Český basketbalista Tomáš Satoranský se seznamuje s tvrdou litevskou obranou.

Český basketbalista Tomáš Satoranský se seznamuje s tvrdou litevskou obranou. | foto: FIBA / Ciamillo-Castoria / Dackus

Ještě nemáme takový respekt u sudích, mrzelo po porážce Satoranského

• 10
Riga (Od našeho zpravodaje) - Na týmový výkon mohl být hrdý, ale na druhou stranu rozehrávač basketbalové reprezentace Tomáš Satoranský nezastíral: „Pocity jsou bolavé. Byli jsme blízko.“ Češi podlehli favorizované Litvě až po prodloužení, po výsledku 81:85 ve skupině končí třetí a v play-off narazí na Chorvaty.

Měl jen pár chvil na to, aby promluvil s novináři, pak už se česká hvězda Tomáš Satoranský chystala na přesun do francouzského Lille. „Je brzo na hodnocení celé skupiny, mám v hlavě jen poslední utkání. Ale myslím, že jsme splnili cíl, který jsme si dali. Můžeme za tohle být rádi,“ říká o postupu do osmifinále, v němž čekají Chorvati.

Těžký soupeř? Zajisté. Ale sok, na nějž by si Češi netroufali? Ani omylem. „Už dřív jsem říkal, že jsme ambiciózní tým. Chceme vyhrát osmifinále, dostat se v turnaji dál. Nic nekončí. Musíme se připravit na těžký zápas,“ dodal Satoranský.

Velmi těžké to bylo už proti Litvě. Co scházelo?
Myslím, že nám v závěru i trochu chyběly síly. Měli jsme blbé ztráty, některá zakončení jsme mohli dát. Rozhodčí pro ně dneska nechávali úplně nesmyslné věci a nám pískali lehké fauly - nemáme ještě v Evropě takový respekt, aby se k nám chovali stejně jako k Litvě. Ani po takovém boji jsme prodloužení nedokázali vyhrát. Pocity jsou spíš bolavé.

Vy sám jste toho měl už dost, že?
Už v poslední čtvrtce jsem v některých zakončeních neměl sílu, což mě dost štvalo; ale těžko se to překonává, když máte tolik minut v nohách. Některé střely bych normálně asi dal, bohužel se hrál poslední zápas a síly už nemá nikdo. Bude důležité si odpočinout. Budeme mít dva dny, to je dostačující.

Okamžitě po duelu míříte do letadla...
Sehráli jsme dlouhé utkání s prodloužením, budeme se muset snažit nabrat co nejvíc sil, neboť v play-off všechno začíná znova. Musíme zapomenout na tuhle porážku a vzít si z toho, že jsme bojovali až do konce, i s tím nepříjemným vyloučením Honzy Veselého, rvali jsme se jako tým. To je pozitivum.

Je výhoda, že vám FIBA nachystala speciál?
Určitě, je to velká pomoc. Cestování je obecně po tak těžkém zápase komplikované, ale poslali své vlastní letadlo a nemusíme se moc zdržovat na letišti. Z Barcelony jsem zvyklý, že charterem je to pohodlnější.

V osmifinále čeká Chorvatsko. Schůdný sok? Dá se zdolat?
Myslím, že jo. Tenhle turnaj ukázal, že porazit se dají skoro všichni soupeři, byla tu spousta vyrovnaných zápasů. Je to trochu deja vu z minulého Eurobasketu před dvěma lety, i tam jsme hráli rozhodující utkání proti Chorvatům. Taky nejsou tak dominantní, měli trošku problémů. Odpočatí můžeme pomýšlet na dobrý zápas.