dvě vyjeli směrem do centra Prahy. Podle policie měla jízda asi 350 účastníků. Trasa motorkářů vedla i po magistrále pod Národním muzeem.

Právě v těchto místech v horní části Václavského náměstí se odpoledne konaly demonstrace jak odpůrců přijímání uprchlíků, tak lidí demonstrující proti rasismu, xenofobii a za otevřené hranice. Motocyklisté při průjezdu kolem účastníků demonstrací troubili, někteří i na chvíli zastavili. Jejich průjezd trval zhruba pět minut.

„Policisté během akce motorkářů dohlíželi zejména na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Nezaznamenali jsme v tomto směru žádné komplikace, nedošlo ani k jiným incidentům,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue