Takto přišel teplický radní Dominik Feri na hromadné venčení psů svolané místními pejskaři do parku, kam chodí arabští lázeňští hosté. | foto: archiv Dominika Feriho

S Araby už je to lepší. Ale když to řeknu, jsem islamofil, říká Feri

  • 98
Teplický radní TOP 09 Dominik Feri se jako jeden z mála místních politiků snaží zejména na sociálních sítích mírnit vášně kolem Arabů. Čelí za to nevybíravým reakcím. „Snažím se ve své práci využívat i nová média, ovšem z diskuzí se vytratila racionalita, a to nejen v Teplicích,“ říká 19letý Feri.

Už vám někdo i vyhrožoval?
Ano, chodily mi výhružné e-maily i esemesky. Došlo i na fyzická napadení, ale těch bylo jen velmi málo. Ve virtuálním světě jsou lidé přeci jen mnohem větší hrdinové než v reálu. Problém s Araby v Teplicích má dva logické kořeny. Prvním je zvyšující se počet arabských hostů, druhým pak geopolitické pozadí problému, kdy se rozvinula aktivita Islámského státu a začala uprchlická krize.

Ovšem problémy s arabskou klientelou byly už před uprchlickou krizí, nebo ne?
Ano, byly, ale nebylo kolem nich politické a mediální divadlo. Situace v parcích se však výrazně zlepšila. Vidí to ovšem jenom ten, kdo to vidět chce. Když to napíšu na Facebook, tak hned dostanu nálepku islamofila a kryptomuslima (o současné situaci v Teplicích zde).

Na zklidnění soužití mezi Tepličany a klienty lázní spolupracujete i s kuvajtským velvyslanectvím. K jakým závěrům jste dospěli?
Velvyslanectví například pracuje na tom, aby se omezily početné doprovody klientů lázní, kteří přijíždějí do Teplic i se služebnictvem a příbuznými. My jsme pak přistoupili ke znovuzavedení lázeňského poplatku, který jsme stanovili na 15 korun za osobu a den a šest korun za lůžko.

Za což jste hned sklidili kritiku, že házíte klacky pod nohy hoteliérům...
Ano, to jsem si připadal jako v Jiříkově vidění. Když problém kulminoval, tak se mě lidé ptali, kolik peněz město z Arabů má a kdo platí úklid po nepořádných hostech. Nemá z nich nic a úklid platí samo. A právě lázeňský poplatek, který je zcela legitimní, je nejlepší cestou, jak z klientů lázní něco získat. Ale rozumím tomu, že pro hoteliéry, kteří mají nasmlouvané ceny, to bude na krátkou dobu problém. Poplatek budou muset nějaký čas odvádět ze svého. V dalším období si ale mohou sjednat podmínky nové i s poplatkem. Město díky poplatku získá za sezonu odhadem dva miliony korun za rekreační pobyt a až 300 tisíc z poplatku za lůžko.

Kritici poplatku však správně poukázali na to, že většina klientů lázní bydlí v privátech a nikoli hotelích. Nemine se opatření cílem?
Nemine, protože poplatek se týká i privátů. Pokud někdo za úplatu poskytuje pokoj lázeňským hostům, tak by si měl vést evidenční knihu a hlásit klienty městu. Poplatek v Teplicích existoval do roku 2009 a podle úředníků fungoval. Jsem zvědavý, zda se projeví český naturel a lidé budou nahlašovat souseda, který Arabům pokoj pronajímá. Já myslím, že to nastane.

Tepličtí Arabové vyzývají cedulemi lázeňské hosty k dodržování pořádku:

4. září 2015

Teplická radnice je výjimečná v tom, že na ní působí nejdéle sloužící primátor a nejmladší radní. Jak se vám s Jaroslavem Kuberou spolupracuje?
Jaroslav Kubera je zvyklý na to, že má velmi silné slovo. Ani po volbách neočekával, že by se mělo něco změnit i v případě koalice. Jenže radní není podřízený primátora, není mým úkolem ho bezmezně uznávat. Když přijel na magistrát biskup Jan Baxant, tak se Kubery zeptal, jestli poslouchám. Odvětil jsem, že nejsem jeho zaměstnanec.

Dostali jste se už do střetu?
Dostali, týkalo se to vyjádření lítosti nad divokým odsunem, což odmítal. Někdy se také na zastupitelstvu moc křičelo, v tu chvíli jsem mu vytkl, že takhle by se pracovat nemělo. Jeho způsob práce je ale zcela legitimní.

Legitimní je určitě i to, že na řadu návrhů opozice předkládá své protinávrhy, které většinou projdou, protože nabízejí mnohem umírněnější řešení problémů. Souhlasíte s takovým způsobem práce?
Kdybychom byli v jeho pozici, asi bychom jednali stejně. Když člověk pracuje 20 let bez nutnosti domluvy s opozicí, pak pro něj bude změna stavu drtivá. Musí najednou jednat tak, aby se domluvil s opozicí, která je teď nebývale silná. Já jsem k tomuto způsobu práce pana Kubery kritický, ale vnímám, že to není nic záměrného. Je to zvyk. Opozice by ale podle mě měla dostat větší prostor.

Jak byste Teplice řídil vy, kdybyste měli většinu?
Více bychom diskutovali s lidmi, aby mohli ovlivňovat dění ve městě i mimo volby. Dospělo by to k tomu, že by Teplice využívaly systém Demokracie 2.1 Karla Janečka, kdy by lidé mohli spolurozhodovat skrze participativní rozpočet o tom, kam se vloží peníze. Město má na účtech 650 milionů a znát názor voličů, jak s nimi naložit, je podle mě rozumné a odpovědné. Mnohem více bychom také diskutovali s odborníky a zapojovali je do správy města.

Jaroslav Kubera tvrdí, že toto období je pro něj na radnici poslední. Nestává se neřízenou střelou? Třeba když na zastupitelstvu prohlásí, že i když mu zastupitelé nařídí vyvěšení tibetské vlajky, tak že to prostě neudělá?
Někdy to tak vypadá, už nemusí sbírat politické body. Byť se nám to nemusí líbit, může jednat podle svého. Reálná sankce mu nehrozí.

Nedávno ale oznámil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta. Mluvili jste o tom?
Sám mi říkal, že kandidaturu zváží a počká, jací budou soupeři. Ale jestli bude kandidovat Škromach, Zeman a neetabluje se žádný kvalitní pravicový kandidát, tak má podle mě Kubera reálnou šanci. On jako osobnost je kritizovaný nejvíce v Teplicích, jinak je ale jeho mediální obraz spíše kladný. Také mi řekl, že zvažuje kandidaturu v krajských volbách. Každopádně si nemyslím, že by v politice skončil definitivně.

Vy byste ho do prezidentského úřadu volil?
Kdyby měl proti sobě Zemana a Škromacha, tak ano.

Dokážete si představit, že byste šel do komunální politiky jinde než v Teplicích?
Vůbec ne. Teplice jsou na tom totiž v kontextu Ústeckého kraje velmi dobře, co se týče financí, kvality života nebo skladby obyvatelstva. Například Ústí nad Labem je tradičně levicové, zadlužené, zároveň tam existuje klientelismus a kmotrovské tlaky, což se nakonec ukázalo v plné síle (o puči v Ústí zde). Je tam strašně moc věcí, které si žádají řešení, ale lidé tam na to asi ještě nejsou připraveni.

Kubera o Ferim a Feri o Kuberovi při volbě teplické rady města:

7. listopadu 2014