Tlačenice na rakouské hranici. Kvůli běžencům byla uzavřena dálnice

  • 996
Rakousko v pátek částečně uzavřelo dálnici spojující Vídeň s Maďarskem, protože se po této komunikaci vydaly desítky migrantů pěšky do rakouské metropole. Ve čtvrtek překročilo hranici do Rakouska asi 8 000 běženců, od dnešní půlnoci jich bylo již 3 600, oznámil ráno policejní mluvčí.

Na maďarsko-rakouský přechod v Nickelsdorfu dorazilo v noci na pátek kolem dvou a půl tisíce běženců. Uprchlíky přivezly vlaky, na hranici pak přišli pěšky. Kromě tlačenice způsobené velkým množstvím lidí prý k žádným nepokojům nedošlo. V okolí hraničního přechodu byli uprchlíci rozdělováni do čtyř míst, kde mohli strávit noc.

V pátek ráno Rakousko z bezpečnostních důvodů dálnici A4 u hranic s Maďarskem uzavřelo. Mluvčí společnosti Asfinag, která spravuje rakouské dálnice, později uvedla, že část silnice ve směru k Maďarsku byla znovu otevřena.

Uprchlická krize

Policejní ředitel ve spolkové zemi Burgenland Hans Peter Doskozil uvedl, že za celý čtvrtek přišlo 7500 lidí. Burgenlandská policie očekává, že počet běženců přicházejících na rakousko-maďarskou hranici bude v příštích dnech opět značný.

Hranice mezi Maďarskem a Rakouskem byla vystavena uprchlické vlně o víkendu, kdy hranice překročilo na 14 000 migrantů. Většina těch, kteří do Rakouska přicestovali z Maďarska, zamířila dál do Německa.

Srbsko se připravuje na maďarská opatření

Další tisíce uprchlíků se hromadí na srbsko-maďarské hranici, kam přicházejí přes Řecko a Makedonii. Jak poznamenala srbská televize RTS, běženci se nejspíš snaží dostat dál do Evropy ještě před 15. zářím, po kterém slíbila Budapešť zavést mnohem přísnější ochranu hranic.

Srbský premiér Aleksandar Vučić v rozhovoru s televizní stanicí RTS uvedl, že Srbsko čeká po 15. září „množství problémů“. „Musíme se připravit na zimu. Po 15. září budou ti uprchlíci, kteří dosud v Srbku zůstávali dva či tři dny, zůstávat déle, třeba pět až deset dní. Musíme být připraveni na tuto novou situaci,“ dodal Vučić a vyzval obyvatele, aby „vyjádřili svou solidaritu a byli tolerantní“ k uprchlíkům.

Budapešť chce k zastavení mohutné uprchlické vlny povolat vojáky. potřebný zákon ale ještě musí schválit parlament. Jestliže projde, armáda získá právo zapojit se do boje s kriminálními delikty a použít zbraně při ochraně hranic. Vojáci budou mít právo zastavovat vozidla, uzavírat nebezpečné zóny, prosazovat svá opatření silou a v případě potřeby rovněž omezovat osobní svobody.

Na jižní hranici Maďarska se již pohybuje asi 3800 vojáků, uvedl maďarský ministr obrany István Simicskó. Jejich hlavním úkolem je podle něj pomáhat se stavbou plotu, který vzniká na hranici se Srbskem. Každý den je ho prý postaveno až deset kilometrů. Plot má být vysoký čtyři metry a vzniká na 175 kilometrů dlouhé hranici.

Krize na makedonských hranicích

Nápor uprchlíků zažívá také hranice mezi Makedonií a Řeckem. Za jediný den ji překročila zhruba 7600 migrantů, z nichž většina prchá z válkou zmítané Sýrie. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Běženci se až k hranicím dostali zejména z řeckých ostrovů, které leží nejblíže Turecku, tedy zemi sousedící se Sýrií.

„Od našich řeckých kolegů máme informace, že další autobusy jsou na cestě, takže lidé budou neustále přicházet,“ uvedla Alexandra Krauseová z UNHCR.

Úřady uvádějí, že letos už prošlo Makedonií více než 160 000 uprchlíků.

Tato bývalá jugoslávská republika je pro migranty tranzitní zemí na cestě do Srbska, odkud utečenci pokračují přes Maďarsko do bohatších států Evropské unie, zejména do Německa. Přicházejí hlavně z Řecka, menší počet ale putuje i přes Bulharsko.

Uprchlíci proudí na rakouské hranice už několik dní:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue